Právě soutěžíme o:
zahradnické nůžky Fiskars zahradnické nůžky Fiskars
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Vertikutace, jarní ozdravná péče o trávník

Vertikutace, jarní ozdravná péče o trávník

Vertikutace je hloubková péče o trávník a je jednou ze základních péčí o travní porost. Aby byl trávník po celou sezónu krásně zelený a hustý, tak pouhé sečení a zalévání stačit nebude. Trávník je nutné před sezónou prořezat a provzdušnit, aby se zahustil a ke kořenům se dostalo co nejvíce živin a vláhy. A právě k tomu slouží vertikutace. Provádí se ideálně brzy z jara a případně ještě na podzim.

reklama

Co je vertikutace?

Vertikutace je zjednodušeně řečeno prořezání a provzdušnění trávníku. Samotné slovo pochází z anglického slovního spojení vertical cut, což v překladu znamená svislý řez. A o to při vertikutaci právě jde – trávník pěkně svisle prořezat. Prořezáním trávníku do hloubky maximálně 0,5 cm dojde k odstranění travní plsti a k hloubkovému prořezu, díky kterému se trávník provzdušní.

Proč vertikutaci trávníku provádět?

V zimě, ale i během sezóny dostává náš trávník pořádně zabrat. Během let, pokud se vertikutace neprovádí, dojde postupně k tomu, že se trávník začne dusit. Dusí ho travní plsť, mech, plevel a zbytky posekané trávy. Postupně se tato vrstva, která se nachází těsně nad povrchem země, stává skutečně hutnou a nepropustnou pro vláhu a živiny. U opravdu zanedbaného trávníku může být tato vrstva silná i centimetry! Trávník neprospívá, neroste, a i přes veškerou péči zkrátka nevypadá tak, jak bychom si představovali.

Vertikutace tak pro trávník představuje skutečně ozdravnou kúru. Díky ní se ke kořenům dostanou živiny, vláha, trávník se zregeneruje, ozdraví a přirozeným způsobem se zahustí.

Čím vertikutaci provádět?

Pro vertikutaci malých travnatých ploch si vystačíme s vlastníma rukama a mechanickými vertikutačními hráběmi. Vertikutační hrábě postačí na plochu velkou řekněme do 100 m2 nebo hůře dostupná místa. Je však nutné podotknout, že při opravdu poctivém ručním prohrabání a prořezávání trávníku se i na malých plochách pořádně zapotíte. Na větší plochy, pokud to tedy neberete jako osobní posilovací trénink, si s vertikutačními hráběmi vystačí jen opravdoví svalovci.

U větších travnatých ploch je tedy vhodné zvážit koupi motorového vertikutátoru. Na výběr je buď elektrická varianta, kterou lze doporučit pro středně velké trávníky. Opravdu velké plochy s minimem úsilí provzdušní benzínový vertikutátor.

Jak na vertikutaci trávníku

Ideální dobou pro vertikutaci je jaro a případně i podzim. Ideální podmínky jsou zkrátka tak akorát – ani mokro, ani sucho. Za přílišného sucha se bude při vertikutaci příliš prášit a prořezaný travní porost bude okamžitě trpět nedostatkem vláhy. Naopak pokud je přílišné mokro mohlo by dojít při nešetrném prořezu spíše k vytrhání travních stébel.

  • trávník před vertikutací nakrátko posekejte
  • trávník pomocí vertikutátoru prořezejte v podélném i příčném směru
  • více poškozená místa dosejte travním semenem
  • následně zajistěte dostatečnou zálivku, aby nedošlo k vysychání trávníku
  • po vertikutaci zajistěte trávníku přísun živin v podobě trávníkového hnojiva
  • zbytky travní plsti, mechu a plevele zkompostujte

Trávník po vertikutaci zbavte prořezané plsti, mechu či plevele. Ideální je použít pročesávač – separátor. Jedná se vlastně o kartáč, který z trávníku vyčeše všechny zbytky po vertikutaci, které tam nepatří. Často bývá pročesávač součástí vertikutátoru, kdy pouze stačí vyměnit nástavce a místo nožů nasadit rotační kartáč. Případně použijte kovové hrábě a travní masu důkladně odstraňte.

Nevzhledný trávník po vertikutaci

Mnozí se často po shlédnutí prvních pár metrů trávníku po vertikutaci zaleknou, že ho zničili. Trávník po vertikutaci na první pohled opravdu nevypadá hezky. Někdo by řekl, že je pěkně zubožený a že už tak dost nevzhledný trávník dostal ještě více zabrat… Opak je však pravdou! To, že bezprostředně po provedení vertikutace trávník nevypadá jako ze žurnálu neznamená, že je zničený. Je to jen známka toho, že tuto radikální péči již opravdu dlouho potřeboval. Stačí vydržet dva až tři týdny, aby se dostavily první úspěchy této ozdravné kúry.

Po případném dosetí bude trávník za několik týdnů podstatně hustší, krásně zelený a na první pohled opravdu zdravý a lákající k procházce bosou nohou nebo lenošení.

Autor: Andrea Drobílková (text), Depositphotos (foto)

Související články

Vertikutaci trávníku ještě stihnete 8  fotek

Vertikutaci trávníku ještě stihnete

Pokud chcete mít na jaře krásný pěstěný trávník, neměli byste zapomenout na podzimní vertikutaci. Babí léto prodloužilo sezonu, takže se do práce může ...


Vertikutátor Cub Cadet - hezčí tráva než u souseda 19  fotek

Vertikutátor Cub Cadet - hezčí tráva než u souseda

Než jsem si sám před dvěma lety vyzkoušel vertikutaci na vlastní kůži, přišlo mi to jen jako dobrý tahák na kupujícího. Už si to nemyslím. Ze zahrady ...


Vertikutátor Riwall podrbe váš trávník 22  fotek

Vertikutátor Riwall podrbe váš trávník

Vertikutace je takové moderní slovo, jak už jsem jednou psal, které se skloňuje ve všech hobby řetězcích a u prodejců se zahradní technikou. Takový út ...


Vertikutace trávníku 7  fotek

Vertikutace trávníku

Co je to ta vertikutace, ptá se mnohý majitel trávníku na smysl slova, jež zní jako zaklínadlo. A proč by pro vypiplaný trávník měla být nezbytná, neu ...


Vertikutace vrátí trávníku zdravou barvu 5  fotek

Vertikutace vrátí trávníku zdravou barvu

Máte doma trávník? A správně udržovaný a ošetřený? Tak to jste na tom dobře. My jsme letos po prvním sekání zjistili, že máme spíš „mechník“. Na po ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
Bočnice pergoly s otočnými lamely Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 20.10.2019 09:39 Lukáš
2
Jaký křovinořez vybrat? Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.10.2019 10:07 Tomáš
1
2
Svinky ve skleníku Pěstujeme
Poslední příspěvek: 20.7.2019 20:42 Miroslava Kubešová
1
kultivátor Eurosystem P70 Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.6.2019 09:53 honza
10
Zastřešení bazénu jaké? Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 30.4.2019 06:40 Lada
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
5
Sekacka pro starsi zenu Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 27.2.2019 13:28 Standa
10
Nátěr zahradního nábytku Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 9.2.2019 17:42 Jana
1
Čemeřice - jakou půdu? Pěstujeme
Poslední příspěvek: 8.2.2019 21:07 Anna
23
Zahradní nábytek Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 22.7.2018 19:06 Jindřich Polesný
14
Hliníková pergola? Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 27.1.2018 12:04 Libor
10
Nátěr zahradního nábytku Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 9.2.2019 17:42 Jana
10
Zastřešení bazénu jaké? Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 30.4.2019 06:40 Lada
9
Zahradni lahatko Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 22.7.2018 19:12 lenka fremalova
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
8
Krb +Udírna Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 3.3.2013 16:58 Jaroslav Uher
5
Sekacka pro starsi zenu Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 27.2.2019 13:28 Standa
5
3
Aplikace na rozeznávání rostlin Katalog rostlin
Poslední příspěvek: 30.7.2018 10:59 Věra
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×