Trapézový plech může být mimo jiné použit jako obklad na fasádách, což může dodat budově moderní vzhled. Takové moderní opláštění domu má spoustu výhod, především dlouhou životnost materiálu a snadnou údržbu. Trapézový plech se dá jednoduše umýt proudem vody, takže lze použít i wapku a saponát.
Opláštění domu trapézovým plechem a dřevěnými prvky
V minulém článku jsme vám vysvětlili, jak se trapézový plech instaluje na stěny domu. Trapézový plech je zajmavou variantou, jak ozvláštnit fasádu všeho domu. Prodává se v několika barvách, takže je můžete klidně i kombinovat a dát svému domu originální kabátek.
Trapézové plechy mohou být na rubové straně opatřeny antikondenzační úpravou. Tím je omezeno odkapávání vody do vnitřního prostoru. Boční spoje trapézových plechů jsou z výroby upraveny tak, že k vzlínání vody nemůže docházet. Je to oblíbený stavební materiál díky své odolnosti, variabilitě a ekonomičnosti. Má mnoho využití, a to nejen v stavebnictví a je k dispozici v různých tloušťkách, materiálech a povrchových úpravách, což ovlivňuje jeho vhodnost pro různá použití.
Podklad pro kladení trapézového plechu při opláštění domu by měl být pravoúhlý. Malé odchylky mohou být upraveny pomocí lemování, které se dá vytvarovat přesně na míru pomocí klempířského plechu. Okraj stěny domu by měl být rovný a svírat pravý úhel s okapovou hranou.
Pláty pro opláštění domu lze řezat pomocí kotoučové pily se speciálním ostřím, případně elektrickými či ručními nůžkami na plech, a to na pevném podkladu. Nepoužívejte úhlovou brusku, protože způsobuje přehřátí plechu, čímž může vznikat poškození zinkování i barevné povrchové úpravy.
Na ukotvení trapézového plechu se dají použít samovrtné šrouby, sloužící pro připevnění plechu k dřevěnému profilu, dále pak vysokopevnostní samovrtné šrouby v namáhaných místech.
Jako zakončovací lemování lze použít okapnice, úžlabí, lemování soklu, střešní hřebenáče i okenní vrchní i spodní lemování, štítové lemování, rohové lemování a lemování, oddělující jednotlivé tabule.
Každou nově montovanou tabuli je nutné upevnit po celé délce a při pokládce další tabule je nutné plechy překládat přes sebe. Každý plát je třeba upevnit před položením dalšího. Podklad musí být zajištěn proti prostupu par a vlhkosti, ideálně instalací parozábrany.
Montáž opláštění domu pomocí trapézového plechu lze realizovat jak vodorovně, tak svisle. Pokud chcete upevňovat plechy vodorovně, tabule musíte vždy připevňovat zespodu nahoru.
Dřevěné dekorativní prvky
Na dekorativní prvky použijte dřevěné hranolky, které bude potřeba nejprve povrchově ošetřit. Použijte vodou ředitelný lak s UV filtrem, protože dřevo bude vystaveno povětrnostním podmínkám.
Natřené hranoly upevněte na trapézový plech na dřevěný rastr. Rastr vytvořte jednoduše z dvou, tří nebo čtyř příčně upevněných hranolů. Na ně pak už budete pomocí konstrukčních vrutů do fasády kotvit připravené dlouhé hranoly.
Při upevňování jednotlivých hranolů dodržujte pravidelné rozestupy, aby dřevěná konstrukce na opláštění domu byla dokonalá. Dekoraci z hranolů stačí upevnit do třetiny plochy opláštění domu buď z jedné strany , ale klidně i z obou proti sobě, aby dekorace opravdu vynikla.
Dřevěná dekorace na opláštění domu z trapézového plechu může zůstat v přírodní verzi, ale pokud máte odvahu a chuť, můžete hranoly barevně vylepšit. Opláštění domu o to víc vynikne.
Zdroj informací: Libovky Pepy Libického, stavinvest.cz
Publikováno: 25. 6. 2024, Autor: Martina Pilzová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto), Profil autora: Martina Pilzová