reklama

Dělící stěny

Jsou velké i malé, špičaté i zaoblené, široké i úzké, s mříží nebo bez mříže… řeč je o dělících stěnách, univerzálním prvku zahradní architektury, který zastane funkci plaňkového plotu, nahradí španělskou stěnu, slouží i jako dekorace a vhod přijde i nadšeným zahrádkářům.

Dělící stěny

Všestranné využití

Jedním z důvodů, proč jsou dělící stěny tolik oblíbeným doplňkem do zahrady, je jejich univerzálnost. Dělící stěny lze totiž využít jako efektivní clonu proti slunci a silnému větru, nebo se pomocí několika dělících stěn dá na zahradě vytvořit pěkné klidné místo, které bude chráněno nejen před ostrým sluníčkem nebo silným vichrem, ale také před zvědavými pohledy sousedů či náhodných kolemjdoucích. Dělící stěny mohou také suplovat funkci plotu a lze s nimi ohraničit zahradu nebo jiný pozemek. Některé druhy typy dělících stěn jsou kombinované s dřevěnou mřížkou a dají se tak využít i jako opora při pěstování pnoucích růží nebo jiných popínavých rostlin. Často se používají také jako výplň prostoru mezi nosnými sloupky u pergol a jiných zahradních přístřešků.

Všestranné využití
Všestranné využití

Jak prodloužit životnost

Bylo by velmi nerozumné, zvláště v oblastech s vysokou koncentrací srážek nebo kde v zimě často a vydatně sněží, nechávat dělící stěny stát jen tak holé bez ochranného nátěru. K povrchové úpravě dřeva se používá různé lazury, laky nebo oleje. Ne každý typ ochranného nátěru je ale vhodný pro každé dřevo. Například pro úpravu jehličnanového dřeva, ze kterého se dělící stěny vyrábějí nejčastěji, se hodí například tenkovrstvé a silnovrstvé lazury, které se dobře vstřebávají, dodají dřevu atraktivnější vzhled a vybaví ho obrannými látkami, které dřevu pomůžou čelit klimatickým vlivům, hnilobě, plísním a různým škůdcům.

Jak prodloužit životnost
Jak prodloužit životnost

Trochu jiná situace je u dělících z exotického dřeva. Tropické dřeviny mají totiž jiné absorpční vlastnosti než české dřevo a například lazurovací nátěry, ať už silnovrstvé nebo tenkovrstvé, by se do exotického dřeva řádně nevpily a ochrana by tak byla nedostatečná. Exotické dřevo si nejlépe rozumí s olejovitými ochrannými nátěry. Ty se do tropického dřeva, které se vyznačuje velkou tvrdostí, dobře vstřebají a dodají mu přitažlivější vzhled a prodlouží jeho životnost. Ochranný nátěr by měl vydržet minimálně čtyři roky, v ideálním případě ale i šest let. Při renovaci nátěru je důležité pamatovat na to, že se nejprve musí odstranit zbytky starého nátěru a teprve potom nanést novou vrstvu lazury, laku apod.

Jak prodloužit životnost
Jak prodloužit životnost

Kotvení dělících stěn

Aby mohly dělící stěny řádně plnit svou funkci, ať už je jakákoli, potřebu stát nohama pevně na zemi. Proto je nutné je k zemskému povrchu připevnit pomocí nějakého kotvícího prvku. Zahradní dřevostavby se obvykle kotví pomocí betonových patek, zemních vrutů nebo zatloukacích trnů. Při výběru optimálních kotvících prvků se musí zohlednit několik faktorů. Předně je třeba brát v potaz jak je dělící stěna těžká a do jakého povrchu se bude kotvit.

Kotvení dělících stěn
Kotvení dělících stěn

Betonové patky jsou naprosto univerzální a lze je aplikovat prakticky do jakéhokoliv typu povrchu, ale pro jejich použití je třeba vykopat betonové základy, což není kolikrát zrovna příjemná práce. Oproti tomu zemní vruty se instalují velmi snadno pomocí montážního klíče a poskytnou dělící stěně neméně pevné ukotvení, ale zase je nelze použít úplně do každého typu povrchu. Nehodí se například do kamenitého nebo příliš sypkého, například písčitého povrchu. Třetí typ kotvení, zatloukací trny, jsou v podstatě předchůdci zemních vrutů a v poslední době se už příliš nepoužívají.

Publikováno: 29. 9. 2017, Autor: Vladeko (text a foto), Profil autora: Redakce