reklama

Koupání s dětmi

Léto budiž pochváleno, říkáme si před každou dovolenou. A trávíme ho na koupalištích a na zahradách u bazénu a každoročně trneme hrůzou, aby se ty naše ratolesti neutopily. Jaké nebezpečí na ně opravdu může číhat u vody, si nastíníme.

Koupání s dětmi

Koupání je jednou z hlavních zábav letních měsíců. Vyrazíme si s rodinou na koupaliště nebo nainstalujeme na zahradě bazén a hurá do osvěžujících vln. Měli bychom si ale pokaždé důrazně připomínat, že voda nemá trámy a že jak pod hladinou, tak i na břehu může hrozit nebezpečí v podobě úrazů a nenadálých situací.

Děti vodu a koupání milují a nad riziky si hlavu nelámou
Děti vodu a koupání milují a nad riziky si hlavu nelámou

Vzpomínám si dobře na vlastní dětství, které jsme v létě trávili s kamarády v zatopeném lomu, kde byla voda průzračná a čistá, jaká se dnes už téměř nevidí. A neviděli nás ani rodiče a to je jen dobře, protože kdyby nás viděli, asi bychom se s milovaným lomem mohli navždy rozloučit. Pod hladinou vody číhaly ostré hrany pískovcových skal, které nám zraňovaly nohy, obrovská hloubka ukrývala předměty, které sem nezodpovědní lidé za mnoho let naházeli, po hladině jezdily klikatě užovky a vesele mezi námi lovily žáby a zátočina ukrývala pod rákosím zrádnou bažinu, která nabízela úžasně mazlavé a řídké blátíčko a nekonečnou propast pod sebou. Přežili jsme, ale když se člověk ohlédne a uvědomí si, jak nezodpovědné a lehkomyslné je dětství, říká si, že jsme přežili asi zázrakem.

Proto si tyto nástrahy raději připomeneme.

I přírodní koupaliště mohou nabídnout čistou a kvalitní vodu
I přírodní koupaliště mohou nabídnout čistou a kvalitní vodu

Voda - je to kapalina a nemá žádná držátka, pokud jsme na přírodním koupališti, může být někdy ke břehu opravdu daleko. A což teprve děti. Ty větší, které umí plavat, by měly být vždy poučeny o nebezpečí utonutí. Menší děti musíme jednak vybavit koupacími pomůckami, ale hlavně být ve střehu a mít nejlépe deset očí. Ve vodě se dítě rychle unaví, může prochladnout dlouhým pobytem v chladu, taktéž není dobré podceňovat zdravotní rizika - křeč, plný žaludek apod. Dbáme i na čistotu vody. Přírodní koupaliště desinfekcí vyčistit nelze a tak dohlédneme, aby děti vodu nepily. Pokud máte možnost, děti co nejdřív osprchujte pitnou čistou vodou. Voda v bazénu je sice vyčištěná, ale platí zde to samé - vodu nepít. Jakýkoliv zákal vody, nepřirozená barva, nečistoty velkého rozsahu a výskyt sinic může mít za následek rozvoj infekční choroby a alergické reakce.

Potápění se pod hladinu musí být bezpečné a v prověřeném prostředí
Potápění se pod hladinu musí být bezpečné a v prověřeném prostředí

Utonutí a zranění - může nastat buď ze zdravotní příčiny nebo následkem úrazu. I dobrý plavec by neměl své schopnosti přeceňovat. Úraz si děti i ve vodě způsobí poměrně snadno, přírodní koupaliště jsou zdrojem úrazů jedna radost, ale uklouznout mohou děti stejně dobře i v bazénu. Pád na hladinu vody z velké výšky může způsobit velmi vážný úraz, mimo jiné i zlomeniny. Taktéž potápění se pod vodou v neznámém prostředí je velmi riskantní, nikdy nevíme, co může pod hladinou číhat za nástrahy v podobě skal, větví, pařezů nebo nebezpečných předmětů. Není problém ve vodě nebo na břehu šlápnout na odhozené odpadky, které mohou dětem způsobit řezné rány či mít za následek vyvrknutí kotníku. Je vhodné vybavit sebe i děti do vody koupacími botami, které jsou lehké, pohodlné a nebrání při plavání.

Úraz se dětem přihodí tak rychle, že ani nestihneme mrknout
Úraz se dětem přihodí tak rychle, že ani nestihneme mrknout

Obtížný hmyz - nejen na břehu, ale i ve vodě může děti obtěžovat hmyz. Vosy, sršně, komáři, ovádi a další jsou zdrojem nepříjemností. Mohou dát dítěti žihadlo nebo ho bolestivě štípnout. Je potřeba žihadlo ihned odstranit a vymáčknout ranku. Poté desinfikovat a podle potřeby přiložit obklad, postačí kapesník namočený do octa. Děti, které mají zjištěnou alergii na bodnutí, ihned dopravit k lékaři. Velkým rizikem jsou klíšťata, která se mohou vyskytovat i v trávě u vody a děti si tak mohou přinést nepříjemnou návštěvu domů. Tam, kde riziko výskytu klíšťat hrozí, používáme repelentní přípravky a to pokaždé, když vyjdeme z vody.

Vosy jsou agresivní a zákeřné a umí děti i pěkně vyděsit
Vosy jsou agresivní a zákeřné a umí děti i pěkně vyděsit

Slunce - pálí a hřeje a děti si na něm vydrží hrát u vody celý den. Měli bychom důsledně dbát na jejich pobyt na slunci po dobu co nejkratší, okolo poledne pak vůbec. Sluneční záření dětem sice pěkně opálí pokožku, ale zároveň jsou vystavovány nebezpečí úpalu nebo úžehu a spálení kůže. Používáme proto pro děti opalovací krémy s vysokým UV filtrem, vybavíme je slunečními brýlemi a pokrývkou hlavy, dbáme na dostatečný pitný režim. Zarudlou pokožku pozvolna ochlazujeme vodou, výborně se hodí stará babská rada - malé děti mohou do vody v tričku. Spálená kůže od slunce se bude lépe hojit, pokud jí natřeme Panthenolem (nejlépe v podobě emulze) a opět nám pomůže babská rada - tvaroh - ne do sebe, ale na sebe.

Slunce je v letních měsících zrádné a je nutné se před ním chránit
Slunce je v letních měsících zrádné a je nutné se před ním chránit

Pomůcky na plavání - s úplně malými dětmi budeme ve vodě neustále a samozřejmě je vybavíme odpovídajícími pomůckami. Pro děti do 1 roku jsou to praktické nafukovací vrstvené kruhy se sedákem uvnitř, ze kterého nám prcek nevyklouzne. Děti do 5 let využijí nafukovací rukávky, vestičky, kruhy a podobné. Jsou uzpůsobeny pro jejich tělesnou konstrukci, všechny tyto nafukovací pomůcky jsou ze zdravotně nezávadného materiálu a vybavené ventilkem. Starší děti, třebaže umí plavat, nepohrdnou velkými nafukovacími kruhy, které mohou využít při hrátkách ve vodě a nebo jen tak na slunění. Dobrou pomůckou jsou různé pěnové trubice či podložky, které nebrání dětem v pohybu ve vodě a slouží jako bezpečnostní prvek.

Nafukovací kruhy i rukávky zajistí dětem komfort a bezpečí ve vodě
Nafukovací kruhy i rukávky zajistí dětem komfort a bezpečí ve vodě

Bezpečnost dětí, a u vody obzvlášť, je velmi důležitá. Pokud se ale budeme řídit zásadami zdravého rozumu a děti poslechnou naše dobře míněné rady, není důvod, abychom si koupání a pobyt u vody neužili bez stresu a strachu.

Publikováno: 16. 6. 2019, Autor: Martina Pilzová (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Redakce