Obloukové svařování je mezi kutily taková "vyšší dívčí". Při svařování musíte dodržovat pravidla ochrany zdraví při práci a využívat i určité zkušenosti. Pokud je nemáte, můžete vyzkoušet některý z odborných worshopů, kde vás zasvětí do této problematiky.
Obloukové svařování pro začátečníky
Obloukové svařování nebo svařování elektrickým obloukem je jedna z metod, jak spojit kovové materiály. Pro obloukové svařování se používá tzv. nízkonapěťový elektrický vysokotlaký výboj. Jedná se o jednu z nejrozšířenějších metod svařování kovů.
Sloupec oblouku má teplotu v rozmezí 3 500 až 15 500 °C. Náklady na pořízení svařovacího příslušenství mohou být velmi nízké.
Principem je roztavení materiálu v místě, kde se bude spojovat s jiným materiálem, což se odborně nazývá základní a přídavný materiál. Tavení se provádí hořením svarové lázně a tavící se kovové obalené elektrody.
Elektrody se skládají z kovového jádra a tavidla obaleného okolo jádra.
Jaké jsou metody obloukového svařování?
- ruční obloukové svařování
- svařování s tavící se elektrodou
- svařování s neodtavující se elektrodou
- plazmové svařování
- svařování pod tavidlem
- elektrostruskové svařování
- elektroplynové svařování
Ochrana zdraví
Svařovací práce jsou z hlediska bezpečnosti a ochrany zdraví velmi rizikové. Je to práce za vysokých teplot a může tak dojít ke vznícení hořlavých látek. Svařování je proces, kdy vzniká oslnivě jasné světlo, které poškozuje zrak. Při svařování hrozí riziko popálení od odstřikujícího kovu, okují i strusky.
Obloukové svařování vyžaduje důsledné vybavení pracovníka ochrannými pracovními pomůckami a oděvy z nehořlavých materiálů. Samozřejmostí by měla být minimálně svářecí zástěra, případně oblek, rukavice, pokrývka hlavy. A nejdůležitější je ochrana obličejové části svářečskou maskou s neprůhledným průzorovým sklem. Samotné svářečské brýle nejsou dostatečnou ochranou proti odletující strusce a horkým jiskrám.
Svařování TIG
TIG je metoda, která umožňuje dosáhnout nejvyšší kvality svaru. Často se totiž můžete setkat se zkratkou WIG nebo GTAW, které označují to samé. Zkratka TIG symbolizuje svařování wolframovou elektrodou v ochranné atmosféře inertního plynu.
Tyto metody svařování elektrickým obloukem za pomoci netavící se elektrody a ochranné atmosféry inertního plynu nejsou žádnou novinkou, ale stále více si získávají na oblibě. Na rozdíl od jiných metod svařování elektrickým obloukem nedochází k neustálému přísunu přídavného materiálu do lázně. Metodou TIG lze také svařovat zcela bez přídavného materiálu, takže má svařovaný kov shodné chemické složení se základním materiálem.
Nevýhodou je, že obloukové svařování TIG metodou vyžaduje komplikovanější a dražší svařovací zařízení a je pomalé. Chce to větší preciznost, kdy si svářeč musí se svařovaným materiálem doslova hrát, aby získal dokonalý svár.
Při plazmovém svařování se stejně jako při obloukovém svařování TIG metodou používá neodtavující se elektroda. Plazma je obklopena inertním ochranným plynem, aby se tavná lázeň chránila před reakcemi s kyslíkem.
Pokud se chcete naučit tomuto umění a využít obloukové svařování při své kutilské práci, můžete navštívit některý workshop, kde vám vysvětlí základy a pomohou do této problematiky proniknout.
Zdroj informací: Libovky Pepy Libického - REUSE, siweco.cz, ssrs.cz, svarecky-elektrody.cz
Publikováno: 14. 7. 2024, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová