reklama

Kde použít japonskou pilu, ocasku, hřebenovku či děrovku? Poradíme vám!

Kde se dá použít japonská pila, ocaska, hřebenovka nebo děrovka? Seznámíme vás s jejich používáním a vysvětlíme, v čem se takové nářadí liší. Mít doma několik různých typů pil a pilek je pro kutila důležité. Některé druhy jsou obvyklé asi v každé kutilské dílně, ale nalezneme i takové, o kterých jste možná nikdy ani neslyšeli.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Mezi méně známé druhy pil zařadíme japonskou pilu

Naše tuzemské nářadí je pro všechny možné řemeslné i kutilské počiny většinou dostačující. Proč ale nevyzkoušet něco neobvyklého? Už jste někdy slyšeli o japonské pile? Žádný majitel rodinného domku se zahrádkou se bez pily prostě neobejde. Při nákupu nezapomínejte na podobu pilového listu. Podstatnou roli sehrává také počet a výbrus jednotlivých zubů. A jaké jsou vlastně základní druhy pil s ručním pohonem?

Japonské pily Nokogiri jsou typem ručních pil, kterými se řeže tahem. Tedy zcela opačně, než je tomu u našich českých či evropských typů pil. Hlavní výhodou těchto pilek je vysoká přesnost řezu. Japonské pilky jsou velmi rozmanité a lze je využít v široké škále případů zpracování dřeva.

Proč je japonská pila dokonalé v přesnosti řezu? Protože díky obráceným zubům se list pily nevlní a řez je rovný. Důmyslným zušlechtěním ocele získávají pily špičkové vlastnosti, jsou však také o něco křehčí než ty běžné evropské, proto je potřeba naučit se s japonskou pilou dobře zacházet, abyste jí hned nezničili.

Práce s japonskou pilou je opačná než s českou
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Práce s japonskou pilou je opačná než s českou

Tuzemské druhy pil s ručním pohonem

Ocaska

Pila ocaska s hrubým a pokud možno co největším listem je určena pro hrubou práci a pro provádění dlouhých řezů. Tato pila je velmi pružná, protože nemá zpevněnou horní stranu pilového listu. Proto často dochází k odklonění se od načrtnuté linie řezu. Tato pila je vhodná k řezání prken, tabulí, fošen z masivního dřeva či dřevotřískových desek. Hodí se ale i k řezání větví nebo prosvětlování korun stromů a křovin.

Můžete jí mít jak v ručním, tak akumulátorovém a elektrickém provedení. Pila čepovka je určitou variantou ocasky, má však zpevněný hřbet.

Pilka ocaska vyniká úzkým a tenkým listem
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pilka ocaska vyniká úzkým a tenkým listem

Další druhy pil

  • Děrovka má nápadně úzký zašpičatělý list bez zesílení hřbetu. S její pomocí se mohou řezat různě zakřivené tvary a díry. I tato pila je určitou alternativou k ocasce.
  • Hřebenovka je vhodná pro řez potahovaných dřevotřískových desek, překližek a truhlářských desek.
  • Břichatka (dvojmužná pásová pila) a oblouková pila patří mezi typy zahradních pil, které jsou ideální na přípravu dřeva na topení nebo kácení stromů.
  • Modeláři, truhláři či restaurátoři se neobejdou bez lupenkové pily, která je užitečná při zakřiveném řezání tenkých destiček a dýh.

Stolařské čili truhlářské pily využívají kutilové i řemeslníci při práci se dřevem v dílně. Je to typ rámových pil, ale setkáte se i s bezrámovou variantou. Na rozdíl od zahradních pil stolařské pracují v tlaku, nikoliv v tahu. 

Čepovka slouží k vytváření přesných, ale ne hlubokých řezů
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Čepovka slouží k vytváření přesných, ale ne hlubokých řezů

Pily na kov a na další materiály

Tyto druhy pil musí být kalené a mít jemnější zuby. Co se typu týče, v dílně upotřebíte pilku typu ocaska, rámová nebo oblouková pila.

Pilky na materiály, jako je polystyren, pórobeton, tvárnice, sádrokarton nebo duté cihly, musí mít uzpůsobené zuby právě těmto materiálům. Pila na polystyren má široký list. Výhodnější je ale řezací pistole s regulací teploty, která pracuje na principu horké struny a polystyren řeže tavením.

Pila na sádrokarton má třístranně broušené japonské zuby a 3 zuby na centimetr. Pila na sádrokarton se hodí k řezání sádrokartonových desek a dřeva.

Druhy pil na ruční pohon se od sebe liší jak tvarem, tak zuby a jejich výbrusem
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Druhy pil na ruční pohon se od sebe liší jak tvarem, tak zuby a jejich výbrusem

Pila na pórobeton je tenká pila s teflonovým povrchem pro řezání tvárnic a příčkovek. Břitové zuby zajistí přesné řezy. Pohodlí při práci zajistí rukojeť s měkčenou gumou.

Pily s jiným než ručním pohonem jsou pily elektrické, akumulátorové a motorové. Jsou to známé řetězové pily, okružní, stolní nebo přímočaré.

Zdroj informací: Libovky Pepy Libického - REUSE, kutil.cz, chovatelka.cz

Publikováno: 28. 7. 2024, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová