Právě soutěžíme o:
vchodovou stříšku Zenit a poukázky na nákup vchodovou stříšku Zenit a poukázky na nákup
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Svícny z odřezků

Svícny z odřezků

I z úplně malých odřezků dřeva můžeme vyrobit zajímavý svícen. Ozdobíme jím vánoční stůl nebo jej darujeme někomu pod stromeček. Přinášíme různé tipy na svícny z odřezků.

reklama

Budete potřebovat

Materiál

Odřezky dřeva, barvu nebo lazuru, svíčky, kolářské hřebíčky, lepidlo na dřevo, svěrku nebo izolepu.

Nářadí

Pilku na dřevo, stojanovou vrtačku nebo akuvrtačku s vrtáky většího průměru, smirkový papír, štětce.

Postup

 1. Svícen – pyramida

  Z dřevěného hranolku průřezu 4×4 cm uřízneme tři díly délky 29, 18 a 8 cm pro výrobu svícnu. Máme-li hranolek jiného průřezu, rozměry přizpůsobíme tak, aby délky jednotlivých kusů byly postupně cca o 10 cm delší.

 2. Do krajů dvou delších a středu kratšího vyvrtáme ve stojanové vrtačce větší otvory pro usazení svíčky. Vrtáme do dvou třetin hloubky.

 3. Jednotlivé díly obrousíme. Poté mezi ně naneseme disperzní lepidlo a stáhneme je truhlářskými svěrkami. Nemáme-li je, stačí takto malý výrobek stáhnout izolepou. Přebytečné vytlačené lepidlo otřeme vlhkým hadříkem.

 4. Po slepení svícínek povrchově upravíme. Můžeme jej nechat v přírodní barvě, nebo jej namořit či použít krycí barvy v různé barevnosti. Do vnitřku otvorů můžeme vyvrtat malým vrtáčkem otvor a vložit do něj kolářský hřebíček, který ještě zalepíme tak, aby asi 1–2 cm přečníval. Tak vznikne trn, který pomůže svíčku držet.

 5. Hotový svícen je stabilní a pomůže nám vytvořit při dlouhé zimě a o Vánocích na štědrovečerním stole nebo v místnosti tu pravou atmosféru. Svíčky vybíráme podle průměru pro ně vyvrtaných děr.

 6. Svícen – spirála

  V pokosnici nařežeme z laťky silné asi 1 cm stejně veliké díly. Ty musí být čtvercové. Šířka laťky tedy udává délku hrany čtverce. Vhodný je rozměr 5×5 cm nebo 6×6 cm.

 7. Doprostřed připravených čtverců vyvrtáme větším vrtákem otvory. Střed snadno určíme pomocí protínajících se úhlopříček. Při vrtání si díly pevně upneme, aby se nám při vrtání nezačaly protáčet.

 8. Hotové vyvrtané čtverce obrousíme na hranách jemným smirkovým papírem na špalíčku. Smotáme-li kousek smirku do spirály, snadno začistíme i hrany otvorů po vrtání. Díly pak barevně natřeme. Můžeme volit více odstínů jedné barvy nebo několik barev dle libosti.

 9. Jednotlivé hotové dílky pak na sebe postupně lepíme. Vždy je však pootočíme střídavě kolmo ke středové ose. Takto si můžeme udělat různé výšky svícnů podle potřeby. První dílek je bez vrtání.

Pepův tipU vyššího svícínku může být nevrtaných dílků více, aby svíčka nebyla do těla svícnu příliš zapuštěna. Střídáním barevností docílíme pestrého svícnu.
Autor: PePa (text a foto)

Související články

Svícen pokaždé jiný 14  fotek

Svícen pokaždé jiný

Barevná světýlka vždy lákají. Svícen na čajovou svíčku, který vám ukážeme dnes, mohou ozdobit i děti, alespoň se tak na chvílí zabaví při čekání na Je ...


Pozor na vánoční svítící řetězy 11  fotek

Pozor na vánoční svítící řetězy

Advent začal a za okny i na stromečcích uvnitř i vně bytů září spousta světýlek. Aby vánoční svátky byly opravdu klidné a pohodové, chtěli bychom vás ...


Ozdoby z hoblinek 7  fotek

Ozdoby z hoblinek

Voňavému vánočnímu stromečku budou slušet ozdoby z dřevěných hoblinek. Jejich výrobu zvládnou i děti a určitě je bude bavit.


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
0
Čím vytmelit díru v desce linky na baterii Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Mil Plam
0
www.supersoused.cz - má někdo reference?? Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Mirek Sýkora
0
Přeskládání parket - co použít jako podklad Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jan Novak
0
Porucha myčky Fagor Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Zuzana Dvořáková
0
Podlaha mi křupe. Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 JOSEF KÁDNER
0
KŘUPE PODLAHA. Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 JOSEF KÁDNER
0
Stínění oken Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Milos novy
0
Čím přilepit umakart na lince Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jaroslav Patrný
1
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×