Právě soutěžíme o:
kuchyňské výrobky Fiskars kuchyňské výrobky Fiskars
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Závěsy pro pohodu domova

Závěsy pro pohodu domova
Ještě neudeřila pořádná zima a přesto k vám do bytu plochou ledově studených oken a balkonových dveří proniká chlad. O výhodách těsnění do oken a dveří, které zabrání pronikání studeného vzduchu možnými škvírami, jsme vás již informovali. Pomoci ovšem mohou také záclony a závěsy, které mezi oknem a prostorem bytu vytvoří další izolaci.
reklama

Jako tepelná clona samozřejmě nepomohou lehoučké a transparentní textilie. Vybírat je zapotřebí z dekoračních látek, žakárů, brokátů, sametů a žinylek. Obzvláště u dveří a oken, pod nimiž nejsou umístěna topná tělesa, pomohou dvojité závěsy s podšívkou, či vložkou a na ně lze použít i předem vysrážená plátna, kanafasy a další bavlněné textilie. Dobré je ušít závěsy o něco delší, aby se dotýkaly podlahy nebo na ní dokonce ležely a omezovaly tak proudění vzduchu.
Pokud je pod okny umístěno topení, závěsy použijte jen po stranách a nad tělesem je nechte splývat jen těsně pod okenní parapet, jinak teplo uzavřete mezi oknem a závěsem.

Pronikání světla, hluku a chladu brání silnější strukturální textilie

Textilie vám zároveň pomohou doladit styl interiéru. Pokud se šitím nemáte velké zkušenosti, nechte si poradit od odborníků, nebo si závěsy dejte ušít na zakázku.

Kvalitní materiály se pohybují ve vyšších cenových relacích, a tak by každou chybu při špatném měření, stříhání a následném sesazování vzoru vaše peněženka pocítila velmi znatelně.

Při výběru textilií hraje velkou roli styl vybavení, velikost a výška místnosti, její světelné dispozice a typ oken. A samozřejmě také druh garnýže nebo záclonové tyče. Silnější či dvojité textilie jsou ve velkých plochách poměrně těžké a tomu musí odpovídat také způsob jejich zavěšení.

Podšívka zároveň slouží jako izolace, ochrana vrchní textilie před slunečními paprsky a vlhkem

Dvojité závěsy

Podšívka dodá závěsům na objemu, vyberte na ni doplňkové barvy či kontrastní vzor – je to velmi dekorativní a kombinace vám dovolí využít efektu překlopeného volánu v horní části závěsu (viz úvodní foto) nebo otočení rohů nalíc, aby plně vyzněl rozdíl obou látek.

Materiál podšívky volte podle složení vrchní látky. Vyhnete se tak možnému sražení či vyvěšení jedné z vrstev, to by způsobilo nepěkné kroucení závěsu.

Víte že: Black out vám přinese klid

Tzv. „black out“, je závěs s podšívkou z neprůhledné látky, s výraznou zvukovou a tepelnou izolací. Ponejvíce se na okna používá v hotelech pro tlumení hluku, světla a jako tepelná izolace. (Textilie je opatřena speciálním světlonepropouštějícím zátěrem.) Prodává se ve specializovaných obchodech s textilem, najdete jej například v pražské prodejně Orsei.

Pro studené byty

Do skutečně studených domů a bytů lze ušít závěsy s vložkou. Ty sestávají ze tří vrstev – podšívky, vložky a vrchní látky. Jako termoizolační vložku použijte vlizelín, fleece nebo vatelín. Přišívají se k podšívce a spolu s ní se sešívají s vrchní látkou. Vhodné jsou i textilie s počesaným povrchem, který dobře drží teplo. Zvolené materiály po sobě musejí lehce splývat. Kdyby se k sobě lepily, vznikaly by na povrchu závěsu nepěkné varhánky. Sešívají se k sobě pouze v horní části a na bocích, spodní část zůstává volná.

Naše tipy:

  • Vrchní textil, ale hlavně podšívku stříhejte po vláknu, na horní a spodní straně ponechejte alespoň pět centimetrů látky navíc (kromě zálohy na švy a záložky).
  • Bavlněné látky seperte (při dalším praní se nesrazí) a vyžehlete je.
  • Při měření a šití používejte žehličku, tou si vyznačte záložky, zažehlené se vám budou snáze šít.
  • Podšívku a pohledovou část závěsu ušijte každou zvlášť, precizně vypracujte rohy. Zažehlete je a pak na sebe oba díly přiložte a sešijte je po obvodu.

Více na www.orsei.cz.

Autor: Helena Štětinová (text), Archiv Saum a Viebahn, Christian Fischbacher (foto)

Klíčová slova:


Související články

Detaily dekorování oken 5  fotek

Detaily dekorování oken

Detaily jsou při dekorování oken velmi důležité. Podtrhují nápad, zesilují výsledný dojem. Některé předměty k dekoracím dostanete přímo v prodejně, kd ...


Okna v zelené 5  fotek

Okna v zelené

Podle Feng Shui zelená barva, kterou použijete v místnosti, do ní vnáší kreativitu a originalitu. Zelené vertikální tvary dekorací oken v obývacím pok ...


Na okna: závěsy, rolety i žaluzie 9  fotek

Na okna: závěsy, rolety i žaluzie

Asi není pochyb o tom, že většina Čechů dává přednost oknům se záclonami. Klasické závěsy soupeří v novostavbách a moderně zařízených bytech se žaluzi ...


Panely – nejen k zastínění 5  fotek

Panely – nejen k zastínění

V našem představování různých typů závěsů nesmíme zapomenout na tzv. japonské posuvné panelové stěny. Jde o stínící prvek, složený z řady nebo z někol ...


reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
0
Čím přilepit umakart na lince Domácnost
Poslední příspěvek: 2.2.2016 03:35 Jaroslav Patrný
0
Čím vytmelit díru v desce linky na baterii Domácnost
Poslední příspěvek: 7.11.2015 12:17 Mil Plam
0
www.supersoused.cz - má někdo reference?? Domácnost
Poslední příspěvek: 1.10.2015 16:37 Mirek Sýkora
0
0
Porucha myčky Fagor Domácnost
Poslední příspěvek: 4.6.2015 09:16 Zuzana Dvořáková
0
Podlaha mi křupe. Domácnost
Poslední příspěvek: 30.5.2015 10:06 JOSEF KÁDNER
0
KŘUPE PODLAHA. Domácnost
Poslední příspěvek: 29.5.2015 21:35 JOSEF KÁDNER
0
Stínění oken Domácnost
Poslední příspěvek: 23.4.2015 20:53 Milos novy
1
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×