reklama

Drobný bodavý hmyz dokáže být pěkně nepříjemný

Štípance od komárů nejsou vůbec příjemné. Pohodová procházka v přírodě nebo u vody se díky těmto malým otravným společníkům často změní na pravý opak. Bodnutí vosou a včelou může být navíc i hodně nebezpečné.

Drobný bodavý hmyz dokáže být pěkně nepříjemný

Drobný bodavý hmyz, jako je komár, vosa, včela nebo třeba sršeň má na světě také své místo. U většiny z nich je hlavním úkolem opilování květů. Díky tomu si příroda udržuje svou pestrost a krásu, a může nám poskytovat sladké plody v podobě ovoce, zeleniny či luštěnin. Bez opylení by z kytky nakonec nic dalšího nevyrostlo. Včely nám navíc kromě jiných produktů, třeba vosku, ze kterého si můžeme vyrobit svíčky, poskytují sladký a velmi prospěšný med. Jejich bodnutí je pro nás ale velmi nepříjemné.

Jak žijí komáři

Nepříjemný pisklavý bzukot je jasná známka, že se kolem nás motá komár. Je víc jak pravděpodobné, že to bude samička a potřebuje se napít. Krev totiž sají jenom samičky, potřebují bílkoviny pro vývoj vajíček. Ty kladou do stojatých vod. Na procházce či při pobytu u vody je proto obezřetnost a repelent nutností. Samečkové se živí nektarem z rostlin, ti se kolem nás pravděpodobně motat nebudou.

Existuje víc jak 3000 druhů komárů a v exotických krajinách jsou obávanými přenašeči vážných onemocnění. U nás jsou méně nebezpečné druhy a bodnutí nám způsobů spíš nepříjemné svědění a ošklivou červenou vyrážku. Píchnutím se do rány dostanou sliny spolu s látkami, které zamezují srážlivost krve a také látky účinné proti bolesti. Bodnutí tak hned necítíme a komáří samička může v klidu sát. Jsou schopné vysát až trojnásobek své hmotnosti. Po krátké době účinek látky proti bolesti vyprchá a tělo začne reagovat svěděním. Škrábání se nedoporučuje, protože se tím dráždivé látky víc aktivují a reakce pokožky se zhoršuje.

Krev sají jenom samičky jako zdroj bílkoviny pro vývoj vajíček
Krev sají jenom samičky jako zdroj bílkoviny pro vývoj vajíček

Co s komářím bodnutím

Nejlepší je samozřejmě prevence. Účinné jsou různé repelenty. Nechodit na hezká místa v přírodě a pobývat u vody by byla totiž škoda. Na trhu je široká nabídka, většinou je přípravek účinný na více druhů létavého bodavého hmyzu a zároveň i klíšťata. Pokud není příliš vedro, pomůžou i dlouhé kalhoty a dlouhé rukávy. Pokud chcete zkusit přírodnější formu ochranu, zkuste tinkturu z citronové trávy, čerstvý libeček nebo pelyněk.

  • Citronovou trávu nechte dva týdny louhovat v dětském oleji (koupíte ho v lékárně) a pak se jím před procházkami potírejte. Tinkturu si nedávejte na oblečení, olej by zanechal na látce fleky.
  • Aromatické byliny, jako je libeček a pelyněk, těmto malým otravům také vadí. Stačí čerstvou bylinku rozdrtit a poté se jí natřít. Stejně tak je účinná levandule, ta je navíc hezká i jako dekorace. Svázanou a vysušenou ji můžete rozmístěte v místnosti i na verandě a ochráníte tak svůj prostor.
  • Rozmarýnový repelent je vhodný a příjemný i pro malé děti. Hrst posekané bylinky zalijte horkou vodou a nechte 24 hodin louhovat. Poté přidejte lžíci čistého vinného octa a promíchejte. Nakonec přes sítko nalijte do nádoby s rozprašovačem a můžete používat. Stříkejte na tělo nebo oblečení. Pozor na obličej, nastříkejte opatrně na vlasy, ale chraňte přitom oči.
  • Česnek nevoní často ani nám a komáři ho přímo nesnáší. Pokud to vaši společníci zvládnout a vám to také nebude vadit, zkuste to. Stačí ho klidně jíst, vylučujeme ho totiž po konzumaci i kůží. Nebo se česnekem na několik místech potřete. Rozkrojeným česnekem můžete potřít také rámy oken a dveří na terasu či balkon, a tím ochránit váš byt a dům. Stejně tak zkuste položit na několika místech misku s rozkrojeným česnekem na terase nebo přímo na stole u vašeho posezení.
Doma připravený rozmarýnový repelent můžete nastříkat přímo na kůži
Doma připravený rozmarýnový repelent můžete nastříkat přímo na kůži

Včely, vosy a další pruhovaní bodavci

Další skupinou drobných létavců, kteří nás nepříjemně obtěžují a můžou bodnout, jsou včely, vosy, sršni a čmeláci. Jejich důležitost je zjevná a nepopiratelná. Naštěstí nás nepotřebují vyhledávat kvůli přežití, tak jako komáři, o to více je jejich bodnutí nepříjemné. Napadnou nás jenom v případě ohrožení, obrana je proto snadnější.

Důležité je neprovokovat je, nevšímat si je a nechat je odletět a v žádném případě jim nelikvidovat hnízdo. Pokud není na místě, kde jsou ohrožené děti nebo třeba senioři a lidi se silnými alergickými reakcemi na bodnutí, tak hnízdo nemusí být přímo nebezpečné a nelikvidujeme ho. V opačném případě si raději vždy zavolejte odborníka. V případě, že najdete hnízdo v blízkosti veřejného hřiště nebo mateřské školky, můžete požádat o pomoc i hasiče.

Pokud vás už včela, vosa nebo podobný hmyz bodl, je nutné místo překontrolovat a zjistit, zda nezůstalo v ráně žihadlo. Žihadlo je lepší vyškrábnout nebo vytrhnout pinzetou. Ránu velmi nemačkejte, ať nerozšíříte jed pod kůží. Místo pokud možno pořádně zchlaďte. Pomáhá potřít ránu čerstvou cibulí nebo octem. Včelí bodnutí je sice nepříjemné, ale dostanete tak i důležité protilátky. Každé další píchnutí včelou už pro vás nemusí být tak nepříjemné. Je to podobné jako u kopřivy, popálení touto rostlinou je nepříjemné, ale zároveň zdravé. U bodnutí je velmi důležitý váš zdravotní stav.

Vosy na člověka zaútočí v případě ohrožení
Vosy na člověka zaútočí v případě ohrožení

Bodnutí sledujte a silnou reakci nepodceňujte

  • Pokud jste zdraví a netrpíte alergiemi, pravděpodobně budete mít jen lehčí otok a nepříjemné svědění. Místo může mírně mokvat, zvlášť když se neudržíte a budete si štípanec škrábat. Ránu ošetřete přípravkem z lékárny nebo cibulí či octem a za pár dní bude vše opět v pořádku.
  • Pokud máte další reakci, například kopřivku na kůži, motá se vám hlava, pociťujete únavu, buďte ve střehu. Také to nemusí být ještě velký problém, jen mírná alergická reakce. Poraďte se v lékárně a můžete užít volně prodejné antialergikum. Podle možností odpočívejte a pijte hodně tekutin a dojděte si pravidelně na toaletu, aby se jed co nejdříve dostal z těla ven. Reakce by se do 24 hodin měla zmírnit a odeznít. Pokud se tak nestane, nebo se bude vše naopak zhoršovat, raději si zajděte k lékaři.
  • Pokud se vám výrazně motá hlava, špatně vidíte nebo se vám dokonce těžko dýchá, určitě zpozorněte. Upozorněte někoho ve vašem okolí, že máte zdravotní potíže a vyrazte co nejdříve k lékaři. Vůbec nevadí, když přímo zavoláte pohotovost. V extrémních případech můžete po bodnutí ztratit i vědomí. Pokud víte, že máte alergii na bodnutí hmyzem, mějte vždy po ruce potřebné medikamenty a neotálejte s jejich použitím.
  • Lékaře vyhledejte i v případě, že máte bodnutí v blízkosti dýchacích cest a okolí očí. Vyšší pozornost věnujte, pokud bylo pobodané malé dítě nebo starší člověk.
Bodnutí u dětí, zejména kolem očí, věnujte vždy zvýšenou pozornost
Bodnutí u dětí, zejména kolem očí, věnujte vždy zvýšenou pozornost

Publikováno: 24. 7. 2019, Autor: Silvie Pokorná (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Redakce