reklama

Prasklina v betonu není problém. Oprava je snadná

Oprava betonu v domácích podmínkách byla dříve tabu – respektive šlo o práci určenou minimálně pro zkušené řemeslníky. Se speciálním dvousložkovým tmelem teď ale může opravovat praskliny v betonu každý, a to doslova. Dokonce nebude potřeba ani žádné speciální nářadí, pokud za něj tedy nepovažujete pistoli na kartuše.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Zázrak moderních technologií

Oprava betonu se stala snadno prokázána poté, co se na trhu objevila speciální stavební chemie. Řadí se k nim například chemická kotva, ale právě i opravné tmely na beton. S jedním z nich budeme pracovat i my. Jdeme na to.

Co budete potřebovat:

  • pistoli na kartuši
  • smetáček
  • špachtli
  • kafe

Takhle to vypadá na začátku
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.)
Takhle to vypadá na začátku

Čistota je půl zdraví a také základ úspěchu. Oprava betonu, respektive praskliny v betonu, tedy začíná tím, že si dotyčné místo vyčistíme. Nejlepší je prasklinu vyfouknout stlačeným vzduchem, nebo ji můžete vysát vysavačem. Ne každý má doma speciální průmyslový vysavač za patnáct tisíc, pro tyto účely ale poslouží i obyčejný domácí lux.

Místo pořádně očistěte od prachu
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.)
Místo pořádně očistěte od prachu

Jakmile je prasklina čistá, připravíme si kartuši s tmelem. Odřízneme špunt kartuše, přidáme aplikační špičku a všechno nasadíme do aplikační pistole. Důležitá je aplikační špička, která promíchá obě složky tmelu tak, aby výsledná směs dobře fungovala. Určitě se nepokoušejte míchací špici nahrazovat něčím jiným.

Pár centimetrů tmelu vytlačte, než se jeho složky dokonale promíchají
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.)
Pár centimetrů tmelu vytlačte, než se jeho složky dokonale promíchají

Než se pustíme do opravy betonu, vymáčkneme cca 10 cm tmelu někam bokem – třeba na starý karton. Než se totiž směs ve špici promíchá, chvilku to trvá. A právě nepromíchané složky tmelu tímto způsobem odstraníme. Že je tmel promíchaný, poznáte podle jeho barvy. Jakmile je sytá bez viditelných pruhů barevných odstínů, je tmel připraven k aplikaci.

Nakonec tmel aplikujte do spáry a místo uhlaďte špachtlí
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.)
Nakonec tmel aplikujte do spáry a místo uhlaďte špachtlí

Teď můžeme tmel aplikovat rovnou do praskliny. Je důležité, aby tmel vyplnil celou spáru, a to jak po její délce, tak i hloubce. Proto je dobré tmel do spáry zatlačit třeba špachtlí. Když nemáte špachtli, můžete ke stejnému účelu použít kousek plastové destičky. Dejte si kafe, opravované místo nechte hodinku zaschnout, a je hotovo.

Takto snadné je zatmelit praskliny v betonu. Oprava betonu může být nicméně složitější, a to v případě, že se jedné například o konstrukční či technologickou chybu při betonování. V takovém případě je vhodné zvolit náročnější, ale také dražší postupy, o kterých si řekneme někdy příště.

Výhodou popisovaného tmelu není jen snadnost jeho použití, ale také fakt, že s ním můžete dotvarovat i chybějící kousky betonu – třeba uštípnutý roh schodiště. Tmelem jednoduše chybějící část domodelujete. To samé platí při opravě uštípnutých rohů na omítce a podobně.

Tip redakce:

Beton FIX od společnosti DenBraven je přesně ten produkt, který k opravě betonu potřebujete. Snadno se používá, dlouho vydrží a použít se dá nejen v interiéru, ale také v exteriéru. Když kartuši s Beton FIXem zahřejete na pokojovou teplotu, můžete s ní dokonce pracovat i v mrazu. Drobnou nevýhodou výrobku BetonFix je jeho návykovost – jakmile ho jednou vyzkoušíte, nebudete se chtít ke kalfasu, cementu, písku a vodě už nikdy vrátit.

Zdroj informací: Den Braven Czech and Slovak a.s.

Publikováno: před týdnem, Autor: Jaroslav Kropáč (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto), Profil autora: Jaroslav Kropáč