Každý dnes řeší, jak ušetřit a kutilové nejsou výjimkou. Proto vám přinášíme inspiraci, jež vám může ušetřit pěkných pár tisíc korun. Využít můžete staré dřevo, kameny, které vykopete na pozemku nebo zapomenuté ocelové profily a tyče. Víc, než kdekoli jinde, je v tomto případě nutný cit pro to, aby k sobě věci ladily. Rustikální lavička určitě nebude slušet modernímu funkcionalistickému domu, ale spíše chalupě nebo tradiční stavbě se sedlovou střechou.
Co se starým dřevem
Inspiraci na téma úspor začneme dřevem. Právě dřevo může hrát klíčovou roli při snaze, jak ušetřit co nejvíce peněz při realizaci našeho projektu. Staré dřevo, pokud není shnilé na prach, můžete použít třeba pro stavbu malého zahradního schodiště, které překonává terénní nerovnosti. Zároveň se dá použít místo betonových obrubníků pro zámkovou dlažbu.
Samozřejmě že starým dřevem v tomto případě nemyslíme dřevo rozpadlé. Hlavně původní trámy nebo pražce mohou udělat ještě hodně služeb. V případě pražců ale pozor na to, odkud pocházejí. Dřevo napuštěné olejem určitě neinstalujte, leda tak do sběrného dvora…
Místo lazury plamen
Jak ušetřit peníze za nátěr? Zkuste místo drahé lazury použít plamen. Opálené dřevo vydrží odolávat povětrnostním podmínkám skvěle a jde o techniku, která se používá stovky let. Dřevo se musí plamenem opálit téměř do černa, zároveň ale pozor nato, aby nezačalo hořet. Takto upravené dřevo se hodí hlavně do klimaticky náročných podmínek, kde předpokládáte časté působení deště nebo UV záření. Opalováním se dají upravovat prakticky všechny druhy běžných dřev včetně smrku. Výrazně tím prodloužíte jeho životnost.
Rezavé železo na šrotiště nepatří
Velmi účelně můžete využít i staré železo – různé jekly, traverzy a podobně. Železo je nutné zbavit rzi, a to buď očištěním ocelovým kartáčem, nebo použitím chemických přípravků. Staré železo se dá využít například pro zapření kamenů v suché zídce, pro stavbu grilu nebo ohniště. Počítejte s tím, že nátěr je nutné pravidelně obnovovat. A hlavně železo s přirozenou patinou používejte tam, kde má smysl – výborně se hodí na různé ozdobné prvky, na ocelovou konstrukci pojezdové brány ho ale raději nepoužívejte.
Ze starých okapových svodů můžete přepůlením vyrobit jednoduše funkční květináče pro pěstování rajčat nebo květin.
Kámen, písek, štěrk…
Materiál, který naleznete na svém pozemku, nabízí mnoho způsobů k tomu, jak ušetřit při realizaci různých kutilských projektů. Tak třeba kámen se dá úspěšně zužitkovat pro stavbu opěrných zídek, můžete jím nahradit zámkovou nebo plošnou dlažbu. Ano, povrch z takového kamene nebude dokonale rovný, ale určitě bude trvanlivý a originální.
Když patříte mezi šťastlivce, kteří mají přístup k levnému či bezplatnému písku či štěrku, opět odlehčíte peněženku. Štěrk se ideálně hodí na různé zahradní chodníčky, pískem můžete vysypat mezery mezi už výše zmiňovanými kameny.
Zdroj informací: pořad Libovky Pepy Libického, rubrika Tak se staví dnes
Publikováno: 30. 8. 2024, Autor: Jaroslav Kropáč, Profil autora: Jaroslav Kropáč