Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Šachový stolek

Šachový stolek

Starý stolek a pár zbylých dlaždic korku nám postačí na vyrobení stolku pro královskou hru, kterou si můžeme krátit dlouhé večery. Pokud jej nevyužijeme doma, může se renovovaný šachový stolek stát pěkným dárkem.

reklama

Postup

 1. Starý rozklížený kulatý stůl nám poslouží jako základ pro náš nový šachový stolek. Je však vyšší, než bychom potřebovali. Rozložíme ho a jednotlivé nohy zkrátíme stolní pilou s dorazem nebo ostrou ruční pilkou.

 2. Rozložený stolek musíme nejprve slepit. Očistíme čepy a dlaby od nánosu starého a zkřehlého lepidla a od přilepených úlomků materiálu. Použijeme ostré dlátko, jemný pilník na dřevo nebo smirkový papír na špalíčku.

 3. Spoje zbavené starého lepidla dočistíme jemnějším smirkovým papírem. Celý stolek zkusíme nasucho sesadit a zjistit, zda vše pasuje a dosedá. Poté můžeme stolek rozložit, nanést na spoje disperzní lepidlo na dřevo a celý stolek pevně stáhnout truhlářskými svěrkami nebo popruhovým stahovákem.

 4. Slepený stolek obrousíme smirkem a zbavíme starého poškozeného laku. Vhodné je použít vibrační nebo pásovou brusku, na profily a obliny brusnou houbičku s měkkým jádrem.

 5. Opracovaný stolek povrchově barevně upravíme. Můžeme použít mořidlo. Při poškozeném povrchu, jako v našem případě, jsou vhodnější krycí výrazné nebo pastelové barvy podle našeho vkusu.

 6. Na kulaté horní části stolu vytýčíme budoucí čtverec šachovnice. Na vyznačený průměr kruhu uděláme vprostřed kolmici. Konce kolmic na krajích stolu vzájemně spojíme, to bude základní čtverec. Na rýsování používáme tenkou výraznou fixu, která je na podkladu dobře viditelná, a dlouhé pravítko.

 7. Mezi vyznačené rysky položíme korkové dlaždice rohem do středu stolku. Ze spodní strany označíme fixou část dlaždice přesahující přes kraj stolu. Tím jsme na korek přenesli zaoblení stolku. Ostrým řezákem tvar vyřízneme. Hrany zaoblení v nejširším místě úhlopříčkou spojíme a odřízneme krajní zaoblený díl: to zopakujeme čtyřikrát.

 8. Směrem dovnitř stolku odřízneme ještě úzký, asi 1,5cm proužek. Ten bude barevně lemovat a vymezovat šachovnici ze stolové plochy. Krajní vyříznuté díly korkových dlaždic postupně přilepíme na vrchní desku stolku. Použijeme stejné disperzní lepidlo na dřevo, kterým jsme slepovali stolek. Lepený díl zajistíme svěrkami podloženými širším prkénkem.

 9. Ze zbylých dlaždic a odřezků si připravíme díly pole šachovnice. Ostrým řezákem nařežeme podle pravítka nebo vhodně široké pevné šablonky 64 stejných čtverců. V našem případě budou mít velikost 4×4 cm. Rozhodující pro velikost jednotlivých polí je velikost šachových figurek a průměr stolku, ze něhož je vymezen čtvercový prostor pro hrací plochu. Ten jednoduše vydělíme osmi.

 10. Nařezané čtverečky nejprve zkusíme vyskládat dovnitř vymezeného hracího prostoru. Jsou-li přesně nařezány, snadno se nám vejdou. Mírné nerovnosti nebo přesahy můžeme upravit smirkovým papírem na špalíčku. Při řezání se snažíme držet řezák co nejvíce kolmo k pevné podložce, na které řežeme.

 11. Polovinu z připravených čtverečků, tedy 32, je zapotřebí ztmavit a barevně odlišit. Použijeme obyčejnou tuš. Vhodná je černá nebo tmavěhnědá. Tenkým štětcem díly nabarvíme.Tím získáme tmavá pole šachovnice. Stejně tak nabarvíme čtyři pásky 1,5 cm široké, které šachovnici lemují. Při použití tuše zůstane přírodní kresba korku zachována.

 12. Po zaschnutí tuše nalepíme tmavé lemovací pásky po obvodu budoucí šachovnice. Pokud jsme pracovali při jejich přípravě přesně, budou pásky v rozích dobře lícovat a navazovat. Přesný rohový spoj na pravý úhel se nám vytvořil vlastně sám. Pásek po položení do lepidla pevně přitlačíme. Do úplného přilepení zatížíme.

 13. Jednotlivá pole šachovnice začínáme pokládat do tence naneseného lepidla kousek po kousku. Začínáme v pravém dolním rohu. Díl za dílem pak postupujeme jako při stavbě pyramidy. Tmavé a světlé díly pravidelně střídáme. Středem nám prochází úhlopříčka, podle které si správnost usazených polí můžeme kontrolovat.

 14. Pokud nám nějaké odřezky korkové dlaždice zůstaly, můžeme jím stolek přizdobit. Barevně neupravený kosočtverec přilepíme na prázdnou stolovou nohu. Po zaschnutí na něj přilepíme menší, ale obarvený tuší natmavo - stejně jako šachové pole. Získáme tak jednoduchý ornament.

 15. Nakonec celý hotový stolek povrchově upravíme. Použijeme bezbarvý lak, který nám nezmění barevnost šachovnice. Vhodné jsou disperzní akrylátové rychleschnoucí barvy například Sportakryl mat. Povrchovou úpravu provedeme celkem ve třech vrstvách, s dostatečnou dobou na zaschnutí mezi jednotlivými vrstvami.

Pepův tipStejným způsobem si můžeme připravit hrací plochu nejen pro šachy a dámu, ale i pro jinou stolní hru, jakou je např. „Člověče, nezlob se“. Použít lze třeba barevné zbytky koberce nalepené na pevnou podložku. Korek koupíme také v obchodech se stavebními materiály.
Autor: PePa (text a foto)

Klíčová slova:


Související články

Paravan 20  fotek

Paravan

Paravany vždy sloužily v bytech nejen jako zástěny či optický předěl, ale i jako estetický a zajímavý bytový doplněk. V této funkci se s nimi také ...


Tak a už to vypuklo – advent začíná zítra 5  fotek

Tak a už to vypuklo – advent začíná zítra

Zítra začíná advent, věnec budu uvazovat asi v noci, na hlavu mi ještě padají letní klobouky, protože na sezonní úklid zatím nedošlo, první várka pern ...


Stolička s výklopným stupínkem 21  fotek

Stolička s výklopným stupínkem

Znáte to také, horní police v knihovně, šatně nebo spíži, nástavce nad skříněmi nebo snížený podhled jsou užitečné prostory, jak se ale do nich bezpeč ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
0
Stínění oken Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Milos novy
0
KŘUPE PODLAHA. Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 JOSEF KÁDNER
0
Porucha myčky Fagor Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Zuzana Dvořáková
0
Podlaha mi křupe. Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 JOSEF KÁDNER
0
Přeskládání parket - co použít jako podklad Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jan Novak
0
Čím přilepit umakart na lince Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jaroslav Patrný
0
Čím vytmelit díru v desce linky na baterii Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Mil Plam
0
www.supersoused.cz - má někdo reference?? Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Mirek Sýkora
1
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×