Právě soutěžíme o:
zahradnické nůžky Fiskars zahradnické nůžky Fiskars
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Druhy a typy schodišť

Druhy a typy schodišť
Máte-li dům či byt ve více podlažích, bez schodiště se neobejdete. Při jeho výběru je důležité myslet na to, aby schodiště bylo funkční, bezpečné a přitom se hodilo k danému typu interiéru.
reklama

Schodiště nemá jen funkci praktickou, je také nosným stavebním prvkem a součástí interiéru, kde se spolupodílí na vytvoření celkového dojmu z obytného prostoru. Při plánování schodiště máme na výběr z mnoha typů i materiálů. Vybírat bychom proto měli tak, aby se hodilo do interiéru a splňovalo nároky na bezpečnost a pohodlí.

Druhy schodišť

Schodiště můžeme rozdělit na interiérová a exteriérová schodiště, každé z nich má svá specifika. Dnes se budeme věnovat interiéru.

Konstrukce schodiště podle materiálu:

  • železobetonová, s dlažbou nebo dřevem;
  • celodřevěná s podstupni nebo bez podstupňů;
  • dřevěná konstrukce s nášlapy z kamene nebo skla; ocelová se stupni ze dřeva, kamene, skla, poloroštů.

Rozdělení typů schodišť podle tvaru

  • přímá;
  • lomená ve tvaru písmen L, U, několikanásobně lomená (lomená schodiště bývají s mezipodestou, na níž se dá odpočinout);
  • točitá a zakřivená.

Schodiště přímé

Přímé schodiště je velmi pohodlné a bezpečné pro děti, dospělé i seniory nejen při běžném provozu, ale i při stěhování a manipulaci s nábytkem. Stavební norma vyžaduje schodiště široké min. 90 cm.

Zakřivené a lomené schodiště

Zakřivené schodiště vypadá v prostoru zajímavě, ale je méně komfortní při zajištění pohodlí a bezpečnosti. Zakřivené schodiště se většinou staví tam, kde je v půdorysu omezený prostor. Lomené schodiště mívá tvar písmene L nebo U.

Točité schodiště

Točité schodiště působí elegantně a bývá ozdobou interiéru. Stupně jsou většinou kotveny do středového nosného prvku nebo jsou zavěšeny do ocelových lanek, které působí jako kovová pavučina. Z estetického hlediska je působivé, ale velkou skříň přes něj nepřestěhujete, proto si jeho použití dobře rozmyslete.

Náhrada schodiště

Nejjednoduššími typy schodišť jsou žebříky nebo schůdky, které se většinou používají pro přístup na půdu nebo do podkroví. Ty mohou být jak napevno zabudované, tak i skládací. Do malých prostor nebo u spacích či úložných prostor se používá i takzvané mlynářské schodiště – se střídavě umístěnými širšími částmi stupňů.

Výška jednotlivých stupňů schodiště by neměla přesáhnout 17 cm, jejich výška by měla být všude konstantní. Doporučená hloubka nášlapu je 30 až 31 cm. Co se týká šířky, ideální je, když se na schodišti mohou pohodlně minout dva lidé.

Materiály

Schodiště mohou být dřevěná, kovová, betonová, cihlová i plastová nebo třeba skleněná, případně mohou být tyto materiály vzájemně různě kombinovány.

Dřevěné schodiště

Nejrozšířenějším typem dřevěných schodišť jsou takzvaná zadlabaná schodnicová schodiště, jejichž nášlapy jsou zadlabány do vnitřní a vnější schodnice neboli bočnice. Odlehčenějším typem jsou schodnicová sedlová schodiště, jejichž nášlapy jsou včetně zábradlí na obě bočnice pouze posazeny. Schodiště ze dřeva dodá interiéru pocit tepla a útulnosti. Nejčastěji se využívá dub, jasan nebo javor, cenově nenáročná je borovice. Dobrý poměr kvality a ceny má buk.

Kovové schodiště

Schodiště z kovu může v interiéru působit jako šperk. Jako materiál je vhodný hliník, ocel nebo nerez. Tyto materiály jsou navíc ještě upravovány žárovým pozinkováním či nátěrem. Plechy schodů se profilují a tím se eliminuje riziko uklouznutí. Z kovu se v dnešní době často konstruují točitá schodiště, protože i v malém prostoru působí vzdušně.

Betonové schody

Betonové schody jsou vhodné pro velké prostory. Mají hned několik výhod – jsou stabilní, požárně odolné a trvanlivé. Je možné je obložit dřevem, kamenem, PVC, dlažbou.. Nevýhodou betonového schodiště je jeho vysoká cena, jejich nevýhodou bývá téměř nulová možnost rekonstrukce či jiné následné úpravy nebo výměny.

Kombinace materiálů

Trendem doby je použití kombinace materiálů. Například šprušlonosné schodiště vyrobené v kombinaci dřeva a kovu je oblíbeno zejména díky vzdušnému a futuristickému vzhledu. Za luxusní typ pak bývá považováno schodiště tvořené kovem a sklem, ale to se hodí jen do určitého typu interiéru.

Pro interiérová schodiště je výběr materiálů samozřejmě širší, kromě dřeva (smrk, borovice, modřín, javor, jasan, buk, dub a různá exotická dřeva) lze použít dýhovanou dřevotřísku, kámen, umělý kámen, ocel (lakovanou, chromovanou, niklovanou), nerez ocel (broušenou, leštěnou, pískovanou), leštěnou mosaz nebo sklo. Použití masivu je dáno především vlhkostí interiéru – ve vlhkém prostředí může totiž dojít k popraskání dřeva.

Nedílnou součástí schodiště je zábradlí, které může mít vlastní konstrukci nebo je připevněno k nášlapům, popřípadě ke konstrukci schodiště.

Více o systémech zábradlí např.na www.zabradli.net a www.dastech.cz.

Autor: PePa (text, foto)

Klíčová slova:


Související články

Zámková dlažba a schody 5  fotek

Zámková dlažba a schody

Schody do domu nebo zahradní schodiště, která překonávají terénní nerovnosti, se mohou stát doslova ozdobou exteriéru. Na jejich stavbu kromě běžných ...


Namontujte si stahovací schody sami 15  fotek

Namontujte si stahovací schody sami

Nedostupné půdní či nadstropní prostory a málo místa pod nimi - situace, která rozhodně není řešitelná klasickým schodištěm. Stálé vytahování a uklíze ...


Schodiště s temperamentem 8  fotek

Schodiště s temperamentem

Přestože schodiště jako stavební prvek slouží k překonávání výškových rozdílů, v interiéru má daleko větší moc. Mnohdy dokonce určuje celý jeho charak ...


Zábradlí, které odolá povětrnostním podmínkám 1  fotek

Zábradlí, které odolá povětrnostním podmínkám

Hledáte moderní a designově zajímavé zábradlí, které lze použít jak v interiéru, tak exteriéru? Váháte, jaký produkt vybrat a chcete mít s jeho výběre ...


Montáž stavebnicového zábradlí 11  fotek

Montáž stavebnicového zábradlí

Pokud stavíte mezonetový byt, nebo rodinný dům a přemýšlíte o vhodném zábradlí do svého interiéru, možná, že vás zaujal stavebnicový systém. Jeho mont ...


Niky, výklenky a zákoutí 21  fotek

Niky, výklenky a zákoutí

Krásný velký byt nebo dům je jistě snem každého z nás. Neexistuje však žádná úměra, že čím větší byt tím, nám v něm bude příjemněji. To pravé „útul ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
0
Podlaha mi křupe. Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 JOSEF KÁDNER
0
KŘUPE PODLAHA. Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 JOSEF KÁDNER
0
Stínění oken Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Milos novy
0
www.supersoused.cz - má někdo reference?? Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Mirek Sýkora
0
Porucha myčky Fagor Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Zuzana Dvořáková
0
Přeskládání parket - co použít jako podklad Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jan Novak
0
Čím přilepit umakart na lince Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jaroslav Patrný
0
Čím vytmelit díru v desce linky na baterii Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Mil Plam
1
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×