reklama

Vši dokáží potrápit nejen děti

Přinést si domů vši není žádná legrace, ten kdo s nimi již jednou sváděl lítý boj dosvědčí, že bez pořádné dávky trpělivosti a dostatku opravdu účinných prostředků je to boj s větrnými mlýny, v nichž navíc velmi často vši vyhrávají na body. Co na ně tedy platí a jak se jich zbavit?

Vši dokáží potrápit nejen děti

Veš dětská (Pediculus capitis)

Vši patří mezi cizopasníky, kteří napadají lidské tělo, zejména v oblasti hlavy - veš dětská a v oblasti ohanbí - veš muňka, lidově nazývaná filcka. Tento nepříjemný hmyz se živí krví, kterou saje až 5x denně. Dospělý jedinec je asi 3 mm velký, s plochým tělem a krátkýma nohama, zakončenýma drápky, jimiž se přichytává na vlasech či chlupech. Během svého života - asi 1 měsíc - stihnou samice naklást cca 50 vajíček. Z nich se líhnou larvy nymfy, které během 8 dnů dospívají.

Zbavit se vší je někdy opravdu náročný úkol
Zbavit se vší je někdy opravdu náročný úkol

Onemocnění se nazývá pedikulóza. Ačkoliv veš dětská neroznáší žádné závažné choroby, napadený hostitel pociťuje úporné svědění a v důsledku intenzivního škrábání si může vytvořit dermatitidu - drobné kožní záněty, u více senzitivních jedinců se může vyskytnout i vyšší teplota nebo zduření mízních uzlin. Ve vzácných případech alergické reakce může dojít až k vypadávání vlasů.

Silné svědění a neustálé škrábání se ve vlasech je jedním ze příznaků přítomnosti vší
Silné svědění a neustálé škrábání se ve vlasech je jedním ze příznaků přítomnosti vší

Klasickou léčbou je použití antiparazitního šamponu, určeného proti vším. Bohužel, ačkoliv je trh téměř přesycen těmito přípravky, veš dětská je na většinu přípravků rezistentní, tzn. že již má vytvořenou imunitu na použitý insekticid v nich obsažený. Není také možné používat osvědčený recept našich babiček, které zavšivené vlasy natíraly petrolejem. Petrolej může způsobit rozsáhlou dermatitidu a dokonce popáleniny. Velmi účinné je intenzivní vyčesávání vlasů jemným hřebenem " všiváčkem", doporučené je i používání elektrického hřebenu na vyčesávání vší. Napětí mezi zoubky ničí vši i hnidy. U chlapců je možné ostříhání dohola. U dívek je zase praktické použít žehličku na vlasy, které spolehlivě vysuší živé hnidy.

Vlasy ošetříme speciálním přípravkem na vši a necháme působit
Vlasy ošetříme speciálním přípravkem na vši a necháme působit

Jakmile objevíme ve vlasech vši, důkladně vypereme vše, s čím jsme přišli do styku - především gumičky do vlasů, čepice, šály, ale také ložní prádlo nebo plyšáky. Ty se vyplatí usadit i na pár dní do mrazáku. Mezi oblíbené babské rady patří roztok oleje s Alpou v poměru 1 díl Alpy a 3 díly oleje. Vším taktéž nechutná ocet, který vtíráme do vlasů a poté oplachujeme. Další doporučený přípravek je s obsahem tea tree oleje. A protože oblíbená slivovice je lékem úplně na všechno, alkohol vším nechutná a pokud jím natřeme vlasy a zabalíme do ručníku, máme téměř vyhráno.

Důkladná kontrola hlavy a vyčesávání speciálním hřebínkem všiváčkem pomůže se vší zbavit
Důkladná kontrola hlavy a vyčesávání speciálním hřebínkem všiváčkem pomůže se vší zbavit

Problém je taktéž s muňkou, která žije v ochlupení, vousech, podpaží i obočí. Přenáší se nejčastěji pohlavním stykem nebo sdílením spodního nebo ložního prádla. Kromě úporného svědění se výskyt muňky zjistí přítomností krve v prádle, strupy nebo ekzémem. Tato veš však přenáší chorobu Pediculosis pubis. Muňku naštěstí spolehlivě vypudí Orthosan a problémové partie je nejlepší oholit.

Všeobecně je daleko lepší použít právě ony babské rady, vyjma užití petroleje, neboť na ně nejsou vši připravené a jsou vůči nim nerezistentní. Navíc jsou podstatně levnější a účinnost je vyšší. Pokud v souvislosti s likvidací vší budeme dbát na zvýšenou čistotu v domácnosti, bude náš boj s vešmi jistě úspěšný.

Publikováno: 26. 6. 2019, Autor: Martina Pilzová (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Redakce