Právě soutěžíme o:
vchodovou stříšku Zenit a poukázky na nákup vchodovou stříšku Zenit a poukázky na nákup
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Aromaterapie - vůně pro duši i tělo

Aromaterapie - vůně pro duši i tělo
Aromaterapie je léčebná metoda, jejíž základy položily rozvinuté starověké civilizace, jakými byly Egypt, Řecko a Řím. Jde o umění využívat živou sílu rostlin k podpoře a udržení mentálního i fyzického zdraví, krásy i k léčení tělesných a duševních potíží a neduhů.
reklama

Jejích účinků využíváme i dnes, neboť použití éterických esencí ulevuje při fyzické i psychické zátěži a stresu, posiluje imunitu a harmonizuje tělesné a duševní pochody. Využívá k tomu pozitivní vlastnosti přírodních éterických olejů. Účinkuje nejen preventivně, ale rovněž tak při akutních a chronických potížích.

Esenciální oleje

Esenciální nebo také éterické oleje či rostlinné silice jsou koncentrované výtažky, které se získávají z aromatických rostlin nejčastěji destilací nebo lisováním (z nejsilnějších aromatických rostlin). Jsou nerozpustné ve vodě a k jejich získávání se používají různé části rostlin – květy, plody, listy, kořeny, kůra, pryskyřice apod. Aromatické látky působí na naše čichové i chuťové receptory a vyvolávají v těle aktivitu, působící na různých úrovních a vyvolávající žádoucí účinky podle druhu použité silice. (Esence, které mohou vyvolat nežádoucí účinky, se v aromaterapii nepoužívají).

Některé vlastnosti mají oleje společné - většina z nich má protivirové a antibakteriální účinky a je antiseptická. Každý éterický olej má jedinečné vlastnosti, kterých využíváme pro specifické účely: stimulují tělo, mysl či emoce, jiné zklidňují apod. Vzhledem ke složité stavbě molekul a k faktu, že jde o živou sílu rostlin, nemohou být nahrazeny žádným syntetickým přípravkem. Ty se rovněž vyrábějí, jsou několikanásobně levnější, ale nemají žádné účinky.

Použití přírodních silic (olejů, esencí)

Rostlinné silice mají široké uplatnění. Používají se v parfumerii, při přípravě domácí i profesionální kosmetiky, k masážím, ve fyzioterapii, farmacii i v dermatologii. Jde o velmi silné koncentráty – například v jediné kapce je obsažena vůně spolu s účinnými látkami nejméně z 1 kg rostliny. Proto se musejí mnohonásobně ředit. Esence se nerozpouštějí ve vodě, ale v rostlinných olejích a lihu (ale také v například v mléce a medu, čehož se využívá i v domácí kosmetice).

Aromalampy

Protože jde o prchavé látky, ponecháme-li je volně v neuzavřené nádobě, rozptylují se do ovzduší. Toho využíváme v interiéru - po vdechnutí se vjem do čichového centra v mozku a odtud vonná (ale pouze aktivní) látka ovlivňuje nervový systém: může navodit pocit tepla, chladu, uklidnění, povzbuzení, pomůže také odstranit bolesti hlavy, zvýšit či snížit krevního tlak a podobně.

Tyto inhalace je možné využít v psychoterapii, ale příjemné vůně se dají využít také doma i na pracovišti, třeba jen ke zpříjemnění atmosféry. K těmto účelům nejčastěji slouží aromalampa, jejíž misku naplníme vodou a nakapeme do ní čtyři až osm kapek některé z přírodních silic.

Jakou lampu koupit

Při výběru aromalampy dbáme na to, aby obsah misky byl dostatečně velký (alespoň 100 ml) a její dno bylo vzdálené od plamene svíčky nejméně 7 cm, aby se voda rychle nevypařovala a nedošlo k připálení oleje na dno.

Koupele a masáže

Silice můžeme také aplikovat zevně na pokožku. K tomu využíváme masážní oleje s obsahem éterických olejů. Dají se koupit (například od firmy Kneip nebo Salus). Nebo vyrobit doma tak, že použijeme vhodné oleje – nejlépe lisované za studena - mandlový, olivový, slunečnicový, a přidáme do nich esenciální olej. Obvykle se ředí v poměru 25 ml základu a 12 kapek esenciálních olejů.

Při masáži pronikají všemi vrstvami kůže a dostávají se až ke krevním vlásečnicím. Éterické oleje spolu s vhodnou relaxační masážní technikou se pak výrazně podílejí na regeneraci organismu.

Autor: Elen (text a aranž), Pepa, Milka (foto)

Klíčová slova:


Související články

Kde přečkat zimu a posílit zdraví? V infrasauně 5  fotek

Kde přečkat zimu a posílit zdraví? V infrasauně

Přivřete oči a představte si tu parádu. Sedíte v elegantní kabině z kanadského jedlovce nebo cedrového dřeva. Posloucháte oblíbenou hudbu a vaším těle ...


Aromaterapie – triky pro partnery 9  fotek

Aromaterapie – triky pro partnery

Využití esenciálních olejů pro úlevu nejrozmanitějších bolestí a podpůrného léčení některých chorob, stejně jako pro koupele a aromalampy, jsme vám ...


Koupel s voňavými konfetami 12  fotek

Koupel s voňavými konfetami

Máte rádi relaxaci ve voňavé koupeli? Vyrobte si originální konfety a užívejte si, vyzkoušeli jsme pro vás jednoduchý postup se sadou, kterou si mů ...


Aromaterapie – vůně a koupele 12  fotek

Aromaterapie – vůně a koupele

V zimním období trpíme nedostatkem slunečního světla, chladem i prudkým střídáním teplot, když přecházíme z tepla místností do vlhkých nebo do mraz ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
0
Stínění oken Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Milos novy
0
KŘUPE PODLAHA. Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 JOSEF KÁDNER
0
Podlaha mi křupe. Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 JOSEF KÁDNER
0
Přeskládání parket - co použít jako podklad Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jan Novak
0
Porucha myčky Fagor Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Zuzana Dvořáková
0
Čím vytmelit díru v desce linky na baterii Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Mil Plam
0
www.supersoused.cz - má někdo reference?? Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Mirek Sýkora
0
Čím přilepit umakart na lince Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jaroslav Patrný
1
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×