reklama

Inspirujte se okouzlující Antonií Meyer a jejími houslemi

Umělecké řemeslo – houslařství má bohatou historii. Houslařství však není jen řemeslo, je to i umění a tradice, které se zpravidla v rodinách předávalo z generace na generaci. Housle vyrobené s láskou a zručností mistrů houslařů dodnes uchvacují a znějí v koncertních síních po celém světě. Byla by proto velká škoda, kdyby právě toto řemeslo zaniklo.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Umělecké řemeslo – houslařství  

Umělecké řemeslo – houslařství má dlouhou tradici i u nás. Je však trochu smutné, že v současnosti je u nás již jen pouze jedna škola, která se houslařství věnuje. Najdete ji v Chebu a má za sebou již 150 let existence. Je však potěšující, že u nás stále ještě najdeme několik desítek houslařských dílen.

Fascinující cesta za houslemi 

Housle, v podobě jaké známe dnes, se zrodily v severní Itálii v 16. století. Předchůdci těchto houslí však existovaly již před naším letopočtem. Byli to však právě italští mistři houslaři, jako třeba Andrea Amati z Cremony, kteří zdokonalili konstrukci a dali houslím jejich charakteristický tvar a zvuk. Cremona se tak stala centrem houslařského umění a dala světu legendární rodiny houslařů, jako byli Amati, Stradivari nebo třeba Guarneri.

Na ty nejlepší housle se hraje po staletí
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Na ty nejlepší housle se hraje po staletí

Tajemství uměleckého řemesla mistrů houslařů

Výroba houslí je poměrně náročný proces, který vyžaduje zručnost, trpělivost a hluboké znalosti materiálu a akustických principů. Mistři houslaři věnují každému kroku výroby houslí maximální péči. Každý takto ručně vyrobený nástroj je zcela unikátní, odráží individuální styl a vizi houslaře.

Houslařství má dlouhou tradici
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Houslařství má dlouhou tradici

Houslařství v Česku 

Výroba houslí se u nás rozvíjela především v Krušných horách v oblasti Lubů, kde se nacházely ideální podmínky pro těžbu kvalitního dřeva. I čeští houslaři se proslavili po celém světě a dodnes patří k uznávaným představitelům tohoto uměleckého řemesla. Mezi nejznámější české houslaře patří František Fecht, Josef Suk a Karel Možer.

Ruční výroba houslí je velmi žádaná. Byla by škoda, kdyby české tradiční houslařství zaniklo
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Ruční výroba houslí je velmi žádaná. Byla by škoda, kdyby české tradiční houslařství zaniklo

Jak je to s výrobou houslí v současnosti? 

V současnosti je v České republice několik desítek houslařských dílen. V nich najdete od jednoho mistra houslaře až po desítky zaměstnanců. Housle se u nás stále vyrábí ručně, a proto je každý nástroj jedinečný. K výrobě zdejší řemeslníci používají javor, smrk nebo eben. Dřevo však musí být pečlivě nejen vybráno, ale i zpracováno. Jen tak mohou české housle dosáhnout toho nejlepšího zvuku. A proto je nutné počítat s tím, že výroba houslí je náročný proces, který může trvat i několik měsíců.

Kromě České republiky se dnes housle vyrábí i v řadě jiných zemí. K těm nejznámějším patří samozřejmě Itálie, Francie a Německo. Zajímavé je, že se v každé zemi housle vyrábí trochu jinak. Je potěšující, že i přes sílící tlak příchozích houslí z Číny, je u nás přesto v posledních letech stále větší zájem o ručně vyráběné housle. Houslařství je prostě krásné řemeslo a je skvělé, že se i v dnešní době těší velké popularitě. 

Antonie pečlivě vybírá dřevo na výrobu houslí
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Antonie pečlivě vybírá dřevo na výrobu houslí

Inspirujte se Antonií Meyer

Antonie Meyer je houslařka, která však nevyrábí pouze housle, ale i violy a violoncella. Již od školních let hrála na violoncello. A právě tehdy chodila s rodiči od jednoho houslaře k druhému, aby našla toho, kdo jí vyrobí její vysněný nástroj. Když viděla, jak se nástroje vyrábí, hned ji to nadchlo a i ona okamžitě chtěla něco dělat svýma vlastníma rukama. Výroba houslí se samozřejmě okamžitě nabízela. To, že její předkové byli také houslaři, a to dokonce již v 16. století, se ale dozvěděla až tehdy, když už se pro toto povolání rozhodla. Byl to pro ni úžasný pocit, zjistit, že možná má něco z houslařiny i v genech. Dnes již 6 let provozuje svou dílnu v Augsburgu, v Německu.

Antonie Meyer svou práci miluje, zamilujte se do ní i vy
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Antonie Meyer svou práci miluje, zamilujte se do ní i vy

O výrobě houslí 

Výroba houslí je práce, u níž je zapotřebí klidná ruka. Je nutné se zabývat dlouho jednou věcí, aniž by člověk hned chtěl dělat něco dalšího. Vše musí jít pěkně popořádku. Dřevo Antonie kupuje u obchodníků s rezonančním dřevem, což jsou obchodníci zaměření na housle. Vrchní díl houslí vyrábí ze smrkového dřeva, dno z javoru a hmatník potom z ebenu. Antonie pracuje vždy pouze na jednom nástroji. Na výrobu jedněch houslí potřebuje 300 hodin a na violoncello dvakrát tolik.

„Na houslařství je úžasné, že se člověk může u práce pohroužit sám do sebe a na svém díle v klidu pracovat. A potom, když už svou hotovou práci prezentuje, je to velmi příjemné," říká Antonie Meyer. Bez houslařství si neumí představit svůj život.

Zdroj informací: HORNBACH BAUMARKT CS spol. s. r. o. 

Publikováno: 9. 6. 2024, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová