reklama

Jak vyčistit a zrenovovat chromovaný nábytek?

Chromovaný nábytek měly v oblibě nejen naše babičky, ale tento lesklý a tvrdý kov obdivujeme dodnes i my. Setkáváme se s ním běžně v koupelnách a kuchyních na vodovodních bateriích, nalezneme jej i jako součást kovového nábytku a majitelé aut se mohou chlubit jeho krásou v podobě naleštěných chromových prvků na karoserii. Po čase ale chrom zašedne a ztratí lesk. Ne však navždy. Je tu celá řada jednoduchých rad, jak chromovaný nábytek a prvky zase vrátit na výsluní.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jak renovovat chromovaný nábytek?

Chromovaný nábytek obvykle bývá tvořen chromovou konstrukcí, která je doplněná čalouněnými prvky. Ačkoliv tento materiál zažil obrovský boom na počátku dvacátého století, dodnes je považován za zajímavý a elegantní prvek našich domácností. Udržet dokonalý lesk chromu není vůbec složité, a budete překvapeni, že domácí metody čištění chromu jsou stejně účinné a bezpečné jako profesionální přípravky. 

Chrom jako prvek i materiál  je světle šedý, lesklý, velmi tvrdý a zároveň křehký kov. Vrstva chromu chrání povrch kovových předmětů před korozí za současného zvýšení jejich estetického vzhledu. Chromované předměty jsou často ve vybavení koupelen, ale i jako součásti některého typu nábytku.

Na chromovaném povrchu se rády shromažďují nečistoty a chromovaný nábytek, pokud není udržovaný, po čase zmatní a na povrchu se objeví nevzhledné skvrny. Jde o běžný jev při každodenním používání v domácnosti, proto je potřeba zajistit pravidelné čištění chromových povrchů, aby chromovaný nábytek vydržel co nejdéle v původním stavu.

Ačkoliv je chrom pevným a odolným prvkem, musíme být obezřetní při volbě čisticích prostředků. Smirkový papír a různé abrazivní pasty mohou na povrchu zanechat rýhy, a tím znehodnotit chromovou vrstvu. Vyhneme se také silným a koncentrovaným kyselinám, které mohou původní kov poleptat. Na opravdu silně znečistěné nebo zkorodované plochy chromu je možné použít ocelovou vatu, která povrch zbaví nánosu nečistot, ale jemné škrábance po jejím působení stejně zůstanou, a mnohdy i viditelné.

Silně znečistěné části můžeme opatrně očistit ocelovou nebo mosaznou vatou
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Silně znečistěné části můžeme opatrně očistit ocelovou nebo mosaznou vatou

Postup čistění chromu na nábytku

Nejprve se chromový nábytek očistí od špíny, nečistot a prachu. Na to stačí čistá voda a hadřík. Použijeme přípravky na čištění chromovaného povrchu, které se dají snadno pořídit v obchodě. Přípravek nastříkáme nebo naneseme na chromovaný nábytek a suchým hadříkem dokonale vycídíme do vysokého lesku.

Omytí vodou a vyleštění je základním principem údržby chromu
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Omytí vodou a vyleštění je základním principem údržby chromu

Existují ale i jednoduché způsoby renovace za pomoci domácích přípravků.

  • Chromovaný nábytek velmi dobře reaguje na ocet. Proto si smícháme vodu s octem a touto směsí chromovaný nábytek vyčistíme.
  • Na stejné bázi pracuje také kyselina citronová, kterou máme běžně doma. 
  • Můžeme použít i salicylový líh, který nezanechává šmouhy, poskytuje nádherný lesk a zároveň povrch dezinfikuje.
  • Použitelná je i oblíbená Coca-Cola, která ostatně vyčistí prakticky všechny skvrny a nánosy.

Zajímavým tipem je olej ve spreji, který se používá na mazání kovových částí, společně s alobalem. Olej ve spreji nastříkáme na chromovaný nábytek a kouskem alobalu cídíme tak dlouho, až dosáhneme vysokého lesku. Vzhledem k tomu, že je hliník měkčí než většina jiných kovů, nepoškrábeme s ním citlivou chromovou vrstvu a ani kov, který překrývá. Podobně vyleštíme chromovaný nábytek alobalem, který jsme namočili do osolené vody. Elektrolyty, obsažené ve slané vodě vytvoří chemický proces, který čistění chromu usnadní.

Olej ve spreji a alobal chrom vyčistí a vyleští
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Olej ve spreji a alobal chrom vyčistí a vyleští

Prevence vzniku matných míst na chromu

Vždy je lepší malérům předcházet, než je později řešit. Nejinak je tomu i u chromovaného nábytku a chromovaných povrchů. Při běžném úklidu bychom si měli vyčlenit cca každý třetí den očistění a vyleštění chromových částí. Při každodenním používání koupelny se snadno znečistí povrch vodovodní baterie, stálým prášením v bytě usedají nečistoty i na chromované nohy židlí, sedaček nebo postelí. 

A přitom postačí po každém použití koupelny (mytí rukou, sprchování, koupání) otřít vodovodní baterii dosucha a jednou za tři dny ji vyleštit octovou vodou nebo speciálním přípravkem na udržování chromu. Nezapomeňte také na vyčištěný chromovaný povrch nanést vrstvu leštěnky nebo vosku.

Chromované povrchy nalezneme třeba v koupelně
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Chromované povrchy nalezneme třeba v koupelně

Velké skvrny, změna barvy povrchu a tmavé nevzhledné plochy většinou nelze opravit. Zde pak pomůže už jen poškozený díl vyměnit.

Vždy se řiďte pokyny výrobce k údržbě, používejte vybrané produkty k tomu určené a při použití domácích přípravků nejprve vyzkoušejte, jak bude takový přípravek reagovat s chromovaným povrchem.

Zdroj informací: pořad Libovky Pepy Libického, krasne-koupelny.cz, wikihow.cz

Publikováno: 15. 5. 2024, Autor: Martina Pilzová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o., Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) (foto), Profil autora: Martina Pilzová