Nábytku není nikdy dost, ale vybrat si v obchodech přesně takový kus, který by zosobňoval naši duši a vkus, je někdy opravdu složité. V takovém případě nám nezbývá, než si potřebný kus nábytku nechat vyrobit. Anebo vlastnoručně vyrobit. Třeba taková výroba stolečku, který můžeme použít jako příruční ke křeslu nebo pohovce ze staré rozbité kytary, je velmi zajímavý nápad.
Jak si vyrobit stoleček ze staré kytary?
Ještě předtím, než se pustíme do výroby příručního stolečku ze staré rozbité kytary, měli bychom si dopředu celý návrh dobře promyslet a při troše šikovnosti svůj nápad i nakreslit. Zjistíme, zda je nápad proveditelný a co všechno budeme potřebovat.
Výroba stolečku není nic složitého, poradí si s tím i méně zdatní jedinci. Máme k dispozici jednu starou a rozbitou kytaru, jejíž oprava by dalece přesáhla její hodnotu, a tudíž se to nevyplatí. Dřevo je ale dřevo a ladný tvar kytary evokuje k tvorbě něčeho výjimečného. A tím bezesporu příruční stolek je.
Torzo staré a letité kytary poslouží jako zajímavá horní deska odkládacího nebo příručního stolečku. Kytaru nejprve odstrojíme a rozebereme.
Budeme potřebovat kvalitní lepidlo na dřevo, začisťovací nebo izolační pásku a vruty. To všechno tvoří spojovací materiál.
Protože budeme vyrábět stoleček, budeme potřebovat také vhodné nohy. Mohou být kovové nebo dřevěné podle toho, co se komu líbí. Kruhový výřez v kytaře využijeme na vytvoření držáku na láhev nebo skleničku.
Tvar kytary překreslíme na pevnou dřevotřískovou desku. Pokud chceme stolek opravdu bytelný, můžeme použít OSB desku nebo klidně i spárovku.
Potřebný tvar vyřízneme. Protože se jedná o zaoblené tvary, použijeme přímočarou pilu.
V místě, kde je v kytaře kruhová výseč, obkreslíme obvod držáku na láhev.
Vnitřní kruh vyřízneme tak, že nejprve navrtáme otvor, kterým by prošel list přímočaré pily. Potom už můžeme začít řezat.
Hrany desky stolku zahladíme brusným papírem buď ručně, nebo pomocí brusky.
Nohy stolečku rozložíme tak, aby stoleček nebyl vratký a nepřeklopil se. Jedna noha tak bude v užším místě a dvě další rozmístíme do širší části.
Kovový stojánek (v našem případě původní příborník) upevníme k desce stolku. Do desky navrtáme 4 otvory pro šroubky a samotný stojánek upevníme na kovové pásky s otvory. Pak už jen provlečeme šroubky a zpevníme matkami.
Stejným způsobem, tedy pomocí šroubků a matek, ukotvíme nohy stolečku.
Černou izolační nebo začišťovací páskou olemujeme okraje desky. Černou proto, že jsme zvolili černě natřené nohy stolečku.
Na desku naneseme dostatečné množství lepidla v bodech nebo souvislých čarách.
Přilepíme k desce horní díl staré kytary. Přebytečné množství lepidla po zpevnění desky otřeme hadříkem.
Dokonalý designový příruční stoleček může sloužit spoustě účelů. Postavit si ho můžeme třeba ke křeslu a vychutnat si u něj svou oblíbenou kávu nebo sklenku dobrého vína.
Výroba stolečku nevyžaduje žádné zvláštní znalosti ani speciální nástroje. Pohodlně si vystačíme s přímočarou pilou, vrtačkou a šroubovákem. Povrch hotového stolečku není nutné přetírat, neboť lakované dřevo kytary je již ošetřené.
Stoleček lze použít mnoha způsoby - jako odkládací nebo příruční stoleček u křesla či pohovky, můžeme na něj položit květinu nebo misku s cukrovinkami anebo jej opět originálně můžeme využít jako stoleček na nápoje i se stojánkem na láhev.
Zdroj informací: Vychytávky Ládi Hrušky
Publikováno: 3. 9. 2024, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová