reklama

Dělejte práci, kterou nikdo jiný neumí

Existuje spousta profesí, které brzy nahradí umělá inteligence. Na bednářství si však AI vyláme zuby. Je to totiž práce, kterou málokdo umí a která se dělá rukama i srdcem. Proto je nenahraditelná a nezastupitelná.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

„Hodně vybavení i dovedností jsem získal od táty. Vlastně už jako malé děti jsme hoblovali sudy a naučili jsme se pracovat,“ vysvětluje Ladislav Hruškovič, mistr bednář.

Název řemesla trošku mate. Mohlo by se totiž zdát, že bednář se živí pouze výrobou beden. Ne, že by bedny vyrobit neuměl, ale většina bednářů se zabývala a dodnes také zabývá ruční výrobou dřevěných sudů. V takovém sudu může zrát slivovice, whisky nebo třeba dobré víno. Dřevěné sudy dávají vínům i destilátům typickou chuť a aroma. Jinak chutná víno ze sudu dubového, jinak z třešňového anebo z akátu. Mistr bednář tak nepotřebuje znát jen řemeslo jako takové, ale i vlastnosti jednotlivých dřevin nebo stromů.

Dřevo na sudy se upravuje na hoblovce
i (Zdroj: HORNBACH Baumarkt CS spol. s r.o.)
Dřevo na sudy se upravuje na hoblovce

„Bednář musí vědět, že lepší dřevo dávají stromy, které rostou na kopci než ty v údolí, protože takové stromy mají hustší letokruhy. Bednář také musí umět dřevo pohladit, mít cit v rukách,“ vysvětluje mistr Hruškovič.

Hotový sud svázaný obručemi
i (Zdroj: HORNBACH Baumarkt CS spol. s r.o.)
Hotový sud svázaný obručemi

Bednářské řemeslo kombinuje práci se dřevem a kovem – typicky obručemi, které jednotlivé dílce sudů svazují. Z dřevoobráběcích strojů přijde nejčastěji k ruce hoblovka a pásová pila. Samotná technologie spočívá v nařezání přířezů dřeva, které mají oblý tvar. Ty se následně seskládají, zajistí obručemi a nechají se vypálit plamenem.

Než se takový sud poprvé naplní alkoholem, musí v něm po dobu několika dnů působit voda – dřevo nasaje vlhkost, zatáhne se a sud se tak dokonale utěsní. Kromě sudů mohou bednáři vyrábět i džbery nebo krásné masivní dřevěné vany.

Kde se to naučit

Bednářem se člověk učí celý život. Samotný obor se už v Česku nevyučuje, zanikl. Přesto ale řemeslo nevymizelo. Pořád se dá využít různých kurzů nebo školení, které se výrobě dřevěných sudů věnují.

Dobrým základem pro vstup do světa dřeva můžete být spousta jiných dřevařských oborů – třeba truhlářství a stolařství. Ačkoli se přímo nezabývají výrobou sudů, poskytnou vám základy pro kvalitní práci se dřevem, naučí vás obsluhovat dřevoobráběcí stroje, poznat kvalitní řezivo a naučíte se technologii spojování dřeva nebo jeho povrchové úpravy.

Původní výkresy, podle kterých se sudy vyráběly
i (Zdroj: HORNBACH Baumarkt CS spol. s r.o.)
Původní výkresy, podle kterých se sudy vyráběly

To hlavní, co vám žádná škola nenabídne, musíte mít ale v srdci – chuť vyrábět ze dřeva hezké věci. Věci, které přinesou radost vám i spoustě dalších lidí a které za vámi budou vidět – nejen za deset let, ale klidně třeba za padesát. Tohle je největší výhoda poctivého bednářství.

Zdroj informací: HORNBACH Baumarkt CS spol. s r.o.

Publikováno: 16. 5. 2024, Autor: Jaroslav Kropáč (text), HORNBACH Baumarkt CS spol. s r.o. (foto), Profil autora: Jaroslav Kropáč