Právě soutěžíme o:
praktické dárky od Cemixu praktické dárky od Cemixu
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Nekonečný kalendář

Nekonečný kalendář

Snadno si na něm nastavíte datum a měsíc. Zároveň s poznámkovým bločkem a tužkami může být užitečným doplňkem a pomocníkem nejenom na pracovním stole či u telefonu, ale i v předsíni nebo kuchyni. Poslouží nejenom jako kalendář, ale i jako stojánek na tužky a poznámkový bloček. Nekonečný kalendář je i skvělým dárkem pro Vaše blízké.

reklama

Na jeho výrobu můžeme použít masivní dřevo, překližku nebo MDF desku. Velikost kalendáře a jeho dílů si můžeme přizpůsobit libovolně podle potřeby nebo podle materiálu, který máme k dispozici. Stačí zachovat poměr kostek k hranolkům s názvy měsíců. Síla zadní stěny krabičky musí být alespoň 2cm, aby do ní bylo možné vyvrtat otvory pro tužky. Kalendář může sloužiti i dětem jako jednoduchá pomůcka pro učení se názvů měsíců.

Postup

 1. Základem kalendáře jsou dvě kostky, které určují rozměr celého podstavce. Vyrobeny jsou ze smrkového hranolku o průřezu 6 x 6 cm. Přesně je zakrátíme ostrou pilkou v pokosnici.

 2. Velikost kostek určuje rozměr tří hranolků pro měsíce. Jejich šířka je shodná s šířkou dvou kostek vedle sebe. Na hloubku se musejí vejít pod kostky tři, hranu kostky vydělíme třemi.

 3. Výška kostky a hranolku pod ním, tedy v našem případě 6 a 2 cm plus malá 1 cm rezerva, nám určí šířku prkének, ze kterých si naměříme dva díly pro otevřenou krabičku kalendáře.

 4. Délku podstavce kalendáře si naměříme snadno. Na prkénka korpusu položíme kostky, připočteme z každé strany cca 2cm pro boky a místo pro bloček. Prkénka zakrátíme pilkou.

 5. Aby zadní čelo bylo elegantní, vyrobíme na něm oblouk. Podle plechovky nebo pokličky obkreslíme vhodné zaoblení, které bude odpovídat rozměrům krabičky kalendáře.

 6. Díl si připevníme svěrkou ke stolu, aby se nehýbal a pevně držel. Ostrou přímočarou pilkou pak zaoblení vyřízneme. Pro větší zaoblení je vhodnější užší pilový plátek, který se v řezu nesvírá.

 7. Pro vzhledové odlehčení a snadné uchopování podstavce kalendáře vyvrtáme do zaoblení vykružovací pilou větší otvor. Vrtáme nejprve do poloviny a pak z druhé strany materiálu.

 8. Postupným vrtáním z obou stran se materiál okolo kruhového otvoru nevyštípne. Na pásové brusce zaoblení od přímočaré pilky a stopy po ní načisto zabrousíme. Díl držíme co nejvíce kolmo.

 9. Do hrany zadního dílu vyvrtáme otvory pro tužky hluboké cca 5 cm. Nejprve začneme menším vrtáčkem. Ten pak vyměníme za větší odpovídající průměru tužky, tedy 10 až 12 mm.

 10. Z prkénka si připravíme dva boky, které budou lemovat kostky na podstavci. Tak máme všechny díly kalendáře připraveny. Načisto je obrousíme pomocí brusné houbičky.

 11. Postupně začneme spojovat podstavec kalendáře. Použijeme vruty do dřeva 4 x 50 mm se zápustnou křížovou hlavou. Otvory pro ně si však nejprve předvrtáme menším vrtákem.

 12. Boky, které jsme si připravili, jsou o 5mm nižší než zadní stěna stojánku a o něco málo vyšší než kostky a hranolky pod nimi. Umístění boku si na podstavec rozměříme a označíme.

 13. Přes zadní stěnu stojánku a přes jeho dno pak boky přišroubujeme pomocí stejných vrutů 4 x 50 mm. Zapuštění pro hlavy šroubů provedeme pomocí většího vrtáku nebo záhlubníku.

 14. Korpus kalendáře a kostky s hranolky jsou připraveny pro povrchovou úpravu, opatření čísly a jmény měsíců. Vyzkoušíme zda jdou ze stojánku snadno vyjmout, vzájemně zaměnit a vložit zpět.

 15. Obroušené díly je zapotřebí povrchově upravit. Použijeme transparentní barevná mořidla. Tak vynikne krása dřeva i přes barevnost laku. Na MDF materiál můžeme použít i krycí barvy.

 16. Číslice a názvy měsíců můžeme napsat kontrastní barvou nebo vystřihnout a nalepit. Měsíce po čtyřech na stěny hranolků, číslice 0,1,2,3,4,5 na jednu kostku a 0,1,2,6,7,8 na druhou kostku.

 17. Hotové namořené kostky a hranolky s číslicemi a názvy měsíců ještě přestříkáme bezbarvým lakem a necháme důkladně zaschnout. Stojánek namořený nebo nabarvený krycími barvami už lakovat nemusíme.

Pepův tip

Za číslicemi neděláme tečky, šestka musí v obrácené poloze sloužit i jako devítka, proto také číslice lepíme nebo kreslíme doprostřed stěny kostky.

Zadní čelo stojánku kalendáře může být vyšší a polepené nebo pomalované různými motivy.

Můžeme je rovněž, je-li kalendář pro děti, vyříznout do tvaru slunce nebo zvířátka.

Nemáme-li dostatečně silný materiál pro výrobu kostek, můžeme si s pomoci slepením dvou nebo více lišt nebo prkének k sobě.

Autor: PePa (text a foto)

Klíčová slova:


Související články

Adventní kalendář 6  fotek

Adventní kalendář

Obchody se začínají plnit předvánočním i vánočním zbožím, a také čas Adventu se nezadržitelně blíží. Chcete-li své děti překvapit originálním adven ...


Tak a už to vypuklo – advent začíná zítra 5  fotek

Tak a už to vypuklo – advent začíná zítra

Zítra začíná advent, věnec budu uvazovat asi v noci, na hlavu mi ještě padají letní klobouky, protože na sezonní úklid zatím nedošlo, první várka pern ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
0
www.supersoused.cz - má někdo reference?? Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Mirek Sýkora
0
Přeskládání parket - co použít jako podklad Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jan Novak
0
Porucha myčky Fagor Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Zuzana Dvořáková
0
Podlaha mi křupe. Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 JOSEF KÁDNER
0
Stínění oken Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Milos novy
0
KŘUPE PODLAHA. Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 JOSEF KÁDNER
0
Čím vytmelit díru v desce linky na baterii Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Mil Plam
0
Čím přilepit umakart na lince Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jaroslav Patrný
1
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2020 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2020 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×