reklama

Zateplení rovné střechy vyžaduje důkladnou hydroizolaci

Na rovné střeše se drží voda i sníh, protože nemají, jak odtékat, a čekají na odpaření. U rovné střechy je proto maximálně důležitá dobrá hydroizolace, která zamezí pronikání vlhkosti do domu. Také zabezpečí příjemné klima v létě a zabrání úniku tepla v zimě.

U rovné střechy máme několik možností zateplení. Asfaltem, PVC fólií nebo nástřik pěnové izolace. Každý typ má své výhody. Fólie a pěna jsou nejpraktičtější.
Zateplení rovné střechy vyžaduje důkladnou hydroizolaci

Možností, jak zateplit rovnou střechu je několik. Používají se asfaltové pásy, PVC fólie nebo se může použít stříkaná či nátěrová stěrka. U pásů a fólií je potřeba pečlivě pracovat v místech spojů a izolační materiál se k povrchu střechy lepí. U stěrkových izolací, jako je například tekutá lepenka, je aplikace snadnější a praktičtější. Materiál se díky své konzistenci snadno aplikuje a dostane se i do členitých a hůře přístupných míst.

Izolace asfaltem je vhodná pro rovné, nečlenité střechy nebo terasy
Izolace asfaltem je vhodná pro rovné, nečlenité střechy nebo terasy

Izolace asfaltovými pásy

Asfaltové pásy se používají řadu let a jsou stále oblíbeným typem hydroizolace plochých rovných střech. Jsou buď již součástí skladby střechy nebo se používají jako finální vrchní vrstva. Dají se použít také pro hydroizolace spodní části stavby. Základem pro výrobu je destilát ropy, který se dále upravuje do podoby oxidovaného asfaltu nebo asfaltu, modifikovaného syntetickým kaučukem, který je dále nanesený na různé druhy nosných vložek. Jednotlivé pásy se připevňují k základnímu povrchu mechanicky nebo natavováním.

Oxidovaný asfalt je velmi jednoduchý typ izolace, který není nijak výrazně modifikovaný. Pod názvem „IPA“ se kupoval pro rovné střechy už dávno. Bohužel je sice hodně levný, ale také velmi náchylný na změny a při vyšších mrazech snadno praskne. To pro izolaci střechy není vůbec žádoucí a volit bychom ho tedy měli jenom pro nouzové opatření. Třeba pro dočasnou opravu střechy nebo na menší neobytné stavby.

Asfaltová izolace se lepí horkým vzduchem
Asfaltová izolace se lepí horkým vzduchem

Naproti tomu modifikovaný asfalt, tedy s vylepšenými vlastnostmi, už stojí za zmínku a použití. Moderní technologie umožňují základní asfalt upravit tak, aby lépe splňovat hydroizolační požadavky a také měl mnohem delší životnost. Asfalt modifikovaný kaučukem je elastičtější a mnohem lépe odolává vyšším teplotám, v létě pak nestéká. Také dobře odolává mrazům a v zimě jen tak nepraskne. Na trhu jej najdete pod označením SBS modifikované pásy. Stavaři používají jednoduchý test elasticity asfaltu. Zatlačte na materiál palcem, pootočte o 90° a pusťte. Přímo uvidíte, zda a jak se asfalt vrátí zpátky – promáčklina se ztratí. Takový asfalt velmi dobře přilne k povrchu, dokáže minimalizovat drobné perforace, třeba při krupobití, a zvládne dobře obemknout i mechanickou kotvu procházející pásem a minimalizovat tak otvor.

APP modifikovaný asfalt má ještě vyšší odolnost vůči teplu, běžně až k hranici 125 °C, nemusíme se tedy obávat ani opravdu vysokých a dlouhodobých veder. Odolnost vůči mrazům je až do -15 °C. V tomto případě se jedná o plastickou modifikaci a pásy nemají elastické vlastnosti. V praxi to znamená, že když tady uděláte do materiálu důlek, tak tam také zůstane. Hodí se tedy více pro šikmé střechy.

PVC izolace je také dodávaná v rolích
PVC izolace je také dodávaná v rolích

Izolace ploché střechy PVC fóliemi

Přímou konkurencí asfaltu jsou PVC fólie. Hydroizolační fólie jsou vyráběné z měkčeného polyvinylchloridu a dodávané ve válcích. Součástí systému jsou také poplastované plechy pro klempířské práce, ze kterých se realizují potřebné prvky střech a na ně se pak snadno natavují izolační fólie. Přivaření pásů horkým vzduchem na tyto prvky je stejně pevné jako horkovzdušné přivaření jednotlivých PVC pásů. Další součástí tohoto uceleného systému pro zateplení rovných střech jsou separační podkladní a ochranné textilie, povlakové tvarovky, střešní vtoky, kotvící prvky, tmely, lepidla a další potřebné prvky pro střechu.

PVC izolační fólie můžeme pokládat na jakýkoliv povrch a materiál – beton, dřevo, pěnový polystyrén, asfaltovou krytinu i jiné. Je proto skvělou volbou pro případné opravy staré nebo porušené rovné střechy bez nutnosti demontáže původního podkladu. Také případná vlhkost ze staré střechy nebo odpařování vody z domu nám nemusí dělat přílišné vrásky. Díky nízkému difúznímu odporu tohoto typu hydroizolace, se vlhkost z původní střechy snadno dostane do ovzduší. Zatížení střechy další vrstvou je také minimální, jedná se o slabé 3 kg na m2.

PVC fólie jsou velice odolné vůči stárnutí, v praxi se úspěšně používají již 40 let v různých podnebních pásmech. Skvěle odolávají slunečnímu záření i velmi nízkým teplotám. Rozhraní teplotní odolnosti je u těchto fólií od 80 °C do -30 °C. Jsou velmi dobře chemicky i mechanicky odolné, zvládají díky tomu také silné krupobití. Jsou pevné a silné a zároveň pružné, co umožňuje instalaci na různé podklady, které podléhají objemovým změnám. Jednoznačným plusem je také odolnost vůči polétavému ohni a sálavému teplu podle normy DIN 4102.

Pěnovou izolaci je možné aplikovat na různé podklady
Pěnovou izolaci je možné aplikovat na různé podklady

Izolace stříkanou pěnou

Zateplení rovné střechy nástřikem tzv. „chytré pěny“ je další velmi šikovný a rychlý způsob, jak zateplit a zaizolovat plochou střechu. Aplikuje se snadno i na stávající podklad, příprava podkladu je díky tomu méně komplikovaná. Nástřik probíhá rychle a materiál se snadno dostane i do těžko přístupných míst. Dokonale vyplní i kritická a poškozená místa a záruka je obvykle až 20 let, což znamená, že jí výrobci opravdu věří. Další výhodou je snadné a bezproblémové kombinování s jinými typy zateplení a veškerými dalšími materiály a prvky, které na střeše můžeme najít.

  • Příprava povrchu – povrch je potřeba očistit od volných částí a odmastit. V některých případech je vhodné povrch přebrousit. Pokud se pěna aplikuje na jiný izolační povrch, například asfalt, je potřeba opravit boule, povrch srovnat a opravit uvolněná místa. Spáry a trhliny opravte vhodným tmelem a často namáhaná místa opatřete elastickými páskami pro zachování pružnosti.
  • Vytvoření adhezního můstku – pro správnou funkci a soudržnost je potřeba vytvořit adhezní podmínky, tedy zabezpečit, aby se podklad dokonale spojil s pěnovým nástřikem. Adheze je schopnost dvou rozdílných materiálů spolu přilnout a udržet se i při působení fyzikálních sil bez zřetelného pohybu. To dosáhnete aplikací vhodné penetrace. Důležité je rozlišit, zda se jedná o savý nebo nesavý podklad.
  • Aplikace hydroizolační vrstvy – na připravený povrch (čistění, opravy, penetrace) již naneseme nástřikem nebo nátěrem izolační materiál. Hydroizolační vrstva by měla být 2 až 3 mm vysoká, co znamená použití zhruba 2 kg materiálu na 1 m2. Přesně to záleží na konkrétním typu izolace. Při nástřiku je možné aplikovat izolaci rychlostí 1000 m2 za jeden den.
  • Konečná povrchová úprava – po aplikaci tohoto typu izolace většinou není nutná žádná další povrchová úprava, izolace již takto plní svůj účel. Praktické a také velmi estetické je vysypání povrchu kačírkem, nebo je možné použít geotextilii a povrch rovné střechy využít pro osazení zeleně.
  • Na pěnovou stříkanou izolaci můžeme položit i travnatou plochu
    Na pěnovou stříkanou izolaci můžeme položit i travnatou plochu

    Publikováno: 25.8.2019, Autor: Silva Pokorná (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Redakce