Právě soutěžíme o:
vstupenky na veletrh Střechy Praha vstupenky na veletrh Střechy Praha
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Druhy rohožek

Druhy rohožek

Nedílnou součástí chodeb a předsíní jsou i rohožky a botníky. Samozřejmosti, které nás dokáží potrápit, pokud nejsou na svém místě, nefungují tak jak mají, nebo na ně není dost místa. Podívejte se na různé druhy rohožek.

reklama

Zimní období s sebou kromě jiskřivého sněhu a mrazivých ornamentů na oknech přináší i špínu, bláto a posypovou sůl. To vše útočí nejen na naši obuv, na které jsou patrné bílé pruhy zaschlé soli, ale i na naše domy a byty. Na botách si totiž mnoho nečistot doneseme až do předsíně. I drobné kamínky a štěrk nalepené na boty dokážou podlahu v předsíni poznamenat.
Naštěstí se můžeme této nečistotě velmi snadno bránit a do bytu si ji prostě nepustit. Jde jen o to změnit přes zimu návyky z léta, kdy je sucho a čisto, a boty před vstupem do bytu podrobit očistné kůře. K tomu nám pomohou čistící zóny v podobě rohožek a roštů na oklepání a očištění bot.

Od hrubé po jemnou

K odstranění hrubých nečistot na podrážkách slouží škrabky, které bývaly dříve umístěny především u vchodů do činžovních domů. Mají tvar písmene H, jsou vyrobené z kovu a zapuštěné do země. Pokud šlápneme do bláta, hledáme nejbližší obrubník, abychom si o něj podrážku očistili. Zde je však šikovný a lety ověřený nástroj přímo po ruce, tedy spíše po noze.

U vstupů do domů s více byty nebo do panelových domů bývají rošty z kovu, plastu nebo pryže. Jsou uloženy v zapuštěné vaničce nebo vybrání v podlaze tak, aby měla nečistota kam propadávat a neroznášela se dále do domu. Po zaplnění se rohožka zvedne a nahromaděná nečistota se vymete. Tyto čistící zóny odstraní většinu hrubé špíny a nečistoty z našich bot. Stačí se na nich na chvilku zastavit a „zašoupat“ si nohama.

U domků častěji používáme rohožky z hrubé gumy, které se jednoduše zvednou a zamete se pod nimi. Rohožku stačí opláchnout vodou.

Jemnější čistící zóna je rohožka přímo před vstupem do našeho bytu. Ta zachytí zbylý prach a nečistotu. Pravidelně ji luxujeme nebo vyklepáváme.

Jakou rohožku pro nás

Rohožky můžeme rozdělit podle materiálů, ze kterých jsou vyrobeny, na voděodolné a ostatní. Pryž a syntetické materiály jsou odolnější a méně se opotřebovávají. Nehrozí u nich také možnost zpuchření nebo zplesnivění a déle vydrží. Vhodné jsou především do venkovních prostor.

Do vnitřních prostor (na chodby přímo před byt) můžeme použít rohožky z hrubších vláken v kombinaci s pryží, nebo přírodní rohožky z rákosu či kokosových vláken. Jsou vhodné i na očištění jemného prachu, který hrubá rohožka nezvládne.

Aby se rohožka při čištění bot neshrnovala, může být ze spodní strany opatřena přilnavou gumovou vrstvou.

V obchodech se dají různé rohožky pořídit v cenách od 50 do 500 Kč – dle materiálu a velikosti. Mnozí z nás používají místo koupené rohožky zbytek koberce, v tom případě doporučujeme přichytit rohožku k podlaze oboustrannou lepicí páskou. Rohožka pak nebude pod nohama „utíkat“.

Tip

Nechcete se ani v zimě vzdát koberce v celé předsíni a máte strach, že vysavač z ruky neodložíte? Položte si za dveře na stávající koberec ještě kousek drsnějšího běhounu, který bude sloužit jako záchytná zóna na nečistoty. V případě zašpinění jej snadno srolujete a vyklepete nebo vyčistíte.

Pro očištění bot od sněhu nám pomůže klasická a osvědčená metoda – přece trochu si zaskákat na tvrdé podložce a ve vzduchu srazit boty k sobě.

Autor: PePa (text a foto)

Klíčová slova:


Související články

Předsíň – vstupní brána do bytu 21  fotek

Předsíň – vstupní brána do bytu

Předsíň je vstupní brána do každého bytu. Je to místo, kde vítáme návštěvy, i prostor, ve kterém provedeme poslední kontrolu své vizáže před tím, n ...


Botník za dveře 14  fotek

Botník za dveře

Vítá vás při vstupu do bytu hlavně v zimním období rohožka plná bot, kterou musíte překračovat? Vyrobte si jednoduchý botník. A že nevíte, kam s ním? ...


Chlebník upletený z rohože 12  fotek

Chlebník upletený z rohože

Zkusme si uplést chlebník na míru podle toho, jaký chleba nejraději kupujeme. Pro menší či větší bochníky to bude chlebník o obdélníkovém základu a pr ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
0
Stínění oken Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Milos novy
0
KŘUPE PODLAHA. Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 JOSEF KÁDNER
0
Podlaha mi křupe. Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 JOSEF KÁDNER
0
Porucha myčky Fagor Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Zuzana Dvořáková
0
Přeskládání parket - co použít jako podklad Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jan Novak
0
www.supersoused.cz - má někdo reference?? Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Mirek Sýkora
0
Čím vytmelit díru v desce linky na baterii Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Mil Plam
0
Čím přilepit umakart na lince Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jaroslav Patrný
1
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2020 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2020 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×