reklama

Zateplení půdy rychlým a snadným způsobem

Půda je skvělé místo pro odkládání nepotřebných věcí, máme z ní přístup na střechu, ke komínu nebo anténám. Z ekologického hlediska je to skvělé místo, kam umístit zateplení. Teplo stoupá nahoru a uniká tak hlavně horní částí domu. V létě zase opačně nepříjemné teplo pod střechou nepustí izolace dolů do domu. Zateplením půdy navíc neztratíme prostor v obytné části pod tím.

Při zateplování půdy je potřeba zvážit, zda budete prostor pod střechou také používat. Podle toho je nutné zvolit vhodný materiál a postupy.
Zateplení půdy rychlým a snadným způsobem

Pro efektivní zateplení půdy by měla být izolace tlustá minimálně 140 mm. Vhodnější jsou ale vyšší izolace a nejčastěji se používají 180 až 200 mm. Čím silnější, tím bude samozřejmě úspora energie větší. Pokud si nejste jistí, poraďte se s odborníkem na zateplování nebo projektantem. Firmy specializující se na zateplování domů, často posouzení a výběr vhodného materiálu nabízejí zdarma.

Možností zateplení je více. Záleží, zda je půda využívaná a podlaha je pochozí nebo ne. Případně, zda chcete půdu využívat v budoucnu. Nabídka izolačního materiálu je v dnešní době široká. Většinou se používá minerální (čedičová) vata, skelná vata, recyklovaná celulóza, nebo je možné použít i lehké polystyrenové desky.

Skelná vata je poddajná, zvukotěsná a nehořlavá
Skelná vata je poddajná, zvukotěsná a nehořlavá

Materiál vhodný pro zateplení půdy:

Vyrábí se z použitého skla, proto ji můžeme právem považovat za ekologický materiál. Kdysi byla výroba méně propracovaná a malé střípky skla se mohly nepříjemně zabodávat do kůže. Technologie pokročila a dnešní izolace ze skleněného základu jsou propracovanější a podobné nepříjemnosti nehrozí. Materiál je jemnější a lehčí. Vzhledem k tomu, že sklo se vyrábí z křemene, jedná se v základu o přírodní materiál, který byl použitý a následně recyklovaný pro stavební účely. Můžeme ji také považovat za minerální vatu, ale ve stavební hantýrce takto označujeme spíš druhý typ izolační vaty, a to čedičovou vatu. Skelná vata je lehká, paropropustná a částečně zvukotěsná. Skvěle odolává různým škůdcům, hmyzu a hlodavcům. Další její plus je ekologická nezávadnost, vysoká odolnost vůči chemikáliím a nehořlavost. Dodává se většinou v delších rolích

Nezapomínejte ani na střešní okna. Víte, jak je správně umístit? Přečtěte si i náš další článek na toto téma. 

Minerální vatu řežeme na potřebnou šířku speciálním nožem
Minerální vatu řežeme na potřebnou šířku speciálním nožem

Tato nehořlavá vlna je vyrobená z čediče. Základní surovinou je roztavená sopečná minerální hornina, jedná se tedy o přímý přírodní materiál, a proto se pro ni ustálilo označení minerální vata. Můžeme ji ale najít i pod označením kamenná vlna nebo čedičová vlna. Vyvřelá hornina s vysokým obsahem křemene – čedič se nejdříve rozemele na jemné částečky. V pecích se pak taví při teplotách 1000 až 1500 °C. Poté se tato tavenina pomocí odstředivé síly rozvlákňuje a z vláken se dále vyrábí hmota, kterou je možné použít jako izolační materiál. Izolace vyrobená z čedičové vyvřeliny je velmi pevná, proto je vhodná pro zateplení pochozí půdy. Oproti skelné vatě má vyšší akustické vlastnosti, lépe akumuluje teplo a dobře odpuzuje vodu, co zamezuje tvorbu plísní. Odolává také velmi vysokým teplotám. Je tedy nehořlavá a hodně bezpečná. Dodává se častěji ve formě nařezaných desek a díky své vyšší pevnosti se hodí pro pochozí podlahy.

Celulózové vločky se snadno dostanou do celého prostoru podlahy
Celulózové vločky se snadno dostanou do celého prostoru podlahy

Celulóza je také materiál vyrobený ekologickou recyklací již použitého materiálu. V tomto případě převážně novin a časopisů. Základem je tedy starý papír. Než se z něj ale stane celulózová izolace, prochází chemickou úpravou. Papírové vlákno se impregnuje látkou, která při zahřátí nad 180 °C uvolňuje krystalickou vodu a poté vytváří sklovinu. Díky této úpravě je „papírová“ izolace nehořlavá, a navíc splňuje podmínky protipožární ochrany. Při výrobě této izolace se přidávají také další příměsi, které zaručují vysokou odolnost vůči plísním i různým škůdcům, včetně hlodavců. Celulózové vlákno je tepelně nevodivé, co zaručuje skvělé tepelně-izolační vlastnosti na obě strany. Zadržování vlhkosti také nehrozí, rosný bod je z izolace zcela odstraněný. Případné zatékání ze střechy také nenadělá větší škodu a tento typ izolace to velmi dobře ustojí.

Chystáte se na zateplení domu nebo chaty? Jednou z možností je stříkaná pěnová izolace

Celulózová izolace se aplikuje pomocí pneumatické hadice foukáním na připravená místa v podlaze. Vločky celulózy zaplní i drobné mezery a dutiny v konstrukci, kam se běžná izolace nedostane. Při aplikaci je nutné, aby měla hmota správnou hustotou a nevznikali v ní spáry. Pokud by byla foukaná izolace provedená nesprávně, časem by mohla sesednout a tím se její izolační schopnosti degradují.

Polystyrenové desky jsou nenasákavé a vhodné do vlhkého prostředí
Polystyrenové desky jsou nenasákavé a vhodné do vlhkého prostředí

Polystyren je hodně lehký materiál, který nezatěžuje konstrukci. Snadno se s ním pracuje a oproti ostatním izolacím je mnohem levnější. Protože není nasákavý, hodí se i do případných vlhkých míst. Na druhou stranu nijak neizoluje zvuk, snižuje prodyšnost a je mnohem méně odolný proti požáru. Pěnový polystyren je velmi populární, ale hodí se spíš pro izolaci zdí, fasády nebo stropů.

Při zateplování půdy je potřeba zvážit, zda a jak často budete půdní prostory používat. Zda bude nutné aspoň občas po podlaze chodit, abyste se dostali k anténě apod., nebo se nebude využívat vůbec. Podle toho je nutné zvolit vhodný postup. Čím víc se bude podlaha zatěžovat, tím pevnější musí být vrchní část. Ideální je zpevněná konstrukce a OSB desky. Také nestačí jenom položit zateplení a desky pro vytvoření rovné podlahy. Nezapomeňte na vhodnou parozábranu, která zamezí pronikání páry z obytné části domu pod střechu.

Pokud chceme půdu využívat, musíme instalovat i pevnou podlahu
Pokud chceme půdu využívat, musíme instalovat i pevnou podlahu

TIP

Správně zateplení vám ušetří nemalé peníze. Přečtěte si výsledky testu a zepteplete okna správně. 

Publikováno: 21.8.2019, Autor: Silva Pokorná (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Redakce