Zahrada

Na kreslicí čtvrtku, stejného formátu jako má být tisk, si nakreslíme předlohu obrázku a rozvrhneme si rozložení barev. Plochy celého obrázku vybarvíme, aby se nám lépe překreslovala předloha.
Kontury celého obrázku si pečlivě překreslíme na pauzovací papír nebo průsvitku. Obrázek si pomocí průsvitky přeneseme na připravený kousek lina. Plochy pro barvu vybarvíme tužkou, aby nám bylo dobře zřejmé, které plochy odrýpat a které nechat.
Ostrým dlátkem se špicí nejprve obtáhneme obrysy obrázku a vybereme menší plochy, větší plochy lina odrýpáme půlkulatým dlátkem. Dlátko vždy vedeme směrem od těla či ruky, abychom se nezranili.
Postupně odrýpeme celý linoryt. Ještě před nanesením barvy lino řádně odmastíme a vyčistíme lihem, aby barva dobře chytala.
Pomocí tvrdšího válečku si naneseme barvu na matrici z lina. Barvu dobře rozválíme, aby pokryla všechny plošky lina a přitom nikde nestékala.
Lino s nanesenou barvou položíme na papír a válením pomocí širokého přítlačného válečku přitiskneme. Místo válečku může posloužit PET lahev naplněná vodou nebo váleček na nudle.
Lino za růžek a sejmeme z papíru. Papír přidržujeme rukou k podložce, barvu necháme zaschnout. Dáme pozor, abychom neušpinili okolí tisku.
Lino umyjeme a naneseme na něj další barvu. Pak lino otiskneme přes první barvu tak, že matrici posuneme o 0,5 –2,0 cm zvoleným směrem. Délku a směr posuvu musíme vyzkoušet, pro každý motiv se hodí jiná.
Pokud chceme tisknout nápisy, musíme je na průsvitku a pak na lino přenést zrcadlově, aby se po vytisknutí daly správně číst. Matrice po použití vždy důkladně umyjeme a osušíme.
Chceme-li vyzkoušet ještě další barevnou fantazii, můžeme si na lino nanést více odstínů barev přímo štětcem. Neodrýpané plošky lina musí být barvami pokryté celé.
Lino s namíchanými barvami otiskneme také pomocí přítlačného válečku. Potřebné množství barvy musíme vyzkoušet tiskem, barva se nesmí slévat tak, aby vyplnila odrýpané plošky.
Vlevo jednoduchý tisk na barevném papíře, vpravo posunutý tisk dvěma barvami z téže matrice.
Při dvoubarevném tisku z jedné matrice je vhodné volit jednoduché motivy, příliš jemné detaily by při tomto způsobu tisku nevynikly.
Většinou je vhodné tisknout nejdříve světlejší barvu a pak tmavší, není to ale pravidlo. Pokud použijeme dva syté odstíny dostatečně husté barvy, je jedno, kterou otiskneme dříve.
Pokud použijeme jednu z barev s perleťovým efektem, je naopak lepší tisknout nejprve tmavý odstín a pak barvu s perletí.
Pokud už máte aspoň malou zkušenost s linorytem a technika se vám zalíbila, můžete vyzkoušet trochu složitější vícebarevný tisk z více matric. Tentokr ...
Vytvořit valentýnské 3D přání technikou scrapbooking je poměrně snadné a skýtá prostor pro vaše nápady. Scrapbook-art (doslova znamená kniha výstřižků ...
Vánoce jsou časem, kdy posíláme přání hezkých svátků a všeho nejlepšího do nového roku. Originální vánoční přání pro všechny své blízké a přátele s ...