Právě soutěžíme o:
oboustranně lepicí pásky tesa oboustranně lepicí pásky tesa
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Obložený parapet

Obložený parapet
Zbyl vám po pokládce plovoucí podlahy sem tam nějaký odřezek? Použít jej můžete třeba na vytvoření nového hlubokého parapetu. Kvalitní plovoucí podlaha je materiál dostatečně pevný a odolný, navíc tak sjednotíte materiál na podlaze i na oknech.
reklama

Na potřebnou šířku nebo hloubku si lamely upravíme šířkovým nebo délkovým napojením lamel a jejich případným slepením. Jediné co materiál příliš nemá rád je nadbytečná vlhkost nebo dlouhodobé působení vody. To však nesvědčí ani masivnímu dřevu. Při zalévání květin proto stačí dávat pozor nebo si pořídit vyšší misky pod květináče.

Postup

 1. Původní větší nika pod oknem byla podomácku obložena dlažbou. Ta však nesplňovala nároky nového majitele objektu. Proto se po dohodě s truhlářem rozhodl použít zbylé lamely z pokládky plovoucí podlahy.

 2. Protože se u parapetu jedná o nepravidelný tvar lichoběžníku, narýsujeme si na něj středovou osu. Z ní pomocí úhelníku vztyčíme kolmici a na ní rozměříme po 5 cm rozestupech vzdálenosti. Od nich pak přesný rozměr k levému a pravému kraji.

 3. Naměřené rozměry a vzdálenosti stejným způsobem přeneseme na podkladovou desku z tenké 15 mm silné OSB desky. Po orýsování naměřený tvar a rozměr s přesnou sbíhavostí niky vyřízneme pomocí přímočaré nebo ruční pilky.

 4. Vyříznutý díl vyzkoušíme vložit do niky a označíme jeho vrchní stranu tak, aby bylo jasné, který roh je levý a který pravý. Drobné nepřesnosti doupravíme pilníkem nebo pásovou bruskou tak, aby díl v nice přesně seděl.

 5. Potřebný počet lamel plovoucí podlahy si slepíme stejně jako by byly položeny na podlaze. Do drážky naneseme lepidlo a po dobu schnutí lamely zajistíme svěrkou nebo popruhovým stahovákem. „Click“ systém dohromady sklepneme.

 6. Podkladový díl vyříznutý z OSB desky nám nyní poslouží jako přesná šablona, podle které pohledovou desku z plovoucí podlahy vyřízneme. Nesmíme však otočit a zaměnit strany není-li lichoběžník niky zrcadlově shodný a pravidelný.

 7. Výhodné je řezat materiál ostrou jemnou pilkou z rubové strany. Pohyb přímočaré pilky vytrhává materiál směrem nahoru. Při řezu z rubu bude pohledová strana řezu čistá a bez otřepů. Ruční pilkou můžeme řezat z pohledové strany.

 8. Stejně jako u podkladové desky vyzkoušíme slepené a do tvaru výklenku vyříznuté podlahové lamely vložit na místo Načisto jejich hrany dobrousíme pásovou bruskou nebo smirkovým papírem na špalíčku.

 9. Původní parapet byl velmi nerovný a směrem do místnosti padal asi o dva centimetry. Pro jeho vyrovnání si přesnou výšku naměříme pomocí vodováhy a metru. Z latiček si pak připravíme vhodně vysoké podkladové špalíčky.

 10. Na vyrovnání nového parapetu použijeme podkladovou OSB desku a montážní nízkoexpanzní pěnu. Tu ve vlnovce naneseme po celé ploše dlažby. Před jejím použitím však plochu zbavíme mastnoty, prachu a nečistot.

 11. Na venkovní hranu niky a svažujícího se původního parapetu položíme připravené dřevěné špalíčky, které vyrovnají sklon do roviny. Na ně položíme a dotlačíme připravenou OSB desku. Množství pěny závisí na ploše a sklonu niky.

 12. Po dobu schnutí zatížíme desku těžšími kameny nebo cihlami. Není-li žádné závaží po ruce, postačí kyblík naplněný vodou. Ještě jednou překontrolujeme desku pomocí vodováhy a podle potřeby provedeme drobné korekce.

 13. Po důkladném vytvrdnutí, kdy i jádro pěny je pevné, její přesahy a přepěnění ořízneme ostrým pracovním nožem či kancelářským řezákem. U stěn dáváme pozor, abychom si je zbytečně nepoškrábali.

 14. Na takto připevněnou a vyrovnanou podkladovou desku budeme lepit spojené lamely plovoucí podlah. Použít můžeme montážní lepidlo, Pattex nebo tekuté hřebíky v kartuši. Vtlačovací pistolí naneseme na desku pravidelnou vlnovku.

 15. Připravenou vrchní desku opřeme o přední hranu stěny pod oknem a opatrně ji položíme do naneseného lepidla. Přesně ji dousadíme a stejně jako podkladovou desku ji po dobu schnutí lepidla zatížíme. Závaží podložíme tak, aby horní stranu nepoškodilo.

 16. Při vyrovnávání parapetu do roviny nám vznikla cca 2 cm mezera. Tu snadno překryjeme podlahovou dokončovací lištou. Její délku si přesně změříme. Nejlépe v pokosnici pak lištu zkrátíme na potřebnou délku.

 17. Malými kolářskými hřebíčky pak lištu přichytíme k přední hraně parapetu. Pro pevné přichycení na ni předtím můžeme nanést tenkou vrstvu disperzního lepidla. Není-li lišta hladká, hřebíčky si do ní nejprve opatrně naklepneme nebo je předvrtáme.

 18. Boční hrany lišty stejně jako drobné obvodové spáry parapetu načisto dokončíme akrylovým tmelem.

Pepův tipAkrylový tmel je možné nechat bílý nebo jej podle barvy stěn libovolně přetřít. Tmelem překryjeme i hranu řezu lišty.
Autor: PePa (text a foto)

Klíčová slova:


Bikersstickers.com Samolepky se jménem a vlajkou

Související články

Vnitřní okenní parapety 5  fotek

Vnitřní okenní parapety

Okenní parapety většina lidí bere jako samozřejmou součást oken, na které umisťuje pokojové květiny. Samozřejmě záleží na tom, jaké parapety máte – na ...


Výměna vnitřního parapetu 5  fotek

Výměna vnitřního parapetu

Nový vnitřní parapet se většinou instaluje při příležitosti výměny oken, anebo když nám nevyhovuje svými rozměry ten stávající. Upevnit nový parapet z ...


Obložený překlad 12  fotek

Obložený překlad

Ve starším domku si noví majitelé spojili dvě místnosti vybouráním příčky. Strop bylo nutné podepřít kovovým překladem, který však oku příliš nelahodí ...


Parapet není jen ozdoba 4  fotek

Parapet není jen ozdoba

Je to zdánlivý detail, ale – jak už to bývá – dokáže celkový dojem řádně pokazit. A majiteli domku také otrávit život. Otlučená barva na parapetech ne ...


Mohlo by vás zajímat

Čištění zlatých šperků

Čištění zlatých šperků

I zlaté šperky po nějakém čase ztrácejí lesk, ale většinou jim jejich původní krásu můžeme velmi rychle navrátit. V litru teplé vody rozmícháme pět gr ...


Destičkový rošt pro dokonalé spaní

Destičkový rošt pro dokonalé spaní

Tajemství dobrého spánku spočívá kromě matrace i ve správném roštu. Kromě laťkových a běžných lamelových roštů se můžeme setkat i s roštem destičkovým ...


Co všechno byste měli zkontrolovat při nákupu vitríny?

Co všechno byste měli zkontrolovat při nákupu vitríny?

Při nákupu si dávejte pozor na stabilitu vitríny a nosnost polic (především pokud jsou skleněné). Zkontrolujte také pevnost a kvalitu spojů i použitéh ...


Jak vybrat rošt na postel

Jak vybrat rošt na postel

Při výběru matrace už musíme vědět, na jaký rošt ji položíme, protože ne každá matrace je vhodná na každý rošt. Rovná pevná plocha nezaručuje takovou ...


reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
0
Čím přilepit umakart na lince Domácnost
Poslední příspěvek: 2.2.2016 03:35 Jaroslav Patrný
0
Čím vytmelit díru v desce linky na baterii Domácnost
Poslední příspěvek: 7.11.2015 12:17 Mil Plam
0
www.supersoused.cz - má někdo reference?? Domácnost
Poslední příspěvek: 1.10.2015 16:37 Mirek Sýkora
0
0
Porucha myčky Fagor Domácnost
Poslední příspěvek: 4.6.2015 09:16 Zuzana Dvořáková
0
Podlaha mi křupe. Domácnost
Poslední příspěvek: 30.5.2015 10:06 JOSEF KÁDNER
0
KŘUPE PODLAHA. Domácnost
Poslední příspěvek: 29.5.2015 21:35 JOSEF KÁDNER
0
Stínění oken Domácnost
Poslední příspěvek: 23.4.2015 20:53 Milos novy
1
reklama

reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2018 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2018 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×