Právě soutěžíme o:
vstupenky na veletrh Střechy Praha vstupenky na veletrh Střechy Praha
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Novoročenka – barevný linoryt s posunutým tiskem

Novoročenka – barevný linoryt s posunutým tiskem
Barevný linoryt je znám již od vynálezu lina v 19. století. Používá se na tisk plakátů, ilustrace i potisk textilu. Touto technikou si můžete vytvořit originální novoročenku, protože však času není nazbyt, místo tisku z více matricí vám ukážeme barevný „posunutý“ tisk z jedné matrice.
reklama

Postup

 1. Na kreslicí čtvrtku, stejného formátu jako má být tisk, si nakreslíme předlohu obrázku a rozvrhneme si rozložení barev. Plochy celého obrázku vybarvíme, aby se nám lépe překreslovala předloha.

 2. Kontury celého obrázku si pečlivě překreslíme na pauzovací papír nebo průsvitku. Obrázek si pomocí průsvitky přeneseme na připravený kousek lina. Plochy pro barvu vybarvíme tužkou, aby nám bylo dobře zřejmé, které plochy odrýpat a které nechat.

 3. Ostrým dlátkem se špicí nejprve obtáhneme obrysy obrázku a vybereme menší plochy, větší plochy lina odrýpáme půlkulatým dlátkem. Dlátko vždy vedeme směrem od těla či ruky, abychom se nezranili.

 4. Postupně odrýpeme celý linoryt. Ještě před nanesením barvy lino řádně odmastíme a vyčistíme lihem, aby barva dobře chytala.

 5. Pomocí tvrdšího válečku si naneseme barvu na matrici z lina. Barvu dobře rozválíme, aby pokryla všechny plošky lina a přitom nikde nestékala.

 6. Lino s nanesenou barvou položíme na papír a válením pomocí širokého přítlačného válečku přitiskneme. Místo válečku může posloužit PET lahev naplněná vodou nebo váleček na nudle.

 7. Lino za růžek a sejmeme z papíru. Papír přidržujeme rukou k podložce, barvu necháme zaschnout. Dáme pozor, abychom neušpinili okolí tisku.

 8. Lino umyjeme a naneseme na něj další barvu. Pak lino otiskneme přes první barvu tak, že matrici posuneme o 0,5 –2,0 cm zvoleným směrem. Délku a směr posuvu musíme vyzkoušet, pro každý motiv se hodí jiná.

 9. Pokud chceme tisknout nápisy, musíme je na průsvitku a pak na lino přenést zrcadlově, aby se po vytisknutí daly správně číst. Matrice po použití vždy důkladně umyjeme a osušíme.

 10. Chceme-li vyzkoušet ještě další barevnou fantazii, můžeme si na lino nanést více odstínů barev přímo štětcem. Neodrýpané plošky lina musí být barvami pokryté celé.

 11. Lino s namíchanými barvami otiskneme také pomocí přítlačného válečku. Potřebné množství barvy musíme vyzkoušet tiskem, barva se nesmí slévat tak, aby vyplnila odrýpané plošky.

 12. Vlevo jednoduchý tisk na barevném papíře, vpravo posunutý tisk dvěma barvami z téže matrice.

Pepův tip

Při dvoubarevném tisku z jedné matrice je vhodné volit jednoduché motivy, příliš jemné detaily by při tomto způsobu tisku nevynikly.

Většinou je vhodné tisknout nejdříve světlejší barvu a pak tmavší, není to ale pravidlo. Pokud použijeme dva syté odstíny dostatečně husté barvy, je jedno, kterou otiskneme dříve.

Pokud použijeme jednu z barev s perleťovým efektem, je naopak lepší tisknout nejprve tmavý odstín a pak barvu s perletí.

Autor: PePa (text a foto)

Související články

Vánoční ubrus technikou barevného soutisku z lina 18  fotek

Vánoční ubrus technikou barevného soutisku z lina

Pokud už máte aspoň malou zkušenost s linorytem a technika se vám zalíbila, můžete vyzkoušet trochu složitější vícebarevný tisk z více matric. Tentokr ...


Valentýnské 3D přání

Vytvořit valentýnské 3D přání technikou scrapbooking je poměrně snadné a skýtá prostor pro vaše nápady. Scrapbook-art (doslova znamená kniha výstřižků ...

Originální vánoční přáníčka 11  fotek

Originální vánoční přáníčka

Vánoce jsou časem, kdy posíláme přání hezkých svátků a všeho nejlepšího do nového roku. Originální vánoční přání pro všechny své blízké a přátele s ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
0
Stínění oken Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Milos novy
0
KŘUPE PODLAHA. Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 JOSEF KÁDNER
0
Podlaha mi křupe. Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 JOSEF KÁDNER
0
Porucha myčky Fagor Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Zuzana Dvořáková
0
Přeskládání parket - co použít jako podklad Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jan Novak
0
www.supersoused.cz - má někdo reference?? Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Mirek Sýkora
0
Čím vytmelit díru v desce linky na baterii Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Mil Plam
0
Čím přilepit umakart na lince Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jaroslav Patrný
1
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2020 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2020 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×