reklama

Střecha se stane korunou domu, pokud vyberete tu správnou

Pro jakou střechu se rozhodnout, aby byla pěkná, dlouho vydržela a přitom vás nepřipravila o životní úspory? Odpověď není jednoduchá – každý materiál má své klady a zápory a stejně tak i své příznivce a odpůrce. Nekvalitní střechou uniká až 15 % tepla. Pokud jste na pochybách, co zvolit, doporučujeme se obrátit třeba na odborníky z webu NejŘemeslníci.cz.

Jakou krytinu si máte dát právě na svou střechu vám poradí odborníci z webu NejŘemeslníci.cz, kteří zmapovali nejčastější užívání krytin a poví, co která umí.
Střecha se stane korunou domu, pokud vyberete tu správnou

I střešní krytiny mají svojí historii a prošly určitým vývojem. Při pohledu do minulosti zjistíme, že naše území se vyznačovalo používáním různých druhů krytin, ať už to byly dřevěné šindele, pálené tašky nebo plech. V posledních letech ale získává pořád více příznivců právě betonová střešní krytina.

Raději dvakrát rozmyslet

Výběr typu střechy či střešní krytiny je zásadním momentem. Když se povede, dokáže novostavbu i starší dům okrášlit a dodat mu to správné kouzlo. Nekvalitní střecha může naopak hodnotu jinak pěkného domu snížit. Vyplatí se tedy nenechat tento proces náhodě a pečlivě se na něj připravit. Kde ale začít?

Střešní krytina již na první pohled ovlivní vzhled domu. Materiálových i tvarových variant je dnes na trhu obrovské množství. Vybírat lze z pestré nabídky pálených či betonových tašek, zvolit můžete i břidlici, eternit, plechové, asfaltové či plastové střešní krytiny. Stále se používají i alternativní materiály jako je šindel, který známe z historických staveb.

Plechová střecha je stálicí našich krytin
Plechová střecha je stálicí našich krytin

Nedráždit okolí

Prvním kritériem jsou místní zvyklosti: pořídit si například betonovou krytinu modré barvy ve vesnici s cihlově červenými taškami je neetické vůči okolí a nevkusné. Druhým kritériem je koncepce domu – ne každá krytina se dá použít kamkoli (například břidlice na lignátovou chatičku). Třetí by měly být finanční možnosti, i když ty zpravidla hrají hlavní roli.

Aby vhodnost střech nebyla posuzována jen z prvoplánově ekonomického hlediska, je nutno přihlédnout i k předpokládané životnosti střechy a ke zdánlivě nepodstatným doplňkům. Například souvislé bednění, které vyžadují některé střechy, jsou výrazně dražší než střechy s laťováním (zhruba 3x). Příslušenství střech (různé tvarované, hromosvodní a odvětrávací tašky, distanční prvky vlnitých krytin, klempířské části střech) mohou instalaci zdražit o znatelnou částku. Nízká životnost některých střech náklady na jejich instalaci zdražuje nejvíc, takže například střecha z rákosových došků, která zdánlivě patří mezi levnější (cena zhruba stejná jako cena běžných pálených tašek) je vzhledem ke své nízké životnosti bezesporu nejdražší.

Při volbě tvaru střechy a střešní krytiny obvykle nepochybíte, pokud budete respektovat okolní, zejména starší zástavbu. A nejde jen o estetické měřítko. Například v horských oblastech nebyly používány příliš členité střechy nebo střechy s malým sklonem kvůli sněhu a ledu, který kladl na konstrukce zcela jiné nároky než v nížinách.

V akusticky exponovaných lokalitách, například v turistických centrech měst nebo v blízkosti letišť a dopravních tepen, mohou zase vzniknout problémy při použití lehkých střešních krytin a většího množství střešních oken.

Střešní krytina by měla korespondovat s okolím a být přizpůsobena zvyklostem
Střešní krytina by měla korespondovat s okolím a být přizpůsobena zvyklostem

Práce pro odborníky

Správný návrh skladby střešního pláště - to je odborně náročná záležitost, zejména je-li podkroví rodinného domu využito jako obytný prostor (což je dnes nejběžnější případ), případně pokud jde o plochou střechu. Ve střešním plášti dochází k relativně komplikovaným fyzikálním pochodům souvisejícím s teplotou a vlhkostí.

Pro běžná řešení a pro konkrétní období vývoje stavebnictví existují obecně akceptovaná řešení (typové skladby) a odchýlení od nich může při nedostatečné znalosti věci vést ke znehodnocení prostředků vložených do stavby.

Situaci může výrazně zjednodušit řešení stavby s klasickým půdním prostorem, ale to je obvykle v rozporu s tendencí využít každý kubický metr obestavěného prostoru. Nicméně - pokud jde o střechu s malým sklonem, stojí toto řešení za úvahu.

V jednoduchosti tkví úspěch

Členitost šikmé střechy úzce souvisí s její finanční nákladností a také s úsporami při provozu rodinného domu. Tvarově komplikovanější střecha znamená obvykle složitější konstrukci krovu (a tedy větší pracnost), větší spotřebu materiálu při pokládce střešní krytiny (je třeba počítat s prořezy, zejména u nároží a úžlabí) a s tím opět související zvýšenou pracnost.

Zvyšuje se rovněž množství doplňkových prvků střechy - klempířských, větracích či ukončovacích, které bývají výrazně dražší než běžná krytina v „metráži“. Členitější střecha také přináší větší ochlazovanou plochu a zvýšené nároky na údržbu. Naopak v její prospěch obvykle hovoří estetické hledisko (ačkoli i v tomto případě často méně znamená více, jak je vidět u některých střech přezdobených vikýři a věžičkami). Právě poměr mezi nízkými náklady a funkčností na jedné a architektonickou kvalitou na druhé straně musí být posouzen odborníkem.

Publikováno: 27.8.2019, Autor: NejŘemeslníci (text a foto), Profil autora: Redakce