Při frézování otvoru horní frézkou rychle zapomenete na to, jaká omezení vám dává vrtačka. Při použití horní frézky totiž odpadá starost o to, jak velký otvor potřebujete vyřezat. Může mít v průměru třeba půl metru. Docílíme toho použitím speciálního přípravku, který si v textu popíšeme. A pozor! Upozorníme také na limity, které tento postup přináší.
Frézování otvoru horní frézkou. Co budete potřebovat
Určitě jste už někdy zkoušeli frézovat otvor klasickou stopkovou frézou – frézku jste jednoduše položili na materiál a jemným tlakem do něj vyvrtali otvor. My si teď popíšeme trošku jiný postup, kdy vyřezáváme otvory daleko větší. Díry nebudeme vrtat, ale frézovat. Výhodou je, že se obejdeme bez velkých a drahých vrtáků.
Co budeme na frézování otvoru potřebovat:
- frézovací šablonu
- stopkovou frézu
- vrut
- odsávání
Než se pustíme do samotného frézování otvoru, připravíme si frézku. Na hřídel si upneme stopkovou frézu – na průměru až tak moc nezáleží. Dále si připravíme frézovací přípravek. Jde o hliníkový odlitek, který se připevní k frézovací základně pomocí šroubů. Přípravek má na sobě milimetrovou stupnici, na které si nastavíme požadovaný průměr otvoru. Frézku si pak přiložíme na materiál a vrutem do něj uchytíme frézovací přípravek. Lépe patrné to bude z fotky.
Jakmile máme nastavenou frézku i frézovací přípravek, spustíme motor frézky, ponoříme ji do materiálu a začneme frézovat. Úběr třísky stačí 2 až 3 mm. Je lepší otvor frézovat na několikrát, než si nastavit moc veliký úběr a spálit tak motor frézky nebo ostří frézy. Pokud máte odsávání třísek (vysavač), určitě jej použijte.
Když není otvor průchozí, je všechno v pořádku a v podstatě máte hotovo. Jestli ale potřebujete otvor vyvrtat celý – vytvořit díru odpovídajícího průměru, frézujte do doby, než frézka materiál prořeže. Opět postupujte s menším úběrem materiálu. V tomto případě si každopádně vyřezávaný materiál podložte kusem odpadního dřeva, třeba OSB deskou, abyste si neponičili pracovní stůl. Jakmile fréza prořeže materiál celý, máte hotovo. Snadné, že?
Nevýhody frézování otvoru frézkou
Uvedeným způsobem můžete frézovat otvor téměř libovolné velikosti – záleží na rozsahu frézovacího přípravku. Ale pozor, frézování otvoru frézkou má i svoje nevýhody. Tímto způsobem rozhodně nevyvrtáte malé otvory – na ně je lepší klasická vrtačka. A problémem může být i přesnost vyfrézovaného otvoru. Zvlášť v případě použití méně kvalitního frézovacího přípravku nemusí být vyvrtaný otvor zcela přesný.
Alternativou k frézování otvoru je jeho vyřezání pomocí přímočaré pily. Tady už ale požadavky na kvalitu a preciznost řezu musíte snížit opravdu hodně, stejně jako například při použití pily ocasky. Takto vyřezané otvory se hodí spíše jako stavební průvlaky přes OSB desky.
Zdroj informací: pořad Minutový manžel
Publikováno: 5. 9. 2024, Autor: Jaroslav Kropáč, Profil autora: Jaroslav Kropáč