Právě soutěžíme o:
montérkové kalhoty CERVA Dayboro montérkové kalhoty CERVA Dayboro
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Co by měla obsahovat domácí dílna?

Co by měla obsahovat domácí dílna?

V každé domácnosti je potřeba čas od času něco opravit, utáhnout, zatlouct, přišroubovat. S kulatým nožem a paličkou na maso si dlouho nevystačíte. Proto byste se měli vybavit minimálně základním vybavením. A neprohloupíte, když k ručnímu nářadí přikoupíte i aku vrtačku. Poradíme, co by rozhodně ve vaší domácí dílně nemělo chybět.

reklama

Je spousta domácích oprav a drobných prací, které si můžete udělat sami. Od běžného přitlučení obrázků na zeď, přes utažení rozvrzané židle či postele, až třeba po výměnu těsnění u vodovodu. K tomu potřebujete nezbytně alespoň základní nářadí. Hodí se i elektrická nebo aku vrtačka, kterou si ulehčíte spoustu práce. A co by tedy měla domácí dílna obsahovat?

Šroubovák do každé rodiny

Už dávno si nevystačíte jen s jednou velikostí a tvarem šroubováku. Určitě využijete velký i menší s plochou hranou a k tomu dvě tři velikosti křížového zakončení. Při pořizování je lepší si nástroj vyzkoušet a osahat, abyste měli jistotu, že vám padne do ruky a nebude při práci klouzat. Při výběru preferujte rukojeť s protiskluzovou úpravou.

Pro drobné práce se vám určitě vyplatí pořídit si malou sadu mini šroubováků. Vzpomeňte si, kolikrát jste se potřebovali dostat do telefonu či počítače. Taková sada obsahuje jak rovné, tak křížové nástavce.

Speciální šroubováky, přesto pro běžné použití

Určitě jste již zaslechli pojem "inbusový či hovorově imbusový klíč". Jedná se o nástroj šestihranného profilu v různých velikostech, který je určený k utahování či povolování šroubů s vnitřním šestihranem. Většinou je celokovová tyčka ohnutá do pravého úhlu, což umožňuje jednodušší způsob manipulace. Inbusový klíč je i součástí běžných sad bitů. Tento typ klíče využijete určitě při sestavování nábytku.

Už jsme použili slovo bit. Zkušený kutil ví, o čem je řeč. Nováček bude možná trochu tápat. Vězte tedy, že bit je šroubovací nástavec, který se nasadí na speciální rukojeť. Pokud chcete ušetřit místo, místo několika různých šroubováků pořiďte sadu bytů s jedním držákem. Ještě výhodnější je pořídit ráčnový šroubovák s bity a nástavci. V jedné malé krabičce máte pohromadě šroubováky ploché i křížové v několika velikostech, šestihrany i čtyřhrany. Výhodou je, že takové sady obsahují i magnetický nástavec pro upevnění bitu do vrtačky či aku šroubováku.

Přitlouct hřebík do zdi lze různým náčiním, jistotou je kladívko

Přitlouct hřebík do zdi můžete různým způsobem. Použijete paličku na maso, plechový hrnek nebo třeba kousek kamene. Přeci jen nejbezpečnější a nejjednodušší způsob bude, když si domácí dílnu vybavíte jedním či dvěma kladívky. Malé využijete na zatloukání menších hřebíčků, pro hrubší práce pak střední velikost. Můžete mít celokovové, které bude těžší do ruky, nebo s dřevěnou rukojetí a železnou hlavou. Kladivo je třetím nejčastějším pracovním nástrojem, hned po noži a sekeře. Přesto pro domácí použití vám bude stačit ten nejjednodušší nástroj.

Klíč nemusí být jen ten do zámku

Klíče využijete při utahování a povolování šroubových rozebíratelných spojů. I zde naleznete několik různých druhů. Od maticových a očkových, přes nástrčkové, až třeba po francouzský klíč (tzv. hasák). Každý z těchto klíčů využijete pro jiný druh šroubování. Maticové a očkové klíče mají na každém konci jinou velikost, používají se pro menší matice. Nástrčkové klíče jsou dnes běžně v provedení výměnných hlavic, které se používají v kombinaci s ráčnou nebo se upínají do elektrického nářadí. Hasák se využívá pro matice velkých rozměrů (vhodné k instalatérským pracím).

Dvakrát měř a jednou řež

Staré pořekadlo, které platilo dřív stejně, jako dnes. Co byste si počali bez metru. A je jedno, jestli je to metr látkový, vysunovací či skládací. V každé správné domácí dílně musí být metr. S metrem snadněji rozestavíte nábytek po pokoji, vyměříte správnou výšku zavěšované poličky, změříte velikost okna pro výběr konzole či nových závěsů. Pokud se rozmýšlíte, který typ zvolit, sáhněte raději po vysunovací variantě. Má praktickou zarážku, která usnadňuje měření. Zarážku zaháknete za konec nábytku a metr rozvinete po celé délce. Nepotřebujete druhý pár rukou, vystačíte si sami.

Kleště

Kleště jsou dobré pro uchopení a silnější stisk, než kdybychom použili jen prsty. Nejčastější jsou kleště štípací a kombinované. Tedy štípačky a kombinačky. Štípačky čelní nebo boční mají zakulacené čelisti, které umí přeštípnout silný drát, vytáhnete jimi hřebíky ze dřeva, kombinačky mají část čelistí plochou s drážkami pro pevné uchopení a část určenou ke štípání. Oboje kleště mohou mít rukojeť potaženou gumou nebo celokovovou. Pro uchopení předmětů velkých rozměrů využijete kleště sika, neboli sikovky.

Spojovací materiál

Potřebujete pověsit obrázek nebo malou poličku, ale hřebík či skobičku ne a ne najít? Upadlo vám čelo šuplíku a není čím ho přišroubovat? Spojovací materiál je potřeba mít vždy v zásobě. Různé velikosti pro různé druhy zavěšení. Hřebíky, šrouby, podložky, matice, vruty, skobičky. To vše upotřebíte při běžných domácích činnostech. A nejlépe přehledně uložené v boxu s víkem, aby se obsah nemohl vysypat. Nebo si rádi hrajete na Popelku?

Kotevní materiál

Pod kotevní technikou či kotevním materiálem se mimo jiné skrývá taková obyčejná věc, jako je hmoždinka. Ale i mezi hmoždinkami jsou velké rozdíly. Můžete mít hmoždinku pro deskové materiály, ocelové kotvy, rámové či natloukací hmoždinky. Speciální řadou v tomto sortimentu jsou chemické kotvy. Stačí si pořídit pro běžné používání sadu všeobecných hmoždinek různých velikostí. Využijete je při vrtání a kotvení do zdi pro zavěšení těžších předmětů.

Z dalšího materiálu, který určitě využijete, můžeme namátkou vybrat lepidla. Určitě mějte vždy ve své domácí dílně alespoň jedno univerzální lepidlo, které se hodí na lepení papíru i dřeva, tedy na savé materiály. Kutil bude chtít mít rozhodně i jednu tubu kontaktního lepidla, které se používá pro lepení nesavých materiálů. Dobré je pořídit i nějakou lepicí pásku. Třeba PVC izolační a jednu oboustrannou pásku.

Přehled v nářadí i materiálu

Pokud jste si postupně pořídili veškeré nezbytné nástroje i materiál pro domácí dílnu, určitě budete chtít udržet mezi tím vším pořádek. A k tomu využijete praktický úložný box nebo kufr. Výhodou kufru je, že většinou obsahuje i malé krabičky či uzavíratelnou přihrádku na drobný materiál, jako jsou právě hřebíky, šroubky a hmoždinky. Navíc má praktické ucho pro přenášení. Uvnitř může mít dělení na dvě patra. Nejtěžší nářadí uložíte na dno, do vsazovací přihrádky pak dáte klíče a šroubováky, do víka uzavřete spojovací a kotevní materiál. A nezapomeňte, že každý správný kutil má ve své dílně i praktický nůž, hodit se bude zasouvací odlamovací, popř. cestovní multifunkční.

Výkonný pomocník na konec

Už dávno se nemusí do zdi vrtat ruční vrtačkou na kličku. Dnešní nástroje jsou výkonné, dobře padnou do ruky, snadno ovladatelné, takže s nimi umí zacházet i žena. Je jen na vás, zda raději elektrickou nebo aku vrtačku. Pro drobnější občasné šroubování vám postačí aku vrtací šroubovák. Pokud víte, že budete vrtat do zdi a nechcete se neustále rozčilovat s kabelem a prodlužovačkou, vyberte si aku vrtačku s příklepem. Hodláte se zvelebování domácnosti věnovat více? Zvolte elektrickou příklepovou vrtačku, která má díky svému mechanismu mnohostranné využití. V obchodě vám určitě poradí, raději však zamiřte do menších specializovaných prodejen, kde pomohou vybrat ten nejlepší stroj přímo pro vaše potřeby.

Autor: Pavlína Wagnerová (text), Depositphotos a Pixabay (foto)

Klíčová slova:


Související články

Šroubováky – 1. díl 21  fotek

Šroubováky – 1. díl

Šroubováky jsou v domácí dílně nebo garáži jedním z nejužitečnějších ručních nářadí. Neobejde se bez nich oprava auta, výměna pantů nebo zámku u dveří ...


Aku vrtačka může mít mnoho podob 8  fotek

Aku vrtačka může mít mnoho podob

Akumulátorové nářadí sbírá body v oblíbenosti jak mezi profesionály, tak čím dál více mezi domácími kutily. Mezi nejrozšířenější zástupce této skupiny ...


Není klíč jako klíč 8  fotek

Není klíč jako klíč

Sada montážních klíčů již neodmyslitelně patří ke každé domácí dílně. Jejich výběr a nákup ale není úplně snadný. I pro hobby použití se nám vyplat ...


Svinovací metr do každé dílny i na stavbu 15  fotek

Svinovací metr do každé dílny i na stavbu

Dvakrát měř a jednou řež. Toto přísloví zná každý a nemusí to být nutně řemeslník. Ale teprve při práci si každý ověří, jak skutečná to je pravda. ...


Výběr lepidla – jak se orientovat a na co si dát při koupi pozor 8  fotek

Výběr lepidla – jak se orientovat a na co si dát při koupi pozor

I když nejsme všichni zrovna domácí kutilové, abychom lepidla využívali každý den, naše domácnost se bez nich rozhodně neobejde. Nalepení fotografi ...


Dílna v domě aneb když řemeslník pracuje z domova 2  fotek

Dílna v domě aneb když řemeslník pracuje z domova

V bytě si dílnu jen tak neuděláte, ale v rodinném domě se taková možnost nabízí a je škoda ji nevyužít. Protože kde jinde budete opravovat rozbitou ...


Svěráky 11  fotek

Svěráky

Vrtat, obrábět, pilovat, řezat, ohýbat, brousit nebo zkrátka přesně a pevně přichytit a přidržet tak jak potřebujeme. K tomu všemu nám pomůže kvalitní ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
4
Starší kleště Nářadí
Poslední příspěvek: 22.7.2019 14:26 Ondřej
1
Rozdíl mezi pilami Nářadí
Poslední příspěvek: 6.3.2019 20:02 Eliáš
1
Rada s výběrem protahovačky Nářadí
Poslední příspěvek: 28.8.2018 14:41 Tomáš
5
vyvažovačka a zouvačka Bright Nářadí
Poslední příspěvek: 31.5.2018 19:07 Anna
2
Vibrační bruska - jak vybrat Nářadí
Poslední příspěvek: 9.4.2018 09:04 Osamělá
3
Výběr stolní pily Nářadí
Poslední příspěvek: 1.2.2018 10:24 Lukáš
1
páskovačka Dílna
Poslední příspěvek: 25.9.2015 11:03 karel nový
0
Magnet-it Nářadí
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Denis
0
Co to je za nářadí? Nářadí
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 tomas
0
seřízení hoblovky Nářadí
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 františek
5
vyvažovačka a zouvačka Bright Nářadí
Poslední příspěvek: 31.5.2018 19:07 Anna
4
Starší kleště Nářadí
Poslední příspěvek: 22.7.2019 14:26 Ondřej
3
Výběr stolní pily Nářadí
Poslední příspěvek: 1.2.2018 10:24 Lukáš
2
Vibrační bruska - jak vybrat Nářadí
Poslední příspěvek: 9.4.2018 09:04 Osamělá
1
Rada s výběrem protahovačky Nářadí
Poslední příspěvek: 28.8.2018 14:41 Tomáš
1
Rozdíl mezi pilami Nářadí
Poslední příspěvek: 6.3.2019 20:02 Eliáš
1
páskovačka Dílna
Poslední příspěvek: 25.9.2015 11:03 karel nový
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×