reklama

Už jste zkoušeli lepidlo ve spreji?

K lepení koberce můžete použít běžná kontaktní lepidla nebo oboustranné lepicí pásky. My si ukážeme poněkud sofistikovanější metodu – lepidlo ve spreji. Jde o univerzální prostředek, který slepí skoro všechno, co vás právě napadne. Aby spoj dobře držel, nesmíte udělat jednu zásadní chybu. Jakou? Dozvíte se v článku – a k tomu ještě spoustu dalších užitečných informací.

i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Lepidlo ve spreji je na lepení koberce výborné. Uplatnění najde i při jiných aplikacích

Lepidla ve spreji nejen na lepení koberce

Lepidla ve spreji mají mnohem širší využití než jen lepení koberce. Obvykle se jedná o lepidla na bázi pryskyřice nebo kaučuku. Fakt, že je lepidlo ve spreji, má mnoho výhod – nepotřebujete nic na jeho nanášení, nemusíte se otravovat s otvíráním a zasycháním lepidla v plechovce a podobně. Lepidla ve spreji umí lepit nejen textil, ale i plasty, papír, dřevo, různé druhy fólií a podobně.

Protřepat, nemíchat…

Příprava lepidla je velmi jednoduchá – sprej stačí několikrát v ruce protřepat a můžete se pustit do lepení koberce nebo čehokoli jiného. Vlastně ještě ne. Je potřeba si lepený povrch připravit. Ani sebelepší lepidlo nebude držet na mastných nebo zaprášených předmětech, proto je nutné lepená místa nejprve očistit.

Výhodou je, že lepidlo drží i na svislých plochách
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Výhodou je, že lepidlo drží i na svislých plochách

Jak se sprejem pracovat

Lepidlo ve spreji stříkáme na lepený povrch buď celoplošně, nebo v pruzích. Záleží, jak velkou pevnost má lepený spoj mít. Sprejem stříkáme pod úhlem cca 50 ° a ze vzdálenosti 15–30 cm. Snažíme se o to, aby vrstva lepidla byla rovnoměrná. Lepidlo můžete nanášet na jeden z lepených předmětů nebo na oba. Na fotografiích u článku vidíte lepení zátěžového koberce na dřevnou skříňku, kde má koberec sloužit jako izolace a filtr prachu.

Lepidlo můžete aplikovat celoplošně nebo v pruzích
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Lepidlo můžete aplikovat celoplošně nebo v pruzích

Na tohle fakt nezapomínejte

Zcela zásadní je při použití lepidla ve spreji, respektive lepení koberce, nechat lepidlo odvětrat. Doba odvětrání se liší – může to být jen dvě minuty nebo minut deset. Na nesavých předmětech, jako je třeba plast, bude lepidlo odvětrávat pomaleji. Jde o to, aby se při odvětrání uvolnilo z lepidla rozpouštědlo – kdyby zůstalo na místě, po slepení by vznikly v lepeném místě bublinky, které by snižovaly pevnost lepeného spoje. Dobu odvětrání najdete na obalu od spreje nebo v jeho technickém listu. Jakmile je lepidlo odvětrané, můžete k sobě obě lepené části přiložit a pevně přitisknout.

Nakonec je potřeba lepenou věc, v tomto případě koberec, pevně přitisknout
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Nakonec je potřeba lepenou věc, v tomto případě koberec, pevně přitisknout

Obecně lze odvětrané lepidlo poznat tak, že je na povrchu suché, ale přitom lehce lepkavé. Pokud s tímto druhem lepidel pracujete poprvé, doporučujeme si jeho použití nejprve vyzkoušet na kousku odpadního materiálu.

Důležitá je při lepení teplota vzduchu i lepených předmětů, která by neměla klesnout pod 5 °C. Pořídit se ale dají také spreje, které lepí i při teplotě pod bodem mrazu. Dalšími speciálními lepidly ve spreji jsou ta, jež se výborně hodí například pro parotěsné lepení různých fólií a membrán – využití proto najdou například při práci s parozábranou u sádrokartonových podhledů.

Zdroj informací: autor článku

Publikováno: před týdnem, Autor: Jaroslav Kropáč (text a foto), Profil autora: Jaroslav Kropáč