reklama

Naučte se opravit poškozené čalounění starého nábytku

Máte oblíbený čalouněný nábytek po babičce a vidíte už zřetelné poškozené čalounění? Máte dvě, resp. tři možnosti - buď nábytek nemilosrdně vyhodíte, nebo jej necháte přečalounit. Anebo se o to pokusíte sami, čímž ušetříte peníze za řemeslníka. Nejste si jisti, zda byste tuto práci zvládli? Navštivte workshop, věnovaný řemeslům a naučte se základům.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jak na poškozené čalounění?

Čalounění je povrchová úprava materiálů, resp. potažení čalounickou látkou, kůží, koženkou, síťovinou a dalšími přírodními i syntetickými materiály. Taktéž sem patří tzv. polstrování, což je hlubší výplň únosnými pružnými materiály nebo pružinami. 

Tento způsob se používá k povrchové úpravě nejčastěji nábytku (křesla, židle, pohovky, matrace), interiérů bytů i komerčních prostor či dopravních prostředků (autobusy, tramvaje, letadla). 

Při poškození čalounění se provádí přečalounění. Tento způsob zahrnuje opravu místa, kde je poškozené čalounění, odstranění původního potahu, případně i výplně, a poškozené části se nahradí novými. Přečalounění se provádí v případech, že máme k danému nábytku silnou emocionální vazbu (křeslo po babičce, ve kterém nás houpala na klíně) nebo má samotný nábytek historickou hodnotu. Přečalounění je také způsob, jak ušetřit výdaje za nákup nového kusu nábytku, zejména pokud si takovou opravu provedeme sami.

Poškozené čalounění vzniká nejčastěji dlouhodobým užíváním nebo vinou domácích mazlíčků. V dalších případech je to potom nenadálým působením vnějších vlivů a chybou lidského faktoru.

Čalouněný nábytek je vždy skvělou volbou. Poskytnou při sezení větší pohodlí, než klasický dřevěný či kovový, a navíc může být skvělým doplňkem interiéru. Barvy, dekory a materiály čalounění si můžeme vybírat dle obrovského množství, které trh nabízí.

Vyberte si z mnoha vzorů a barev potahů
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Vyberte si z mnoha vzorů a barev potahů

Naši předkové vyráběli krásné a bytelné věci, které přetrvaly mnohdy i století (nebo staletí) a byla by tedy věčná škoda takové krásné kousky vyhazovat jen proto, že už vyšly z módy nebo je na nich poškozené čalounění. To se dá poměrně snadno opravit, vyměnit a nahradit. 

Jaký je to rozdíl oproti současnému nábytku, který se vyrábí z materiálů, které nemají téměř žádnou životnost a velmi snadno se opotřebují, poškodí nebo dokonce definitivně zničí. Naše generace si tak za celý svůj pořídí dokonce několik nábytkových souprav, čímž se dostává do kolotoče neustálého nakupování spotřebního zboží. 

Proto je na místě položit si otázku, zda se nevyplatí (z ekonomického i ekologického důvodu) vracet se ke starým, osvědčeným a již vyrobeným kusům nábytku, které sloužily našim předkům a mohou po drobných úpravách sloužit i nám.

Nebojte se pustit se do opravy, poškozené čalounění bude jako nové
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Nebojte se pustit se do opravy, poškozené čalounění bude jako nové

Spousta lidí má doma starší nábytek, který je stále funkční, jen už má spoustu pih na kráse. A někdy se obávají razantního zásahu, aby oblíbené kousky nepoškodili nebo nešetrným přečalouněním poškozené čalounění ještě více nezhoršili. Ale, jak se říká - ukázaná platí, a proto se pro takové kutily otevírá spousta řemeslných dílen a worskhopů, kde se mohou pod dohledem zkušených odborníků čalounickým základům naučit. 

Poškozené čalounění a základy opravy

Provedeme vás jednoduchými základy, jak poškozené čalounění opravit:

  • odstraňte z nábytku všechny sponky, hřebíčky nebo šroubky, které drží poškození čalounění pohromadě
  • odstraňte staré čalounění i spodní výplň (molitan, matraci)
  • dřevěnou desku nábytku obkreslete na nový kus molitanu (počítejte s menším přesahem)
  • deska se natře nebo nastříká čalounickým lepidlem
  • přilepte na desku molitan
  • na molitan natáhněte izolační vrstvu, aby potah dobře seděl
  • vyměřte si potahovou látku a stejně jako izolační vrstvu jí k dřevěnému podkladu přisponkujte nebo použijte čalounické hřebíčky
  • přečalouněný nábytek sestavte dohromady
Na desku nábytku dejte nový molitan a izolační vrstvu
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Na desku nábytku dejte nový molitan a izolační vrstvu
Práci s přečalouněním zvládnete pomocí sponkovačky a nůžek
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Práci s přečalouněním zvládnete pomocí sponkovačky a nůžek

Víte, jak prodloužit životnost potahové látky? 

1. Snažte se židle umístit mimo přímé sluneční světlo, aby barva nevybledla

2. Nábytek pravidelně vysávejte a čistěte jemným kartáčem

3. Vyvarujte se působení ostrých předmětů (zejména nýty a zipy na oblečení)

4. Nepouštějte k čalouněnému nábytku domácí mazlíčky.

Nebojte se, že vaše poškozené čalounění nebude už nikdy možné opravit. Opravit lze prakticky všechno. Chce to jen začít a nebát se.

Zdroj informací: Libovky Pepy Libického, pořad REUSE, designovymasiv.cz

Publikováno: 2. 9. 2024, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová