reklama

Nýtek je na plech. A vůbec to nevadí

Ke spojování plechů se nejčastěji používají nýty. Svařovat plechy v domácích podmínkách totiž není úplně jednoduché. Spojovat je šrouby a maticemi sice lze, ale takový spoj je relativně drahý. Nýty jsou proto ideálním řešením – alespoň tedy v případě, že výsledný spoj neplánujete v budoucnu rozdělávat. Spojení nýty je totiž nerozebíratelné.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Spojování plechů pomocí nýtovacích kleští je velmi snadné

Spojování plechů – na co si dát pozor

Nýtované spoje mají svoje nevýhody. Především je to omezená tloušťka nýtovaných materiálů. Trhacími nýty těžko spojíte 15 mm silnou ocelovou pásovinu… Někomu může vadit i nižší estetická kvalita nýtků – zkrátka některé nýty nevypadají úplně hezky. Všechny tyto aspekty berte v úvahu, než se do nýtování pustíte.

Jaký nýt zvolit

Trhacích nýtů je na trhu spousta. Liší se délkou, která ovlivňuje, jak silný materiál budete schopni nýtem spojit. Dále se nýty dělí podle tloušťky samotného těla nýtu, tak i ocelového trnu. A nakonec se nýty vyrábí i z různých materiálů – od hliníkových až po nerezové.

Maximální tloušťku nýtovaných materiálů uvádí výrobci u konkrétních typů nýtů. Zhruba počítejte s tím, že nýt o délce těla 10 mm k sobě dokáže spojit plechy o celkové tloušťce cca 5 mm. Tloušťka spojovaného plechu, respektive délka nýtu, závisí i na materiálu spojovaných částí.  A pokud jde o průměry nýtů, tak standardní jsou tyto: 2,4 mm; 3,0 mm; 3,2 mm; 4,0 mm; 4,8 mm; 5,0 mm; 6,0 mm; 6,4 mm.

Většina nýtovacích kleští umožňuje používat několik druhů nýtů
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Většina nýtovacích kleští umožňuje používat několik druhů nýtů

Bez vrtačky to nepůjde

Při spojování plechů pomocí nýtů se neobejdete bez vrtačky. Oba spojované díly se totiž musí předvrtat. Průměr otvoru by měl být cca o 0,1 mm větší, než je průměr samotného nýtu. Otvory doporučujeme vrtat na tvrdé podložce, jinak se při vrtání plech v okolí otvoru prohne. Pokud k tomu dojde, je dobré takto deformovanou část vyklepat kladívkem do roviny. Při vrtání nezapomeňte vrták mazat, aby se neotupil a vydržel ostrý co nejdéle.

Jak správně nýtovat

Spojování plechů pomocí nýtovacích kleští není složité. Obě části plechů přiložte k sobě tak, aby se otvory překrývaly. Pak stačí do nýtovacích kleští vložit nýt trnem dovnitř, nasunout dutinku (tělo) nýtu do otvoru, přitlačit a kleště sevřít. Sevření bude možná nutné opakovat vícekrát. Jakmile nýt obě spojované části přitáhne, kleště odštípnou trhací trn, který pak stačí z nástroje vyklepat – tím je spoj hotový.

Nýty se hodí hlavně pro spojování tenkých plechových pásů či profilů
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Nýty se hodí hlavně pro spojování tenkých plechových pásů či profilů

Nýtovaný spoj tvoří pohledová a nepohledová strana. Pohledová je ta, kde můžete vidět hlavičku nýtu. Myslete na to a práci si rozvrhněte tak, aby byly pohledové spoje tam, kde oku vadit nebudou.

Ještě malý dodatek k nýtovacím kleštím. Většina běžných kleští má vyměnitelné nástavce – to znamená, že s jedněmi kleštěmi můžete obsluhovat různé průměry nýtů. Při nákupu kleští si proto dobře rozmyslete, které rozměry nýtů budete ve své dílně nejčastěji používat. Pořídit se dají také akumulátorové nýtovací kleště, pro domácí kutění jsou ale zbytečné.

Velikost nýtu se řídí tloušťkou spojovaného materiálu
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Velikost nýtu se řídí tloušťkou spojovaného materiálu

Zdroj informací: autor článku

Publikováno: 29. 4. 2024, Autor: Jaroslav Kropáč (text), Depositphotos (https://cz.depositphotos.com), Profil autora: Jaroslav Kropáč