Právě soutěžíme o:
vchodovou stříšku Zenit a poukázky na nákup vchodovou stříšku Zenit a poukázky na nákup
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Dvířka na schování kotle

Dvířka na schování kotle

Nový kotel plynového topení a pračka, pro které nebylo nikde jinde v podkrovním bytě místo, se schovaly do rohu místnosti. Aby však nerušily ostatní prostor, můžeme vyrobit zástěnu pro schování kotle. Ta se stejně tak hodí k zakrytí šatny, trubek nebo jako prostor pro žehlící prkno či lyže.

reklama

Postup

 1. Původní stav: v rohu obývacího pokoje je vzhledem k nevhodně řešené dispozici a nedostatku místa umístěn kotel a pračka, což ruší ráz celého bytu.

 2. Pomocí kolíkovacích šablonek do připraveného rozloženého rámu vyvrtáme otvory pro spojovací dřevěné kolíky. Rám většího křídla by měl být ze silnější spárovky nebo prkna asi 25-28 mm silného.

 3. Musí být dostatečně nosný, aby se nesvěšoval. Výplň nebude jen tenká překližka, ale i velká tabule silnějšího skla. Kolíky zajistíme disperzním lepidlem naneseým do protilehlých otvorů i na styčné plochy materiálu.

 4. Rám po nanesení lepidla pečlivě stáhneme truhlářskými svěrkami, nebo popruhovým stahovákem. Proti jeho otlačení svěrky podložíme rovným odřezkem dřeva, vytlačené lepidlo otřeme vlhkým hadříkem.

 5. Po dostatečném zaschnutí rám povolíme. Jeho vnější hrany zaoblíme horní stopkovou frézkou s vhodným profilem. Vystačíme s rašplí, na jemné dohlazení hran se smirkovým papírem .

 6. Změříme vnitřní rozměr rámu. Míry přeneseme na výplň (překližka nebo dýhovaná tenká deska). Přímočarou pilkou ji vyřízneme. Deska může být 2-3 mm menší než vnitřek rámu. Rozměr skla předáme sklenáři.

 7. Sklo a překližkovou desku z obou stran drží v rámu profilové lišty, jež lze koupit nebo vyrobit. Řez pro jejich přesné rohové spojení je nejlepší ostrou čepovací pilkou v pokosnici nebo dřevěném pokosníku.

 8. Rám výplně a lišty nejprve namoříme odstínem, který bude se stávajícím interiérem ladit. Připravené lišty připevníme malými kolářskými hřebíčky, vhodná je nerezová úprava nebo zlatá barva hlaviček.

 9. Křídla rámů na stěně drží panty na hranolku s profilem 5x5 cm: do hranolku připevníme spodní polovinu pantů s čepem. Hranolek ve vhodné vzdálenosti od rohu připevníme hmoždinkami ke stěně.

 10. Hranolek je o 1 cm delší než výška rámu a stojí na zemi. Váha křídla rámu je tak rozložena na zem a na stěnu. Pode dveřmi zůstává 1 cm vůle. Druhou část pantu připevníme na rám.

 11. Před připevněním nosného hranolku ke stěně bylo nutné odstranit překážející podlahovou dokončovací lištu. V pokosnici ji přesně zkrátíme, vrátíme na původní místo a upevníme hřebíčky či montážním lepidlem.

 12. Aby se dveře po zavření neprolamovaly hlouběji než potřebujeme, připevníme o sílu dveří hlouběji na jedno křídlo dorazovou lištu, Na dvou místech ji přerušíme, do mezery vložíme dvířkové magnety a protiplíšek připevníme na protilehlý rám.

Pepův tipPoužíváme rozebíratelné panty a závěsy, které nám umožní snadnou montáž hranolků na stěnu zvlášť mimo křídla rámů, na výplň dveří zase matové sklo, které opticky konstrukci odlehčí, nebo sklo polepené transparentní folií (dc-fix).
Autor: PePa (text a foto)

Klíčová slova:


Související články

Nástěnné kotle 3  fotek

Nástěnné kotle

Nenechat unikat energii, ani peníze – to je heslo toho, kdo dobře hospodaří. Proč by mělo teplo jen tak mizet do komína, když ho lze téměř beze zbytku ...


Nevyhnutelná budoucnost - ekologické kotle ATMOS 5  fotek

Nevyhnutelná budoucnost - ekologické kotle ATMOS

Už jste slyšeli o nové normě, která začne platit nejpozději od 1. února 2013 a která prakticky zruší staré klasické prohořívací a odhořívací kotle? Za ...


Údržba kotle před zimní sezónou 5  fotek

Údržba kotle před zimní sezónou

Topná sezóna je již za dveřmi. Právě teď je nejvyšší čas zkontrolovat, zda je správně nastaven a zkontrolován kotel a topná soustava. Odpovídající údr ...


Sklopný stolek na balkon 16  fotek

Sklopný stolek na balkon

Malý stolek na posezení s kávou využijeme určitě i na tom nejmenším balkoně, jak ale na něj najít místo? Potíže s prostorem pomůže vyřešit sklopný sto ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
Kupa dreva Dřevo a truhlářské práce
Poslední příspěvek: 22.6.2019 14:10 Dušan Buvala
1
1
Natření krokví Dřevo a truhlářské práce
Poslední příspěvek: 18.10.2018 08:42 Jakub
2
Jak natrit stary kredenc Dřevo a truhlářské práce
Poslední příspěvek: 12.6.2018 19:36 Radek
2
1
páskovačka Dílna
Poslední příspěvek: 25.9.2015 11:03 karel nový
0
Překližka Dřevo a truhlářské práce
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jakub
0
Pujcit nebo koupit stepkovac? Dílna
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Bob Stavitel
2
2
Jak natrit stary kredenc Dřevo a truhlářské práce
Poslední příspěvek: 12.6.2018 19:36 Radek
1
Kupa dreva Dřevo a truhlářské práce
Poslední příspěvek: 22.6.2019 14:10 Dušan Buvala
1
Natření krokví Dřevo a truhlářské práce
Poslední příspěvek: 18.10.2018 08:42 Jakub
1
1
páskovačka Dílna
Poslední příspěvek: 25.9.2015 11:03 karel nový
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×