Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Lazury a povrchová úprava dřeva - 1.díl

Lazury a povrchová úprava dřeva - 1.díl
Natřít, nalazurovat nebo povrchově jinak upravit lze mnohé. Nejčastěji se však jedná o dřevo nebo kov. Barva vždy zlepší vzhled, ale především ochrání a tedy prodlouží životnost. Proto je důležitý nejenom správný výběr barvy, ale samozřejmě i samotná práce s ní, tedy aplikace na materiál. Každá barva má specifické použití a upotřebení, proto byla vyvíjena a testována. V mnoha barvách jsou také přídavky proti plísním, hnilobám, houbám a UV záření.
reklama

Koupit tu správnou barvu pro natření okapu nebo truhlíku za oknem nemusí mnohdy být v nepřeberném množství výrobků na trhu vůbec jednoduché. Proto je dobré číst návody na použití a poradit se s odborným prodejcem nebo prodavačem. Nejvhodnější je specializovaná prodejna barev a laků, kde seženeme nejenom barvu a štětce nebo válečky, ale především kvalitní poradenství.

Druhy barev a laků pro lazuru

Lazurovací barvy a laky mohou být bezbarvé i v mnoha dřevěných nebo pastelových odstínech. Při jejich použití vynikne přirozená krása dřeva a jeho kresba a struktura se zvýrazní a probarví. Za to může nestejná hustota buněk při střídání jarního a letního dřeva. Každý druh dřeva má buněčnou strukturu o něco odlišnou, a proto se jednotlivé povrchy dřev liší. Jednoduché základní rozlišení je na listnaté a jehličnaté dřeviny, kdy jehličnany, jako jsou například smrk, borovice nebo jedle, mají větší buňky a jsou tedy měkčí, a listnaté dřeviny, ne všechny, ale hlavně dub, buk javor, habr mají strukturu hustší a jsou považovány za tvrdé dřevo.

Při koupi lazurovacích barev je důležité nejen vybrat si vhodnou barevnost, ale i vhodnou barvu dle typu použití. Barvy jsou rozděleny na venkovní a vnitřní, to podle jejich přísad a odolnosti. Vnitřní barvy se používají na nábytek, podlahy, palubky a venkovní na ploty, pergoly, štíty střech, okna nebo celé dřevostavby.
Téměř všechny mají přísady tvořící UV filtr a chránící barvu proti vyšisování slunečními paprsky. Venkovní barvy bývají často doplněny přísadami proti plísním a hnilobám, což zvyšuje ochranu dřeva a prodlužuje životnost nátěru. Vzhled povrchu barev, ale především bezbarvých laků může být matový nebo lesklý. Nejkvalitnější druhy barev se pyšní nezávadností a certifikátem pro použití na dětské hračky.

Na trhu je nepřeberné množství barevných lazur na povrchovou úpravu dřeva. Pro první orientaci je nejlépe přečíst si návod a zjistit použití barvy nebo poprosit o radu odborného prodavače. V návodu se dozvíme užitečné informace o spotřebě barvy a doporučeném počtu nátěrů, době schnutí a vhodnosti použití barvy na ten který povrch. Podstatné také je, zda jde o typ barvy vhodný pro interiér nebo exteriér.

Výběr odstínu lazury nám usnadní barevná vzorkovnice přímo na kouscích dřeva. Dá se jí věřit však jen orientačně. Námi použitý druh dřeva může být od vzorku odlišný.

Barvy dělíme na disperzní - vodouředitelné a syntetické. U vodouředitelných snadno vypereme štětce v obyčejné vodě, u syntetických v doporučeném typu ředidla. Stejné je to s jejich případným ředěním například pro savější povrchy nebo podklad. Výhodou disperzních barev je, že nezapáchají, rychle schnou a štětec nebo váleček jde od barvy snadno očistit. Vzájemně nelze tyto dva druhy barev mísit.

Kvalita lazurovacích a transparentních laků je taková, že je můžeme bez obav použít i na hodně zatěžovaná místa, jako jsou například podlahy či schody. Vhodné jsou jak pro parkety, tak palubky nebo dýhovaný materiál. Tyto druhy laků jsou pevnější a vyznačují se určitou pružností a zvýšenou odolností. V návodu je jejich použití pro tento účel doporučeno.

Příprava podkladu

Aby byla naše práce korunována úspěchem a krása dřeva co nejvíce vynikla, je nutné mít dobře připravený podklad. Dřevo musí být hladké, načisto obroušené smirkovým papírem s jemnou zrnitostí. Zároveň musí být povrch dřeva před nanesením barvy zbaven prachu, mastnoty a nečistot. Konečný směr broušení plochy nebo výrobku musí být vždy po směru let.

Zaoblené tvary dřeva, profilové lišty nebo zábradlí nejsnáze obrousíme smirkovou houbičkou s pružným jádrem. Ta přilne k libovolnému tvaru materiálu. Houbičku je možné zakoupit v několika hrubostech zrna povrchu smirku.

Před samotnou povrchovou úpravou je také nutné vyspravit vady dřeva, jako jsou trhliny, vyštíplé části nebo poškozené suky. Vhodné je použití tmelu, který může být jako práškový polotovar, nebo již namíchaný. Použít je možné i tmel barevně natónovaný a odpovídající budoucí povrchové úpravě materiálu. Špachtlí naneseme tmel na poškozené místo. Necháme jej zaschnout a zabrousíme načisto.

Jedním ze způsobů, jak připravit dřevo nebo výrobek z něj pro konečnou povrchovou úpravu, je zlehka je přetřít vlhkým hadříkem. Tak se uvolněná vlákna postaví a je možné je přebrousit ještě jednou před samotným nátěrem. Při kontaktu s barvou pak reagují podstatně méně.

Pro kvalitní povrchovou úpravu podkladu si nevystačíme pouze s jednou zrnitostí smirkového papíru. Dle druhu dřeva výrobku postupujeme od nejhrubšího zrna až k nejjemnějšímu vhodnému pro daný materiál. Na jeden výrobek je proto vhodné použít dva a více druhů smirkového papíru s různou zrnitostí. Nejběžnější zrnitost smirkového papíru vhodného pro měkké dřevo je 80-150. Brusné zrno může být naneseno na papíře nebo na plátně.

Pro menší výrobky nebo materiál můžeme použít brusnou houbičku nebo gumový brusný špalík, na který si smirek přichytíme. Pro větší plochy je vhodná pásová nebo vibrační bruska.

Autor: PePa (text a foto)

Klíčová slova:


Související články

Lazury a povrchová úprava dřeva - 2.díl 19  fotek

Lazury a povrchová úprava dřeva - 2.díl

Barva je vybraná, podklad připravený, ještě zbývá vybrat způsob nanášení lazury, abychom pracovali co nejednodušeji a s co nejlepším výsledkem.


Vodou ředitelná lazura pro venkovní a vnitřní použití Lazurit FORTE 4  fotek

Vodou ředitelná lazura pro venkovní a vnitřní použití Lazurit FORTE

Hitem současné sezony v oblasti nátěrových hmot se stala stará dobrá surovina na bázi mastných zasychajících olejů, tedy glyceridů vyšších mastných ky ...


SINCOLOR RADÍ (2. část): Jak správně vybrat nátěr pro pergolu, plot nebo jiné venkovní dřevo 5  fotek

SINCOLOR RADÍ (2. část): Jak správně vybrat nátěr pro pergolu, plot nebo jiné venkovní dřevo

Pro dřevěné povrchy nacházející se v exteriéru je nutné volit vždy nátěr s odpovídající UV ochranou, v opačném případě se nátěr velmi brzy začne loupa ...


Ideální ochrana dřeva v exteriéru 7  fotek

Ideální ochrana dřeva v exteriéru

Abychom dlouhodobě v exteriérech udržely dobré vlastnosti a hlavně přirozený vzhled dřevěných stavebních prvků, musíme vždy dřevo odpovídajícím způsob ...


Jak zkrášlovat a chránit dřevo 5  fotek

Jak zkrášlovat a chránit dřevo

Všichni si přejeme, aby dřevěný nábytek, používaný v bytech i venku, vydržel dlouho pěkný. Stejně tak trámy, podlahy, ploty, terasy, pergoly a podo ...


Parketové laky SOKRATES 6  fotek

Parketové laky SOKRATES

Firma BUILDING PLAST spol. s r.o. z Chlumce n.C. patří již 22 let mezi přední české výrobce profesionálních nátěrových hmot. Mezi tyto produkty patří ...


Nový nátěr zahradní lavičky 3  fotek

Nový nátěr zahradní lavičky

Zahradní lavička byla vystavená po dlouhá léta povětrnostním vlivům, které na ní zanechaly svou pečeť. Přímo volá po novém nátěru. V dnešní době se ...


Jak a čím lepit dřevo 13  fotek

Jak a čím lepit dřevo

Trámy, police, stoly a židle, modelářské konstrukce, prahy a parapety, lišty, hračky... Toto všechno a mnoho dalšího bývá vyrobeno ze dřeva nebo z pří ...


Lazurol - natírání zahradního domku 21  fotek

Lazurol - natírání zahradního domku

Na zahradách se objevují nejrůznější srubové konstrukce, které majitelům slouží většinou jako účelový objekt, nejčastěji k uskladnění zahradního nářad ...


Povrchová úprava dřeva před natíráním 2  fotek

Povrchová úprava dřeva před natíráním

V minulém článku jsme vás, milí kutilové, informovali o tom, jaká úskalí nás mohou při různých povrchových úpravách dřeva potkat a jak se jim vyhno ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
páskovačka Dílna
Poslední příspěvek: 25.9.2015 11:03 karel nový
0
Ruční páskovačka-návod? Dílna
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 karel nový
0
Pujcit nebo koupit stepkovac? Dílna
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Bob Stavitel
0
Jakou vybrat vrtačku? Dílna
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Vilém Votcházel
0
ponk - kde sehnat Dílna
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 jan krásný
1
páskovačka Dílna
Poslední příspěvek: 25.9.2015 11:03 karel nový
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2020 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2020 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×