Pasířství je umělecké řemeslo, které nemá nic společného ani s pasírováním, ani s pasováním. Původně se pasíři věnovali výrobě pásů jako součásti středověkých oděvů nebo brnění, postupně se z nich stali výrobci dekorací, šperků nebo uměleckých děl. Pasíři pracují s celou řadou barevných kovů a poradí si i s historickými předměty, které je potřeba restaurovat.
Čím se zabývá umělecké řemeslo pasíř?
S pasírováním toto umělecké řemeslo nemá nic společného, ačkoliv by se k tomu dle pojmenování mohl někdo klonit. Pasíři měli cech společný s měšečníky a tobolečníky a v jistém slova smyslu se na ně mohlo pohlížet jako na kováře specialisty. Pasíř byl tak trochu kovář, trochu platnéř a trochu umělec. Kdo ví, zda z rukou některého z pasířů nevzešel i onen pověstný pás cudnosti. Pasíř tedy vyráběl pásy, které sloužily k zavěšení meče, dýky nebo váčku s mincemi a mnohými drobnostmi.
Pasířské práce ale nevycházejí jen z kovářství, jsou v něm obsaženy i prvky zlatnictví a stříbrnictví. Toto řemeslo se plně rozvinulo už ve 13. století. Dnešní pasířské řemeslo již nevyrábí pásy (kovové součásti oděvů), ale řídí se potřebami dnešního života a trhu. Navíc převzalo mnoho od zaniklých řemesel. Každý pasíř tak musí zvládat i části z řemesel zámečníka, soustružníka, brusiče leštiče, cizeléra, patinéra i kovotepce.
Pasířství je obor nebo spíše umělecké řemeslo, bez kterého se neobejde snad žádná rekonstrukce dobových interiérů. Své místo má i v interiérech dnešního moderního bydlení. Pasíři potřebují především trpělivé a šikovné ruce, fantazii a um. Pracují s nejrůznějšími barevnými kovy (měď, mosaz, nebo nerezová ocel).
Co vám může pasíř vyrobit?
Zkušený pasíř by měl zvládnout vyrobit dekorace i předměty užité hodnoty od mříží a zábradlí přes drobné předměty do interiérů (svícny, věšáky nebo vázy) až po schránky, okrasné nápisy či vývěsní štíty. Toto umělecké řemeslo si poradí i s výrobou šperků nebo dekorativních nástěnných plastik.
Střední umělecká škola (Střední odborná škola uměleckořemeslná s.r.o.) v Podkovářské ulici v Praze je jednou z těch, kde se můžete v pasířském řemesle vyučit. Naučíte se ovládat tradiční technologické postupy a techniky a získáte znalosti o použití jednotlivých druhů materiálů, ručně opracovávat a strojně obrábět kovy, provádět povrchové úpravy výrobků, provádět opravy a rekonstrukce poškozených částí původních prací.
Tato a jiné podobné školy nabízejí nejrůznější vzdělávací kurzy a workshopy, kde se pod dozorem zkušených instruktorů můžete základy pro toto umělecké řemeslo naučit a vyzkoušet si některé pasířské techniky ručního zpracování barevných kovů.
Postup výroby tepaného lístku z mosazi
Budete potřebovat mosaznou destičku, na kterou si nakreslíte základní tvar lístku.
Tento tvar pak budete pomocí kladívka a pasířského sekáče vysekávat. Sekáčů má pasíř několik a liší se tvarem hrotů. Pokud se vám bude destička při vysekávání ohýbat, stačí jí na rovné a hladké ploše srovnat kladívkem nebo paličkou.
Při vysekávání se vám mnohokrát stane, že sekáč vysekne část jinak a jinde, než jste chtěli. Proto se potom tvarovaný díl upne do svěráku a pilníkem se jeho tvar "vyladí". Podstatou je, aby na lístku nezůstaly ostré hrany a tvar byl kompaktní. Pokud bude poznat, co vlastně vyrábíte, jste na dobré cestě.
Mosazný lístek je možné povrchově upravit např. rýhováním. Opět pomocí sekáče a kladívka vysekáte do lístku rýhy, ale tentokrát už je potřeba pracovat precizně, čistě a jemně. Rýhy musíte vytvořit tak, aniž byste lístek prosekli. Můžete si také vyzkoušet rýhy vylepšit jemným pilníkem.
Na speciální tvarované podložce potom kulatým kladívkem dáte mosaznému lístku plastičnost.
Hotový lístek se jemně přebrousí smirkovým papírem, který zahladí nechtěné škrábance a otlaky od kladívka a lístek se pomocí leštičky krásně vyleští.
Chcete, aby váš výtvor měl patinu a nevypadal příliš nově. K tomu vám pomůže hořák nebo také chemie. Tato operace se nazývá oxidace, kdy pomocí horkého plamene vytvoříte na povrchu mosazi chemickou reakci a při ní dojde k barevné změně povrchu.
Touto a mnoha dalšími technikami získáte postupně větší a větší zkušenosti a třeba se vám pasířství jako umělecké řemeslo zalíbí natolik, že se mu začnete věnovat a vytvoříte spoustu zajímavých a originálních dekorací.
Zdroj informací: Libovky Pepy Libického, pořad REUSE, pasirstvi.cz, chytre-bydleni.cz, umeleckoremeslna.cz
Publikováno: 25. 8. 2024, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová