Právě soutěžíme o:
vchodovou stříšku Zenit a poukázky na nákup vchodovou stříšku Zenit a poukázky na nákup
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Podzimní květinové dekorace

Podzimní květinové dekorace

Podzim vám ještě dopřává slunečné dny, kdy můžete chodit na vycházky do přírody. Až je vystřídá chladno, mlhy a plískanice a zůstanete doma, budete tu chtít mít alespoň malý kousek lesa či zahrady. Třeba v podobě kytic a přírodních dekorací, které vždycky v bytě navodí příjemnou atmosféru a dodají mu luxusní vzhled. Mrkněte sem na podzimní květinové dekorace.

reklama

Pro dekorace interiéru si vybírejte květy, které dlouho vydrží a kombinujte je s větvičkami křovin, přinesenými ze zahrady nebo z výletu do přírody (samozřejmě šetrně ustřiženými). Z nich vytvořte základ kytice a řezané květy v něm pak podle potřeby vyměňujte. Ke květinám, které ve váze dlouho vydrží, pokud o ně náležitě pečujete, patří také chryzantémy.

Krásná a vděčná chryzantéma

Několik druhů drobnokvětých chryzantém ve žlutých a oranžových valérech vytvoří kytici, která prozáří podzimní obývací pokoj.

Řezané chryzantémy si zaslouží pozornost pro krásu květů a jejich tvarovou rozmanitost. Díky své dlouhé životnosti ve váze mohou zkrášlit interiér bytu nadlouho a doslova v průběhu celého roku. V obchodech se setkáváte většinou s drobnokvětými chryzantémami, jejichž barevná škála je téměř kompletní od bílé, přes růžovou, oranžovou a červenou. Dnes nejsou výjimkou ani zeleně kvetoucí chryzantémy. Drobnokvěté odrůdy velmi dobře vyniknou v keramických nádobách přírodních barev a v rustikálních dřevěných vázách.

Do váz je možné použít jakýkoliv druh chryzantém – ať už ty s drobnými nebo velkými květy. Velkokvěté chryzantémy vypadají ve váze velmi impozantně, stačí i jeden jediný květ, ale pět barevných květů již vytvoří nádhernou kytici. Pokud chcete upoutat pozornost a mít něco trochu netradičního, a jak jsme již zmínili výše i trvanlivého, naaranžujte mezi jednotlivé květy různé větvičky.
Z velkokvětých chryzantém je možné použít například žlutě kvetoucí odrůdu ’Migoli‘ nebo oranžovou ’Tom Pearce‘. Při dobré péči vydrží květy chryzantém ve váze až tři týdny.

Místo vázy květináč

Větší keřík chryzantém vložte do keramického obalu, umístěte na vhodné místo pokoje a pravidelně zalévejte, aby půda byla vlhká.

Hrnkové chryzantémy je možné zakoupit v několika velikostech a barvách. Škála barev je velmi široká, nicméně žlutá u hrnkových chryzantém stále převládá. Po ní následuje růžová, bílá, fialová a červená.
Jestliže jimi chcete vyzdobit interiér, vyžadují světlé a chladnější stanoviště, pravidelnou zálivku, kořenový bal by měl být stále vlhký. Floristé doporučují jednou týdně je přihnojit. A pokud chcete tyto chryzantémy dát na balkon či terasu, nic vám nebrání. Co se týká zálivky, musíte jim ovšem věnovat stejnou pozornost. V případě, že budete umísťovat hrnkové chryzantémy na hrob, a to platí i pro jiné rostliny, je důležité je řádně zapustit do země, aby mohly čerpat vláhu.

Ve věnci z větviček a šlahounů popínavých rostlin se skvěle vyjímají bílé květy a plody. Než na podzim uklidíte zahradu, schovejte si například šlahouny plaménků nebo úponky od vinné révy. Skvěle poslouží jako základ věnců.

Podzimní příroda se vyznačuje krásnými teplými barvami. V paletě objevíte všechny valéry od žluté, přes oranžovou, červenou až po hnědou. Proč si jimi trochu neosvěžit pokoj či byt? Nejen v přírodě, ale i v květinářstvích můžete vybírat z řezaných květin i hrnkových rostlin, které těmito příjemnými barvami kvetou nebo je zdobí elegantní plody. K výzdobě interiéru je možné použít hrnkové i řezané chryzantémy, astry, jiřiny, ale i rostliny s okrasnými plody, jako jsou například papričky nebo lilek.

Podzim nabízí pro inspiraci ještě barevné listí, okrasné plody, zajímavé větvičky a mech.

Jak na to:

Zejména drobnokvěté chryzantémy je možné použít pro různé druhy aranžmá, jejichž základem je pěnová aranžérská hmota, kterou musíte předem nechat dobře nasáknout vodou. Použít lze různé kovové, plastové, porcelánové a skleněné nádoby, ale také proutěný košíček, vyložený silnějším igelitem, připevněným k okrajům košíčku. Dovnitř vložte kostičku aranžovací hmoty, kterou jste si upravili podle tvaru nádoby. Hmotu je dobré na půl hodiny namočit do vody a teprve poté ji vložit do nádoby.

V květinářství si můžete koupit drobnokvěté chryzantémy, třezalku s ozdobnými plody nebo kniphofii, která je velmi moderní, a také náčiní. Například aranžovací drátky, které používají floristé, kokosové vlákno a můžete se pustit do díla.

Aranžovat začněte od středu košíčku (nádoby), každý stonek nejprve zkraťte na požadovanou délku a stonek pečlivě seřízněte šikmým řezem. Pak postupně vpichujte do aranžérské hmoty květiny, až je kompozice hotová. K plnému zakrytí aranžérské hmoty použijte třeba listy, které lze stočit, ohnout a sepnout drátkem a naaranžovat mezi květiny.

Vděčné papričky

V posledních letech se velké oblibě těší malé keříčky ozdobných paprik Capsicum annuum s krásně zbarvenými plody s doplňkem hojnosti zelených listů. Jednotlivé odrůdy se liší tvarem plodů, ty mohou být kulaté, válcovité nebo kuželovité. Jejich barvy jsou zářivé od fialové, červené a oranžové až ke žluté. Nejčastěji mají okrasné papriky plody červené nebo oranžové, ale na trhu se objevují i papričky bílé nebo švestkově zbarvené. Keříčky dosahují výšky dvacet až třicet centimetrů.Okrasné papričky se hodí k výzdobě interiérů, ale mohou být i nádhernou ozdobou balkonů. Přestože plody vypadají lákavě, nejsou určeny pro kulinářské použití.

Capsicum annuum, okrasná paprička, potřebuje teplé, slunné místo. Sluneční svit udržuje plody krásně zbarvené. Kořeny nesmí vyschnout, protože tím by se papriky předčasně scvrkly. Na druhé straně příliš vlhka také škodí, protože se objevují plísně. Rostlina snáší suchý vzduch, jestliže se pravidelně rosí.

Zalíbily se vám v květinářství rostlinky s malými oranžovými kuličkami na tmavozeleném keříčku? To je lilek korálový (Solanum pseudocapsicum). Rostlinka, která poslouží jako malý dárek či si ji můžete koupit jen pro vaši radost. Lilek je pro takovou příležitost jako stvořený, nezruinuje vaši peněženku a ani na pěstování není náročný. Vyžaduje světlé umístění a pravidelnou zálivku. Plody mohou mít mnoho barevných odstínů od žluté přes oranžovou až po zářivě červenou. V bytě se pěkně vyjímá v kuchyni, může být v proutěném košíčku třeba na parapetu pod oknem. K vaření však jeho plody neužívejte. Jako všechny plané plody lilků je jedovatý.

Dobrá rada

Doporučuje se stonky seříznout ostrým nožem, odstranit spodní listy a květiny vložit do vody s přídavkem výživy pro řezané květiny. Někdy se může stát, že stonky díky vzduchovým bublinkám nemohou přijmout dostatečné množství vody a květy začínají chřadnout. V tomto případě je stačí znovu seříznout a do vázy přidat několik kostek ledu, protože při nižší teplotě mohou stonky vodu lépe přijímat.

Náš tip

Na ploše stolu květiny vždy lépe vyniknou, když jsou umístěné výše, než ostatní předměty, To se nepodaří hrnkovým květinám menších rozměrů. Zkuste si proto vytvořit „vázu“ ze dvou až tří keramických nádob na květináče. Není-li tedy květináč příliš objemný, vytvoříte dojem vázy tak, že do sebe poskládáte dva nebo tři keramické obaly na květináče (pro větší stabilitu na dno spodního obalu položte trochu štěrku nebo oblázků, aby se nádoba zatížila – a do něj vložte obal s květináčem a květinou).

Vezměte jeden nebo několik květů, položte je k sobě na dno misky, vyložené dekorativními listy, a máte moderní, netradiční a zajímaví aranžmá.

Aranžmá pro tmavé místnosti – žlutá barva tato místa prozáří.

Autor: Elena (text), Holandská květinářská kancelář (foto)

Související články

Podzim, to je práce i zasloužený odpočinek 3  fotek

Podzim, to je práce i zasloužený odpočinek

Léto je za námi a nastává podzim. Dny se zkracují, ale v péči o domácnost, dům a zahradu je stále co dělat. Zná to každý z nás. Každý si podzim vyb ...


Jak na rozkvetlou zahradu i v říjnu? 4  fotek

Jak na rozkvetlou zahradu i v říjnu?

V říjnu často poklesnou noční teploty pod bod mrazu, což znamená definitivní konec kvetoucí krásy letniček. Z květin však zahradu ozdobí svými květ ...


Udělejte si náskok před zimou 6  fotek

Udělejte si náskok před zimou

Kvalitní nářadí usnadní práci v lese i na zahradě. Řezání a štípání palivového dřeva tak nemusí být dřinou, ale může jít snadno a rychle. Udělejte ...


Vysazujeme opadavé i stálezelené listnáče 4  fotek

Vysazujeme opadavé i stálezelené listnáče

Listnaté stromy a keře změní charakter vaší zahrady. Na rozdíl od jehličnanů nepůsobí chmurným a vážným dojmem, ale naopak prosvětlují celé prostře ...


Vzpomínky z léta 4  fotek

Vzpomínky z léta

Suché vazby z květin a dalších přírodnin, podobně jako dekorace z mušlí a kamínků nebo zajímavé větvičky, mohou krášlit byt celý rok. Pokud jste si ...


Podzimní srdíčko 9  fotek

Podzimní srdíčko

Přinesme si kousek současné krásné podzimní poezie domů. Inspiraci najdeme při procházce v přírodě, při níž si nasbíráme suché popínavé rostliny, mech ...


Preparování listů 8  fotek

Preparování listů

Často v lese najdeme již dávno zetlelé listy, ze kterých zbylo jen jemné žilkoví. Došlo k tomu fermentací, která probíhá na mokrých listech za přístup ...


Výběr vhodné nádoby na pěstování rostlin 13  fotek

Výběr vhodné nádoby na pěstování rostlin

Tradice pěstovat rostliny v nádobách vychází z prastaré snahy člověka o něco pečovat a ošetřovat. S rostlinami v nádobách se setkáváme ve všech ant ...


Růže z listí 17  fotek

Růže z listí

Máte rádi podzimně zbarvené listí a růže? Že ano, ale nevíte, jak to jde dohromady? Tak si s námi za pár minut vyrobte růže z podzimního listí. Zvládn ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
0
Stínění oken Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Milos novy
0
KŘUPE PODLAHA. Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 JOSEF KÁDNER
0
Podlaha mi křupe. Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 JOSEF KÁDNER
0
Porucha myčky Fagor Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Zuzana Dvořáková
0
Čím vytmelit díru v desce linky na baterii Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Mil Plam
0
Přeskládání parket - co použít jako podklad Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jan Novak
0
www.supersoused.cz - má někdo reference?? Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Mirek Sýkora
0
Čím přilepit umakart na lince Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jaroslav Patrný
1
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×