Právě soutěžíme o:
zahradnické nůžky Fiskars zahradnické nůžky Fiskars
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Dispozici kuchyně si dobře promyslete

Dispozici kuchyně si dobře promyslete

Při budování nové kuchyně či rekonstrukci té staré je nejdůležitějším krokem zvolení vhodné dispozice. Určitě víte, jak se vám v dosavadní kuchyni vařilo, jak vám vyhovovala velikost pracovní plochy, uspořádání spotřebičů a nádobí ve skříňkách, zda jich byl dostatek pro uložení všeho potřebného. S těmito poznatky a také doporučeními odborníků je možné se pustit do plánování.

reklama

Základní otázky při plánování dispozic kuchyně

Při plánování nové kuchyně a její dispozice byste si měli nejdříve položit několik základních otázek:

 • Jaký je nejčastější typ vaření – od toho, jak moc budete kuchyni využívat, se odvíjí volba její velikosti. Je důležité si uvědomit, zda v kuchyni pobudete jen občas a budete připravovat rychlá, nenáročná jídla, nebo jste často hostitelem větší společnosti a potřebujete prostor pro vaření.
 • Kdo bude vařit – i podle toho, kdo se bude v kuchyni pohybovat nejčastěji, se bude odvíjet její dispozice. Trošku jiné požadavky může mít muž a žena, nebo třeba často vaří oba společně. Pro leváka je také možná potřeba jiného uspořádání. Zároveň je třeba vzít v potaz výšku člověka – a podle té zvolit i výšku pracovní desky a zavěšení skříněk.
 • Kolik do nové kuchyně vložit peněz – i od této otázky se samozřejmě odvíjí to, jak bude budoucí kuchyně vypadat.
 • Jaké spotřebiče pořídit – dnes už je na trhu nepřeberné množství spotřebičů a krom základních, jako je lednička, sporák, rychlovarná konvice a mikrovlnná trouba, už můžete požadovat, aby třeba na lince stál stabilně kávovar, topinkovač nebo jiné, protože je používáte často. Pak je třeba se snažit tomu přizpůsobit velikost pracovní plochy, pokud to prostor umožňuje.
 • Úložný prostor – stejně tak je třeba si uvědomit, kolik úložného prostoru bude třeba, ať už na spotřebiče, které nepoužíváte často, nebo také na potraviny, které je třeba mít v zásobě.

Logika i v kuchyni

Aby se vám v kuchyni dobře vařilo a práce byla co nejjednodušší, je dobré se při plánování dispozice zamyslet nad tím, jak co nejefektivněji rozestavět tři základní prvky, kterými jsou dřez, varná deska a lednička. Jaké by mělo být ergonomické uspořádání? Stačí se zamyslet nad logickými kroky, které v kuchyni podnikáte, a vše bude jasné.

Po příchodu z nákupu je dobré mít prostor, kde si odložíte tašky a věci z nich budete moci vyndat, ideálně hned uložit na své místo – není tedy na škodu, když je takové místo poblíž lednice a prostoru určeného pro ukládání potravin. Tento prostor by měl navazovat na přípravnou část, za kterou navazuje zóna vaření.

Zóny v kuchyni

Logické členění kuchyně lze sledovat i dále a jednoduše si tak kuchyň dispozičně navrhnout. Pro přehlednost se dá prostor rozdělit na zóny:

 • přípravná, pracovní zóna – zde najdou své místo misky, prkénka a další kuchyňské náčiní potřebné při přípravě pokrmů,
 • varná zóna – je určena pro pánve, hrnce, poklice, vařečky a také pro koření. Její součástí by měl být odsavač par nejlépe opatřený vhodným osvětlením varné desky. Varná deska není vhodná k umístění do rohu, z boku by měl být prostor alespoň dvacet centimetrů.
 • mycí zóna – místo pro koš na odpadky a případně i tříděný odpad, čisticí pomůcky a vybavení, také by zde měla být umístěna utěrka. Je vhodné, aby po obou stranách dřezu byla odkládací plocha a i dřez jako takový měl odkapávač.
 • úložná, skladovací zóna – slouží k uložení potravin, spotřebičů, ale také talířů a příborů.

Kuchyňský trojúhelník

Při promýšlení dispozice nové kuchyně nesmíme opomenout takzvaný trojúhelník pohybu. Ten tvoří chladnička, dřez a varná deska, které by měly být ideálně rozmístěny do tvaru trojúhelníku, kdy pomyslná ramena nesmí být moc dlouhá a jejich součet by neměl být delší než šest metrů, abyste se při vaření tolik nenachodili.

Tvar linky

Nejvýznamnější roli při výběru dispozice kuchyně hraje tvar kuchyňské linky. Protože je z velké části závislá na prostoru, budete mít pravděpodobně možnost volby spíše při stavbě domu, kdy si můžete velikost kuchyně a tím tvar linky zvolit, než při rekonstrukci, kde budete prostorem více omezeni, zvláště pokud se jedná o panelákový byt.

 • Lineární – to nejlepší do malých kuchyní, rovná linka.
 • Uličková, paralelní dispozice – tu tvoří dvě vodorovné linky vedle sebe, může jít také o kuchyňskou linku s ostrůvkem. Pro pohyb je toto uspořádání ideální, protože je ho minimum, ovšem vyžaduje dost prostoru a je třeba dbát na dostatečnou vzdálenost od sebe, aby do sebe otevřené skříňky či zásuvky nenarážely.
 • Tvar L, rohová linka – středně velká kuchyně vám umožní tuto dispozici, poskytuje snadnou dostupnost všech zón.
 • Tvar U – má stejné výhody jako uličkové uspořádání, ale samozřejmě také stejné nevýhody. Navíc je třeba počítat s tím, že k plnohodnotnému využití rohových skříněk je třeba sem pořídit finančně nákladnější karusely nebo výsuvy.
 • Kuchyně s ostrůvkem – velká místnost je stvořená pro linku doplněnou ostrůvkem. Hodí se i do míst, kde je kuchyň spojena s obývákem a ostrůvek tak tyto prostory odděluje. Může plnit funkci mycí, varnou nebo odkládací, v prvních dvou případech je ale třeba dobře rozmyslet, jak sem přivést elektřinu či přívod vody.

Zvolit si v nové kuchyni tu správnou dispozici není náročné, je jen třeba dodržet několik málo zásadních pravidel, díky kterým se vám bude v kuchyni dobře pracovat.

Autor: Lenka Tajbrová (text), Depositphotos (foto)

Klíčová slova:


Související články

Kuchyně – nejfrekventovanější je v prosinci 2  fotek

Kuchyně – nejfrekventovanější je v prosinci

Nadcházející měsíc prověří nejen výdrž, schopnosti a kreativitu kuchařky, ale také kvalitu vybavení kuchyně. Příprava vánočních svátků totiž dá nejvíc ...


Rychlá přestavba kuchyně 5  fotek

Rychlá přestavba kuchyně

Nainstalujte si profesionální nádržku na zeleninu používanou šéfkuchaři, designovou vodovodní baterii a novou pracovní desku, a dosáhněte tak přestavb ...


Inteligentní kuchyně 10  fotek

Inteligentní kuchyně

Ve velkém domě byl hlavním prostorem parádní tak zvaný panský pokoj a tam domácí pouštěli jen návštěvy a slavili Vánoce, v menších bytech se zpravidla ...


Správný čas na rekonstrukci kuchyně - Corian ji pozvedne 6  fotek

Správný čas na rekonstrukci kuchyně - Corian ji pozvedne

Létem odstartovala nejen sezóna dovolených a výletů, ale i rekonstrukcí interiérů, na které jinak není čas. Srdcem každého domu či bytu je bezesporu k ...


Jaké moderní vybavení do kuchyně šetří čas a práci? 9  fotek

Jaké moderní vybavení do kuchyně šetří čas a práci?

Máte malou kuchyňku a kvůli tomu ani nemůžete pořádně otevřít dvířka skříněk? Nevěste hlavu, existuje účelné vybavení do kuchyně, které fantasticky vy ...


Kuchyňské pracovní desky nemusí být jenom z masivu či lamina. Jaké další materiály lze zvolit? 8  fotek

Kuchyňské pracovní desky nemusí být jenom z masivu či lamina. Jaké další materiály lze zvolit?

Říká se, že kuchyň je srdcem domova. V panelákových bytech je často nejmenší místností, ale trávíme v ní nejvíce času. Ráno si uvaříme kávu, dětem ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
Oprava hřídelky v nádobě domácí pekárny Kuchyně
Poslední příspěvek: 22.7.2019 14:30 Pavel Karas
2
zapojení dvou zářivek Kuchyně
Poslední příspěvek: 6.4.2019 14:31 roman suchánek
1
Trouba Kuchyně
Poslední příspěvek: 14.9.2018 08:12 Jitka
1
Obklady v kuchyni Kuchyně
Poslední příspěvek: 14.9.2018 08:09 Tomáš
1
0
Koupě sušičky Yden CI IR D5 Kuchyně
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Ema
0
0
Myčka AEG 64850 nejde spustit Kuchyně
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Vladimír Beránek
0
Gumové těsnění u ledničky Indesit Kuchyně
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Hana
2
zapojení dvou zářivek Kuchyně
Poslední příspěvek: 6.4.2019 14:31 roman suchánek
1
Obklady v kuchyni Kuchyně
Poslední příspěvek: 14.9.2018 08:09 Tomáš
1
Trouba Kuchyně
Poslední příspěvek: 14.9.2018 08:12 Jitka
1
Oprava hřídelky v nádobě domácí pekárny Kuchyně
Poslední příspěvek: 22.7.2019 14:30 Pavel Karas
1
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×