Právě soutěžíme o:
vchodovou stříšku Zenit a poukázky na nákup vchodovou stříšku Zenit a poukázky na nákup
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Dětský nábytek – proměna pomocí samolepicích folií

Dětský nábytek – proměna pomocí samolepicích folií

Dětský nábytek můžete vyměnit z chlapeckého na dívčí buď tak, že koupíte nový (což ale pěkně potrápí peněženku) nebo tak, že mu obléknete nový kabát ze samolepicí folie. Pokud je nábytek zachovalý a jediné, co vlastně malé slečně vadí, je „příliš klučičí barva“, budou vám na proměnu stačit barevné dc-fix folie, nůžky a cca dvě hodiny času.

reklama

Klučičí a holčičí barvy aneb před a po proměně

Samolepicí tapety nebo, chcete-li, folie mají velkou výhodu. Kromě toho, že proměna pomocí nich je opravdu méně finančně náročná než koupě nového nábytku, zvládnete práci s nimi i bez jakýchkoliv zkušeností a rychle. Když se vám po čase přestanou zvolené barvy nebo desén líbit, jednoduše je vyměníte.

Potřebujete k tomu jen metr, nůžky, ostrý řezák, samolepicí folie, např dc-fix, a stěrku na uhlazení folie, případně rozprašovač s jarovou vodou – to když lepíte větší plochy. Měření a stříhání nebo řezání folie podle rastru na zadní straně bude hračka.

Postup lepení je opravdu jednoduchý. Vybereme barvy, které se budou malé slečně líbit – nebo lépe, necháme ji vybrat. Škála barev je opravdu široká, podle vkusu, oblíbenosti i ostatního zařízení pokoje si vybere každý. Budeme-li kombinovat barvy, měli bychom si dobře rozmyslet a spočítat, kolik budeme od jednotlivých odstínů potřebovat a počítat s materiálem navíc pro případné opravy.

Budeme-li pracovat s foliemi se vzorem, musíme si je dobře rozvrhnout a nezapomenout na to, že např. u dřevěných vzorů by měla navazovat léta, u květinových by neměl stonek vyrůstat z květu apod. Nic se nestane, pokud nám kousek materiálu zbyde, zbytky folií můžeme polepit krabičky a pořadače na papíry nebo si děti mohou vyrobit zajímavou mozaiku jako obraz.

Postup

Pokud je nábytek zachovalý a nejsou potřeba žádné opravy, očistíme jej a můžeme lepit. Sloupneme samolepky, otřeme dvířka od prachu a nečistot, zbytky lepidla důkladně odstraníme (pokud je to nutné, použijeme ředidlo, ale pozor na poškození dvířek).
Tentokrát budeme polepovat folií jenom dvířka, vysadíme je tedy z pantů, odmontujeme úchytky a dvířka si položíme na zem.

Naměříme si potřebné kusy folií raději s mírným přesahem. Protože dvířka jsou zachovalá, polepíme jen jejich přední stranu. Hrany jsou opatřeny dřevěnou lištou, tu skrývat nebudeme. V případě, že bychom chtěli schovat i hrany, musíme si nechat dostatečný přesah a folii přes hranu přehnout a dobře přilepit.

Odlepíme roh folie z podkladové spodní vrstvy a nalepíme první část dveří. Folii založíme k vyznačené rysce, zespoda postupně odlepujeme krycí vrstvu a svrchu uhlazujeme pomocí plastové stěrky směrem do stran a dolů. Musíme dát pozor, aby pod folií nezůstaly bublinky vzduchu.

Folii druhé barvy musíme přesně sesadit s již nalepenou a stejným postupem přilepit na dvířka. Přesahy folie na krajích dvířek seřízneme ostrým řezákem.

Protože holčička si vybrala na renovaci dvířek tři barvy folie, vymysleli jsme kontrastní plochu pod úchytkami na dvířkách. Vystřižený trojúhelník zkusmo přiložíme na určené místo. Pak jej přilepíme přes folie. Pokud by se do budoucna poškodil při otvírání skříně, sloupneme jej a můžeme znova přelepit.

Jedna dvířka jsou hotová, stejným způsobem polepíme druhá. Jen při lepení trojúhelníku musíme dát pozor, aby seděl na správném místě.
Špička trojúhelníku leží na hraně barev, po zavření dvířek musí být oba trojúhelníky ve stejné výšce, aby dohromady tvořily čtverec, postavený na špičku. Proto jsme si trojúhelník připravili s přesahem, dvířka dáme k sobě a položení druhého trojúhelníku si zlehka označíme na spodních foliích.

Přišroubujeme na dveře úchyty, dveře pověsíme zpět do pantů a stejným způsobem polepíme dvířka na pravé straně sestavy nábytku.

Zbývá menší skříňka se šuplíčkem, dvířka skříňky budou dvoubarevná, na šuplík zbyde zelená tak, aby zůstalo zachované střídání barev vedle sebe. Dvířka skříňky stojící samostatně na pravé straně pokoje budou mít oranžovou barvu.

Je hotovo, zbývá nastěhovat zpátky obsah šuplíčku a vymyslet, co s odřezky folie, ale s tím si už určitě poradíte.

Autor: Pavel Zeman, Petra (text a foto)

Související články

Proměna šuplíčků a skříně s dc fix fólií 15  fotek

Proměna šuplíčků a skříně s dc fix fólií

Při proměně dětského pokoje bylo potřeba opticky sjednotit skříň a zásuvkový kontejner ke stolu. Plně funkční a vyhovující kusy nábytku je zbytečné ...


Tabulová fólie pro malého školáka 23  fotek

Tabulová fólie pro malého školáka

Tabuli na psaní a na kreslení uvítá každý malý školák. Pokud máte doma kousek vhodného místa, třeba na skříni nebo na dveřích do pokoje, můžete bud ...


Dc fix adhezivní folie - převlékněte skleněný stůl 19  fotek

Dc fix adhezivní folie - převlékněte skleněný stůl

Máte doma jídelní stůl se skleněnou deskou a zjistili jste, že na každodenní provoz, třeba v domácnosti s malým dítětem, není zrovna praktický? No, ...


Dveře v novém kabátě aneb renovace za jedno odpoledne 16  fotek

Dveře v novém kabátě aneb renovace za jedno odpoledne

Dveře ve starších panelových domech obvykle moc krásy nepobraly. Tomu se dá ale docela lehce napomoct. Pokud je nám líto vyměňovat celé dveře a neradi ...


Chroupy chroup... Žerou vám doma nábytek nezvaní hosté? 7 tipů, jak se zbavit červotoče 2  fotek

Chroupy chroup... Žerou vám doma nábytek nezvaní hosté? 7 tipů, jak se zbavit červotoče

Už se vám někdy doma stalo, že jste slyšeli večer před usnutím jemné, ale zato vytrvalé chroupání, které jde tak nějak odevšad? Je to důvod k okamž ...


Proměna stolku s dc-fix folií 33  fotek

Proměna stolku s dc-fix folií

Starý noční stolek už ztratil glanc, taky mu chybí horní deska, ale vyhodit ho ještě nechcete? Zkuste mu dát nový kabátek ze samolepicí folie dc-fi ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
0
Stínění oken Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Milos novy
0
KŘUPE PODLAHA. Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 JOSEF KÁDNER
0
Čím přilepit umakart na lince Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jaroslav Patrný
0
Podlaha mi křupe. Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 JOSEF KÁDNER
0
Porucha myčky Fagor Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Zuzana Dvořáková
0
Přeskládání parket - co použít jako podklad Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jan Novak
0
www.supersoused.cz - má někdo reference?? Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Mirek Sýkora
0
Čím vytmelit díru v desce linky na baterii Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Mil Plam
1
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×