reklama

Zateplení fasády vám uspoří spoustu peněz. Poradíme, jak na to

Stavíte rodinný dům nebo se chystáte na rekonstrukci toho stávajícího? Pak jistě zvažujete, jakým způsobem zateplit jeho fasádu. Správně zvolený materiál přinese zásadní úsporu energií spojených jak s vytápěním, tak i s klimatizováním interiéru budovy. Vhodným a správně provedeným zateplením dokážete uspořit až 30 % nákladů, což je při stále se zvyšujících cenách energií nezanedbatelná částka.

​Stavíte rodinný dům nebo se chystáte na rekonstrukci toho stávajícího? Pak jistě zvažujete, jakým způsobem zateplit jeho fasádu. Správně zvolený materiál přinese zásadní úsporu energií.
Zateplení fasády vám uspoří spoustu peněz. Poradíme, jak na to

Dva způsoby zateplení

Zateplení fasády můžete provést dvěma základními způsoby. Prvním z nich je kontaktní zateplení fasády a druhým zateplení provětrávané fasády. Častěji používanou metodou zateplení je první zmíněná, protože je jednodušší na provedení a časově i finančně méně náročná. Pokud byste se rozhodli pro druhý zmíněný způsob zateplení, pak mějte na paměti, že provětrávaná fasáda oproti kontaktnímu zateplení dovolí domu "lépe dýchat" a také má o něco lepší zvukovou izolaci. Myslete při výběru způsobu zateplení také na to, z jakého materiálu je váš dům. Jsou zdi postaveny z cihel, pórobetonu nebo dřeva? Každý materiál má své izolační výhody a nevýhody.

Kontaktní zateplení fasády

Izolantem je v tomto případě minerální vata nebo pěnový polystyren. Vybraný materiál je napevno přichycen přímo na stávající fasádu. V současné době se k zateplení fasády používá mnohem více fasádní polystyren než minerální vata. Důvodem je jeho nižší cena a snazší opracovatelnost.

Kontaktní zateplení fasády
Kontaktní zateplení fasády

Vata vs. polystyren

Výhodou minerální vaty před fasádním polystyrenem je větší protipožární odolnost. Zajímavostí je, že dříve se jako přednost minerální vaty uváděla také její lepší tepelně izolační účinnost v porovnání s fasádním polystyrenem. Dnes ale tento rozdíl umazává tzv. šedý polystyren, neboli grafitový polystyren, který má ještě lepší tepelné vlastnosti než běžné minerální fasádní vaty.

Vata vs. polystyren
Vata vs. polystyren

Než začnete zateplovat

Předtím, než se vrhnete na samotné zateplení fasády, připravte si vše od hliníkového žebříku až po zednickou lžíci. V tématu, jak izolovat fasádu, najdete podrobnější návod a postup.

Podklad musí být suchý a čistý, zbavený všech (byť i nepatrných) částí staré fasády. To proto, aby na podklad izolace lépe přilnula. Jakmile podklad očistíte, proveďte penetraci povrchu. Důvodem je lepší přilnutí podkladní a lepící vrstvy. Poté již následuje samotná montáž fasádního polystyrenu či minerální vaty.

Než začnete zateplovat
Než začnete zateplovat

Montáž zakládacích soklových lišt

Prvním krokem zateplení fasády je montáž zakládacích soklových lišt, do kterých vložíte izolační desky. Izolační desky lepte na terče pomocí stěrkového tmelu a postupujte vždy odspodu, nahoru. Izolační fasádní desky byste měli dávat na vazbu, stejně jako třeba cihly. Desky následně ukotvěte pomocí talířových hmoždinek s plastovým trnem. Na jeden metr čtvereční použijte alespoň 4 hmoždinky (ideálně více). Na rohy fasády použijte rohové lišty s perlinkou, která rohy zpevní a ochrání je před případným poškozením.

Přestěrkování

Přestěrkování provedete stěrkovým tmelem. Stěrkování provádějte odshora dolů v několika vrstvách. Pamatujte, že celková tloušťka stěrky musí dosahovat alespoň 3 – 5 milimetrů. Do stěrkového tmelu vložte perlinku a tmelem ji překryjte (ideálně o tloušťce 10 cm). Jakmile vyschne stěrková vrstva, můžete zahájit aplikaci omítky.

Aplikace omítky

Prvním krokem je nanesení penetrace pod omítku na stěrkovou vrstvu. Díky tomuto se zvýší přilnavost a zároveň sníží savost podkladu. Po penetraci zatmelte spáry kolem stavebních výplní (například okna, dveře). To provedete pružným akrylátovým tmelem. Posledním krokem je nanesení finální omítky.

Aplikace omítky
Aplikace omítky

Provětrávaná fasáda

Jestliže jste se rozhodli pro provětrávanou fasádu, pak vkládejte tepelně izolační materiál do připravených roštů. Rošt bude v tomto případě předsazen oproti zdi domu, čímž vznikne mezera, která zamezí pomocí proudění vzduchu vlhnutí stěn. Systém provětrávané fasády se skládá z nosného roštu, vzduchové odvětrávané mezery, samotného izolantu a obložení.

Obložení

Jako obložení se často používají OSB desky nebo různé fasádní desky z betonu, keramiky, ale třeba i kovu. Protože jde o suchý proces, provětrávané zateplení fasády můžete aplikovat i v zimním období. Izolačním materiálem pro provětrávané zateplení fasády je minerální vata ve tvaru desek, která vyniká tepelně izolačními i akustickými parametry a vysokou požární odolností.

Publikováno: 26.8.2019, Autor: Hornbach (text a foto), Profil autora: Redakce