Právě soutěžíme o:
vchodovou stříšku Zenit a poukázky na nákup vchodovou stříšku Zenit a poukázky na nákup
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Dělejte oblouky jako profík s Linfixem od uni-maxu

Dělejte oblouky jako profík s Linfixem od uni-maxu

I když je lyžařská sezóna v plném proudu, nemám na mysli zdokonalování vaší carvingové techniky. Chci vám povědět něco o bezvadném přípravku pro frézování křivek. Jeho název je Linfix a je to výborný doplněk k vaší horní frézce.

reklama

Rozšiřte své schopnosti

Frézování je disciplína, bez které se truhlář neobejde. Velmi užitečná je i v domácí dílně. My kutilové máme dnes nepřeberné množství možností, jakou si do své dílny pořídit frézku. Vzhledem k našim finančním i prostorovým možnostem to nejčastěji bude tzv. horní frézka. Tím ale naše možnosti nekončí. K těmto strojům existuje velké množství příslušenství, které z nich dělá opravdu všestranné pomocníky. Frézky dovolují vytvářet drážky, polodrážky zvané falce a dlaby, ale lze s nimi také vyřezávat kusy nejrůznějších tvarů z deskového materiálu.

Prakticky všechny myslitelné doplňky k horním frézkám nabízí uni-max. Velmi praktické jsou třeba frézovací stolky, které horní frézku „povýší“ na spodní, což významně rozšiřuje možnosti jejího použití. Dalším zajímavým přípravkem je flexibilní pomůcka pro rychlé a přesné vytvoření šablony pro tvarové frézování. Linfix je vyroben z elastického profilu, který lze vytvarovat do požadované podoby a následně ho šroubky zafixovat k budoucí šabloně. Délka přípravku je jeden metr, v případě potřeby je možné použít více kusů za sebou.

Frézování do zatáčky

Většina pomůcek k horním frézkám je určena pro rovné vedení nástroje podél hrany obrobku případně k vedení po kružnici. Co když ale potřebujete vytvořit nějaký složitější tvar, nepravidelnou křivku, oblouk, esíčko, vlnku a tak dále? Už jen samotné nakreslení takové křivky bude problém, natož kopírování linky frézou. Linfix podobně jako plastické rýsovací křivítko vytvarujete do oblouku, ale protože není plastický, vrací se do původního tvaru, a proto je třeba ho v požadované poloze zafixovat pomocí vrutů.

Pokud vyrábíte pouze jeden kus, a navíc vám nevadí, že vám v materiálu zůstanou otvory po vrutech, můžete Linfix přišroubovat přímo do obrobku. Dírkám po vrutech se můžete elegantně vyhnout tak, že přípravek přišroubujete k části, kterou z obrobku chcete odstranit. Linfix je ale primárně určen k výrobě šablon, podle níž pak teprve frézujete vlastní obrobek. U šablony nikomu nevadí, že v ní zůstanou otvory po vrutech, navíc podle šablony můžete zhotovit libovolný počet stejných obrobků.

Seshora i zespodu

Jakmile je přípravek poctivě připevněn k materiálu (překližce, dřevotřísce, dřevoštěpce, MDF, spárovce), můžete začít frézovat. A teď máte na výběr několik možností. Můžete pracovat s horní i spodní frézkou. Jako nástroj je možné použít frézu s ložiskem nebo frézu v kombinaci s kopírovacím kroužkem.

Nejjednodušší je použít spodní frézku, resp. horní frézku ve frézovacím stolku a kopírovací frézu s ložiskem na konci. To je válcová fréza s ložiskem o stejném průměru, jaký opisují břity nástroje. Ty musejí mít délku alespoň jako je tloušťka frézovaného materiálu. Frézu nad rovinu stolu vysuňte tak, aby se kopírovací ložisko odvalovalo po linfixu připevněném na obrobku a břity ubíraly materiál v celé jeho tloušťce. Pokud máte frézu o malém průměru, můžete s ní rovnou „řezat“. Lepší je ale tvar nahrubo vyřezat přímočarou nebo pásovou pilou a frézku (i většího průměru) použít jen k přesnému dokončení.

Stejný postup lze uplatnit i u horní frézky, v takovém případě je obrobek nutné otočit vzhůru nohama. V tu chvíli ale není vidět na Linfix. Při použití horní frézky je proto lepší použít kopírovací frézu s ložiskem uprostřed, tedy na stopce, nebo kopírovací kroužek. Pak můžete frézkou pohybovat přímo po Linfixu. Je ale obtížné frézku udržet kolmo, takže je lepší ji zajistit dodatečnou oporu pomocí podložky o stejné tloušťce, jako má Linfix (18 mm). Současně je nutné připevňovací vruty zašroubovat tak, aby jejich hlavy nevyčnívaly. To není problém, protože přípravek je elastický.

Při použití kopírovacího kroužku je třeba počítat s tím, že fréza nebude přesně kopírovat linii přípravku, nýbrž bude o nějaký kus odsazená. Teoreticky lze použít frézu o stejném průměru jako kopírovací kroužek, kterým bude procházet jen stopka. Tohle řešení ale není úplně bez nebezpečí – dovedete si představit, co by se stalo, kdyby se povolila aretace zdvihu a rotující fréza by se opřela o kopírovací kroužek?

Šablona je na světě

Jestliže jste úspěšně zvládli práci s Linfixem, máte hotový buď jeden originál, nebo šablonu, která vám dovolí zhotovit libovolný počet kopií. Se šablonou se pracuje vlastně jako s Linfixem s tím rozdílem, že se nekroutí jako had, s tudíž ji nemusíte k obrobku šroubovat, nýbrž jen připevnit svěrkami nebo třeba oboustrannou lepicí páskou. Při použití kopírovací frézy bude mít obrobek přesně stejný tvar jako šablona. Jestliže dáte přednost kopírovacímu kroužku, může být obrobek o něco větší, proto je třeba na to pamatovat při výrobě šablony a příslušný počet milimetrů z ní ubrat.

Náš tip: při použití frézy s menším průměrem, než má kopírovací kroužek, vyrobte šablonu tak, že Linfix upevníte z druhé strany linky, tzn. na část, kterou z šablony chcete odstranit. Díky tomu získáte šablonu menší přesně o takový kus, který se vám pak při řezání stejnou frézou podle šablony přidá.

Autor: HobbyPRstudio (text a foto)

Klíčová slova:


Související články

Frézy a frézky uni-max 31  fotek

Frézy a frézky uni-max

Vybrat dobrou frézku může být občas náročné. Záleží na tom, na co ji budeme potřebovat a také jak často. To samé se ale týká i samotných fréz jako ...


Proč si pořídit stolek pro horní frézku

Stolek pro horní frézku se vyplatí koupit každému, kdo častěji pracuje s frézkou a různými výměnnými frézami. Ale proč si pořídit ten delší, s příd ...

reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
4
Starší kleště Nářadí
Poslední příspěvek: 22.7.2019 14:26 Ondřej
1
Kupa dreva Dřevo a truhlářské práce
Poslední příspěvek: 22.6.2019 14:10 Dušan Buvala
1
1
Rozdíl mezi pilami Nářadí
Poslední příspěvek: 6.3.2019 20:02 Eliáš
1
Natření krokví Dřevo a truhlářské práce
Poslední příspěvek: 18.10.2018 08:42 Jakub
1
Rada s výběrem protahovačky Nářadí
Poslední příspěvek: 28.8.2018 14:41 Tomáš
2
Jak natrit stary kredenc Dřevo a truhlářské práce
Poslední příspěvek: 12.6.2018 19:36 Radek
5
vyvažovačka a zouvačka Bright Nářadí
Poslední příspěvek: 31.5.2018 19:07 Anna
2
Vibrační bruska - jak vybrat Nářadí
Poslední příspěvek: 9.4.2018 09:04 Osamělá
5
vyvažovačka a zouvačka Bright Nářadí
Poslední příspěvek: 31.5.2018 19:07 Anna
4
Starší kleště Nářadí
Poslední příspěvek: 22.7.2019 14:26 Ondřej
3
Výběr stolní pily Nářadí
Poslední příspěvek: 1.2.2018 10:24 Lukáš
2
Konstrukční problém Železo a zámečnické práce
Poslední příspěvek: 20.2.2017 19:56 kokot
2
2
Jak natrit stary kredenc Dřevo a truhlářské práce
Poslední příspěvek: 12.6.2018 19:36 Radek
2
Vibrační bruska - jak vybrat Nářadí
Poslední příspěvek: 9.4.2018 09:04 Osamělá
1
Kupa dreva Dřevo a truhlářské práce
Poslední příspěvek: 22.6.2019 14:10 Dušan Buvala
1
Natření krokví Dřevo a truhlářské práce
Poslední příspěvek: 18.10.2018 08:42 Jakub
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×