Právě soutěžíme o:
vstupenky na veletrh Střechy Praha vstupenky na veletrh Střechy Praha
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Jak vyrobit dekorační krabici

Jak vyrobit dekorační krabici
Kazetu na drobnosti si může udělat každý, kdo má rád ruční práce a s chutí realizuje svoje nápady. Její výroba není drahá, pro samotnou krabičku budeme potřebovat odřezky dřeva a dvě dlaždicová zrcadla pro zhotovení dna a víka. Ozdobíme-li kazetu olověnou vitrážovou páskou s malbou na skle, popřípadě mozaikovými kaménky, vznikne zajímavá dekorace nebo dárek. Ušlechtilé materiály – dřevo, kov a sklo se zde vyskytují v pěkné kombinaci. Narůžovělé modřínové dřevo s výraznými letokruhy nemusíme již lakovat a mořit, necháme vyniknout jeho přirozenou krásu. A jak na to? Zkuste to s námi.
reklama

Budete potřebovat

Materiál

 • zrcadlové dlaždice
 • odřezky dřeva
 • provázek
 • Herkules
 • samolepicí tapetu DC Fix
 • olověnou vitrážovou pásku
 • univerzální lepidlo UHU
 • různobarevnou mozaiku

Nářadí

 • nůžky
 • smirkový papír

Postup

 1. Dno a víko kazety sestavíme ze zrcadlových dlaždic 15 x 15 cm a boční stěny z odřezků dřeva, které nařežeme na míru základny. Stěny sestavíme do čtverce, slepíme je lepidlem Herkules a pevně svážeme kolem dokola dvěma provázky.

 2. Slepené stěny pak postavíme na dlaždici zrcadla a srovnáme podle ní všechny úhly. Druhý den po zaschnutí lepidla můžeme sundat provázky, protože obvodové stěny již pevně drží. Dlaždice pro dno a víko podlepíme DC fixem, abychom při používání zrcadlo nepoškrábali.

 3. Olověnou vitrážovou páskou oblepíme všechny hrany zrcátka určeného pro víko. Tato dobře tvarovatelná páska se skládá ze dvou vypouklých profilů s drážkou uprostřed. Z pásky ustřihneme nůžkami potřebnou délku, odlepíme papír chránící lepící stranu a přilepíme ji jedním profilem k hraně zrcadla.

 4. Pás ohneme přes okraj zrcadla a druhý profil přilepíme k jeho ploše. Toto ozdobné lemování ještě zdůrazníme čtverečky skleněné mozaiky. Máme-li k dispozici zbytky různobarevných kamínků, můžeme přitom vystřídat několik barev. Mozaiku přilepíme universálním silně lepícím lepidlem UHU.

 5. Kaménky lemující okraj pak zarovnáme vnitřním okénkem z vitrážové pásky. Na papír stejného rozměru jako víko si nakreslíme motiv vitráže. Podle nákresu odměřujeme a odstřihujeme kovovou pásku a též si ji předem hned vytvarujeme. Užší profil získáme, jestliže pásku podélně rozstřihneme. Po přilepení olověný proužek přitiskneme a uhladíme kosticí.

 6. Vzor můžeme řešit též s kompozicí ouška pro úchop. Kupříkladu květ tulipánu jsme udělali s jedním pestíkem ve tvaru jakoby vyčnívající kapky. Ouško zhotovíme ze dvou proužků, z nichž začátek prvního přilepíme a zvednutou část podlepíme druhým delším proužkem, obráceným lepem k prvnímu. Přečnívající druhou část pak přilepíme k zrcadlu.

 7. Vitráž s nalepenou olověnou páskou se nazývá též americká. Jedná se o nepravou vitráž, avšak plasticky vystupující spoje působí velmi věrohodně. Uzavřené plošky, lemované páskou pak vybarvíme barvami na sklo. Barvu dotahujeme až k okrajům a po nanesení ji necháme několik hodin zasychat.

 8. Zrcadlové víko bychom nesnadno připevňovali ke krabičce. Obrátíme je tedy spodní částí k sobě, položíme na něj dřevěné stěny a fixem obkreslíme jejich vnitřní obvod. K rysce směrem dovnitř potom přilepíme reliéfní vitrážovou pásku. Po přiklopení víka vystupující páska dosedne a zabrání posunutí víčka.

 9. Pevně slepené stěny před dokončením kazety ještě sbrousíme hrubším a pak jemným smirkovým papírem. Srovnáme tak menší nerovnosti hran, které vznikly přesahem dvou delších stěn, jejichž řez je viditelný na sousedních bocích.

 10. Jemně vyhlazené dřevo modřínu je krásně vybarvené do růžové s matně lesklými letokruhy. Ponecháme jej tedy pouze v přírodním stavu, bez lakování a moření. Universálním lepidlem UHU potřeme spodní hranu a též okraj zrcadlového dna. Díly k sobě přilepíme a necháme několik hodin zasychat.

 11. Nakonec ozdobíme i dřevěné stěny vitrážovou páskou. Hrany olemujeme páskou ohnutou přes okraje v plné šíři. Páskou rozstřiženou na dva profily potom zakryjeme i spoje mezi dřevem v příčném řezu a kratší částí stěny, čímž vznikne zajímavý vzor. Spojení dna a stěn také přelepíme páskou.

Pepův tipOlověnou vitrážovou pásku 0,6 cm širokou a 10 m dlouhou koupíme ve výtvarných potřebách. Zde dostaneme také barvy pro malbu na sklo a skleněné mozaikové čtverečky (nejlépe o rozměru 10 x 10 mm). Zrcadlové dlaždice 15 x 15 cm koupíme v potřebách pro dům a zahradu, jako zrcadlové obklady.
Autor: Miroslava Kubišová (text a foto)

Klíčová slova:


Související články

Stojan na tužky z recyklovaného materiálu 8  fotek

Stojan na tužky z recyklovaného materiálu

Na pracovním stole by měl být pořádek, aby se lépe pracovalo. Psací potřeby by měly být vždy šikovně po ruce a nejlépe i přehledně roztříděné. poku ...


Zápisníček na tajnosti nejen pro holky 13  fotek

Zápisníček na tajnosti nejen pro holky

Zápisníček, kam se dají zapisovat ty nejtajnější údaje, musí splňovat důležité náležitosti. Např. musí být tak velký, aby se vešel i do maličké kab ...


Truhlička s nádechem léta 10  fotek

Truhlička s nádechem léta

Potřebujete nějakou krabičku či truhličku na svoje poklady, ale to, co běžně najdete v obchodech, se vám nelíbí či nehodí do interiéru? Není nic lehčí ...


Výběr lepidla – jak se orientovat a na co si dát při koupi pozor 8  fotek

Výběr lepidla – jak se orientovat a na co si dát při koupi pozor

I když nejsme všichni zrovna domácí kutilové, abychom lepidla využívali každý den, naše domácnost se bez nich rozhodně neobejde. Nalepení fotografi ...


Rámečky s mozaikou 8  fotek

Rámečky s mozaikou

Máme sice spoustu fotografií, ale nemáme na ně ty správné rámečky a v obchodě se nám žádné nelíbí? Tak si je jednoduše vyrobíme rámeček s mozaikou. ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
Papírový scrapbook Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 2.1.2017 16:58 Administrátor Andrea
4
Časopisy Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 14.7.2016 07:20 Wendy
1
patinování Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 3.2.2010 21:18 koukrova
2
dveře Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 27.11.2009 09:13 Miluše Majerová
1
fladrovani Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 15.8.2009 14:12 Jana46
0
mona-sward Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 babika
0
Domácí výroba z kůže Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Dalibor Kníže
0
0
Kompresor - spoj Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Martin
4
Časopisy Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 14.7.2016 07:20 Wendy
2
dveře Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 27.11.2009 09:13 Miluše Majerová
1
patinování Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 3.2.2010 21:18 koukrova
1
fladrovani Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 15.8.2009 14:12 Jana46
1
Papírový scrapbook Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 2.1.2017 16:58 Administrátor Andrea
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2020 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2020 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×