Právě soutěžíme o:
vchodovou stříšku Zenit a poukázky na nákup vchodovou stříšku Zenit a poukázky na nákup
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Rozbité sklo u plastového okna, jak postupovat?

Rozbité sklo u plastového okna, jak postupovat?

Střepy prý nosí štěstí, ale při pohledu na rozbitou okenní tabuli je to jen chabá útěcha. Asi vás potěší, když vám řekneme, že výměna rozbitých skel dnes z rukou vyškolených montérů probíhá sotva něco přes půl hodiny, a že (podle hesla všechno zlé je k něčemu dobré) bude mít nově zasklené okno lepší izolační vlastnosti, než to staré.

reklama

  • V minimálně 90 % všech případů se okno rozbije mechanicky, tedy úderem dalšího předmětu, rychlým otevřením do nastavené překážky, nebo při manipulaci těžkými předměty v bytě.
  • Zbývající defekty na skle padají do kategorie “tepelného lomu” kdy zejména nevhodně zvolený tmavý dekor na sluneční fasádě domu může po čase vlivem tepelné roztažnosti sklo poškodit.
  • Samotné dvojsklo nebo trojsklo se vyrábí jako vzduchotěsný izolační sendvič a opravuje se vyjmutím a vložením nového celého dvojskla nebo trojskla.
  • Vše, co potřebujete vědět s opravářem na telefonu, se dočtete na dodacím listě nebo na distančním rámečku uvnitř okna.

Okno je rozbité, co teď

Rozhodně se nesnažte sami okno vysklít. Ne že byste to nedokázali, ale na rizika drobných, nebo i docela vážných poranění při manipulaci se sklem jsou školení pracovníci přece jen připraveni lépe.

Pokud přece jen nějaké střepy leží na podlaze, nezapomeňte, že nepatří do kontejneru s čirým sklem, ale do skla barevného (mají slabý zelený nebo modrozelený nádech).

Změřte velikost oken a nejlépe dohledejte dokumenty, které máte od dodavatelské firmy. Důležitý není jen rozměr okna, ale také tloušťka skel, tloušťka distančního rámečku a také parametry tepelné a zvukové izolace. Neplatí to u všech výrobků, ale v řadě případů se vše důležité dočtete drobným písmem na distančním rámečku uvnitř oken.

K haváriím technici nebo třeba i lokální opraváři vyjíždějí přednostně, je tedy jedno, jestli se objednáte v létě, nebo přes zimu, kdy montáže oken probíhají také, ale v menším počtu.

Pokud vám to technik na telefonu řekne, zajistěte třeba rozbité sklo na místě lepící páskou a rozhodně s oknem dál nemanipulujte. Určitě bude dobré v okolí pečlivě vyluxovat - jak se velké střepy třou o sebe, mohou se do okolí uvolňovat drobné střepy.

Zajistěte k rozbitému oknu přístup, zejména pokud pod ním stojí pohovka nebo skříně.

Jak probíhá výměna a kolik zabere času

Montér je na místě a v autě má okenní sklo správného formátu. Zkušeným pohybem vyloupne zasklívací lištu ze strany místnosti (vy to nedělejte, zbytečné riziko, že něco poškodíte). Okenní skla spolu tvoří pevně slepený sendvič, takže se vymění kus za kus a na své místo opět přijde zasklívací lišta.

K běžnému času cca 30 minut na výměnu jednoduchého okna si přičtěte další, pokud se jedná o velký formát, který k vám do patra ponese víc lidí. Když si bude opravář nucen sám vystěhovat gauč nebo malovanou almaru, aby se k oknu dostal, výsledkem bude klidně i několikanásobek času a peněz.

Dá se takto vyměnit dvojsklo za trojsklo? Nebo stará skla za nová ve starém rámu?

Vzhledem k tomu, jak jednoduše je možné plastová okna přesklít, se přirozeně nabízí otázka, jestli se nevyplatí třeba po deseti letech vyměnit staré sklo za nové.

Z výroby přichází dvojsklo nebo trojsklo napuštěné vzácnými plyny, ty ale přes všechnu snahu a péči přes gelové lepidlo velmi pomalu unikají (asi 3 % ročně). Možnost vyměnit místo celých oken jen sklo tedy vypadá celkem logicky a lákavě.

Výměna starých skel na nová, nebo dvojskla za trojsklo, kde to tvar okenního profilu dovoluje, se samozřejmě v omezené míře provádí. Je ale na zvážení, jak se dokonalejší izolace nových skel bude doplňovat s horší izolací starého plastového rámu, a jestli na místě styku nevzniknou nové rosné body.

Pokud máte o izolačních schopnostech starých plastových oken pochybnosti, pozvěte si vyškoleného technika s termokamerou a poraďte se, jaké řešení pro vás bude nejekonomičtější.

Jak se mění / nemění záruka

Plastové okno přesklené během záruční doby o svoji záruku nepřichází a ta se nijak nemění. Během pozáruční doby se na provedenou opravu vztahuje zákonem stanovená záruka 6 měsíců.

Jsou plastová okna nebezpečná?

Z našeho článku by se mohlo zdát, že se plastová okna snadno rozbijí a jako taková jsou vlastně pro své okolí nebezpečná.

Opak je pravdou. Závazné normy, kontrola jakosti při výrobě a bezpečnostní certifikáty u solidního výrobce / prodejce dávají záruku, že toho moderní plastová okna snesou opravdu hodně. Ani náhodný náraz průvanem pro ně nepředstavuje problém.

K nevratnému poškození tak dochází ve vzácných případech, kdy třeba majitel odjede na víkend a přijde prudká bouřka, která nezajištěnými okny bouchá třeba nepřetržitě celou noc. Potom se může nejen rozbít sklo, ale také třeba poškodit závěs okna. Proto bývá dobrým zvykem před odjezdem na delší dobu všechna okna zkontrolovat a zajistit.

Autor: Pramos (text a foto)

Klíčová slova:


Související články

Potřebujete rychle utěsnit okna? 2  fotek

Potřebujete rychle utěsnit okna?

Máte okna, která vám po všech stránkách vyhovují přesně do té doby, než začne venku pořádně foukat?


Střešní okna v podkroví 5  fotek

Střešní okna v podkroví

Na nevyužité půdě rodinného domku si můžete postavit třeba i celý byt. V obytném podkroví nabízejí místnosti díky šikmým stěnám a trámům většinou nety ...


Je potřeba pečovat i o plastová okna? 3  fotek

Je potřeba pečovat i o plastová okna?

Plastová okna jsou oblíbená nejenom kvůli příznivé, ale jejich nespornou výhodou je to, že nevyžadují kromě běžného umytí prakticky žádnou speciáln ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
2
interiérové žaluzie Okna a dveře
Poslední příspěvek: 16.4.2019 11:06 Petr
1
Jak opravit laminátové dveře Okna a dveře
Poslední příspěvek: 10.10.2018 09:33 Tonda
1
Koupě z internetu Okna a dveře
Poslední příspěvek: 20.5.2018 13:14 Jan
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
0
Zazděné okno zevnitř Okna a dveře
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jan
0
vrata z desek Okna a dveře
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Libor
0
Poškozené interiérové dveře - dýha Okna a dveře
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 hit
2
interiérové žaluzie Okna a dveře
Poslední příspěvek: 16.4.2019 11:06 Petr
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
1
Jak opravit laminátové dveře Okna a dveře
Poslední příspěvek: 10.10.2018 09:33 Tonda
1
Koupě z internetu Okna a dveře
Poslední příspěvek: 20.5.2018 13:14 Jan
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×