reklama

Mšice jsou letos všude!

Mšicí je tolik, že se jejich kolonie letos objevují i na rostlinách, kde se dosud vyskytovaly jen výjimečně, berou zavděk i rostlinami, které jindy nevyhledávaly. Mšice poškozují rostliny sáním, takže listy či celé mladé výhony mění barvu a kroutí se. Jenže mšice ještě navíc vylučují lepkavou látku, medovici, na níž se rozrůstají černě, a tím se snižuje asimilační plocha rostlin. Vývojový cyklus mšic se liší podle druhů a v ideálních podmínkách trvá pouze týden.

Mšice jsou letos všude!

Rostlinám však neškodí jen mšice, ale ve sklenících a bytech i molice. Sají na spodní straně listů, kde probíhá i celý vývoj, od nakladení vajíček, přes tři larvální stádia, až po dospělce. Larvy a dospělci vylučují při sání také medovici, která lepí.

Mšice i molice je třeba včas a opakovaně hubit. Pokud jich je jen pár, dá se to zkusit mechanicky, ovšem při větším napadení, a letos je extrémně velké, je nezbytný postřik.

Velmi dobrý a účinný je kontaktní přípravek Neudosan od firmy Neudorff, jehož účinnou látkou je draselná sůl přírodních mastných kyselin, působí ihned a není u něj stanovena žádná ochranná lhůta.

Mšice jsou letos všude!
Mšice jsou letos všude!

Je určen k používání na zahradě, v bytě, zimních zahradách a ve sklenících. Neudosan působí na dospělce i larvální stádia škůdců, ale neškodí užitečnému hmyzu, jako jsou včely a slunéčka sedmitečná.

Rostliny je nejlepší stříkat Neudosanem ráno nebo večer a nezapomenout na rub listů, kde se savý hmyz nejčastěji skrývá.

Mšice jsou letos všude!
Mšice jsou letos všude!

No a co slimáci?

To jsou velmi obávaní škůdci, stačí pár vlhkých dnů a… jsou tu!

Slimáci opouštějí úkryty a vydávají se za potravou až večer, nebo k ránu. Mají rádi vlhko, proto je dobré zalévat, jak na zahradě, tak i ve skleníku, až ráno, a často prokypřovat půdu, tím se jim narušují úkryty.

Nejspolehlivější ochranou však jsou návnady. Po požití těch chemických slimáci hynou přímo na záhonech, obaleni slizem, nic pěkného na pohled. Při použití návnady s účinnou látkou přírodního původu, jako je Ferramol od společnosti Neudorff, se slimáci stáhnou s pocitem nasycení do svých skrýší, kde později uhynou.

No a co slimáci?
No a co slimáci?

Přípravek Ferramol obsahuje účinnou látku fosforečnan železitý, který se v půdě působením mikroorganismů a látek vylučovaných rostlinami rozkládá na fosfor a železo, tedy živiny pro rostliny prospěšné.

Aplikace je snadná. Stačí granule rozhodit rovnoměrně okolo rostlinek, a jakmile slimáci návnadu sežerou, posyp zopakovat. Ferramol je účinný dlouhodobě, protože je odolný proti dešti a zálivce, a nemá ochrannou lhůtu, takže zeleninu nebo jahody je možné sklízet kdykoliv. Účinnost přípravku se nesnižuje ani vlhkostí, naopak, zbobtnalé granule slimákům chutnají ještě víc.

Výhodou také je, že Ferramol při náhodném požití neuškodí domácím ani jiným zvířatům.

No a co slimáci?
No a co slimáci?

Velmi důležité je proti slimákům bojovat především nyní, v červnu a červenci. To se totiž slimáci páří a po oplodnění snášejí vajíčka do půdy, především do dutin pod zemí. Z vajíček se asi za 40 dní líhnou mladí jedinci. A je zajímavé, že jediných slimák může snést i stovky vajíček za rok. Ferramol na ně!

Více na www.neudorff.cz a www.zahradajakmabyt.cz.

Publikováno: 9. 6. 2019, Autor: Zuzana Pavelková (text), archiv Neudorff (foto), Profil autora: Redakce