Jak by se vám líbila dekorace dveří, která zároveň slouží jako madlo? A navíc taková, která vás nemusí ani stát moc peněz. Jako výchozí "surovinu" budete potřebovat pouze starou sekeru, která může být tupá, poškozená nebo úplně na vyhození.
Dekorace dveří, která má praktický význam
Pokud se vám už někdy stalo, že vám při otevírání dveří zůstalo madlo nebo klika v ruce, asi jste přemýšleli, zda by se nevyplatilo nainstalovat místo plastové kliky železnou a madlo ideálně rovnou přivařit. Proč takový nápad nedotáhnout k dokonalosti a nespojit obojí dohromady?
Už jste někdy viděli madlo ke dveřím ze staré sekery, které slouží zároveň jako originální dekorace dveří? Tímto způsobem se dá upcyklovat staré nebo poškozené nářadí, které už nemá smysl opravovat, aby sloužilo svému původnímu účelu.
Jako výchozí budete potřebovat sekeru. Nemusí být vůbec nová, spíše naopak. Čím starší a poškozenější, tím lepší.
Úhlovou bruskou odřízněte část ostří sekery, snažte se řez vést došikma. Po spojení sekery s kovovou destičkou by měla sekera vypadat jako zaseknutá do dveří. Pomocí svařovací elektrody a svářečky spojte oba kusy kovu k sobě.
Jakmile svár a železo vystydnou, pomocí úhlové brusky začistěte sváry z obou stran sekery. Přechod mezi sekerou a destičkou by měl být hladký a bez výstupků, které by vás mohly zranit.
Nyní přijde na řadu topůrko, ze kterého bude potřeba obrousit zbytky barev a laků, a začistit případné vyštíplé části. Drásáním čili stařením dejte topůrku vzhled starého dřeva.
Na povrchové ošetření použijte mořidlo. Vyberte si z velké škály barevných odstínů takový, který bude ladit ke dveřím. Dekorace dveří v podobě sekerkového madla bude dokonalá.
Nátěr mořidlem nemusí být vůbec dokonalý. Pokud chcete mít dekoraci dveří rustikální, bude naopak lepší mořidlo rozetřít halabala.
Až mořidlo zaschne, stačí už jen madlo přišroubovat a dekorace dveří je hotová.
Dekorace dveří a zároveň masivní (a doufejme i nezničitelné) madlo se bude svařovat a dřevo topůrka projde procesem staření. Svařováním dojde vytvoření trvalého a nerozebíratelného spoje dvou součástí, v tomto případě železné sekery a kovové destičky s otvory pro vruty.
Drásání dřeva nebo též staření dřeva bylo vyvinuto díky tomu, že spousta spotřebitelů toužila po imitaci starého vzhledu dřeva. Pomocí zvýraznění struktury vláken vykartáčováním vláken ve dřevě se docílilo právě takového starého vzhledu. Hloubka kartáčování se řídí větším či menším tlakem na kartáč. Může se použít ocelový nebo nylonový kartáč podle požadovaného vzhledu. Pro dokončení a podpoření tohoto dojmu se může dále používat opalování, moření nebo patinování. Kartáčování je však první a nejdůležitější krok pro napodobení starého vzhledu materiálu.
Zdroj informací: pořad Vychytávky Ládi Hrušky, igm.cz
Publikováno: 29. 6. 2024, Autor: Martina Pilzová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o., Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima (foto), Profil autora: Martina Pilzová