Právě soutěžíme o:
zahradnické nůžky Fiskars zahradnické nůžky Fiskars
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Různé typy digestoří

Různé typy digestoří
Snem snad každé hospodyňky je velká vybavená kuchyň s velkým úložným prostorem a novým sporákem. Ruku v ruce s ním jde i odvětrání výparů při vaření, tedy digestoř s pachovými filtry a několikastupňovými ventilátory. Ta je již standardně vybavena vlastním osvětlením, které přehledně nasvítí celou varnou plochu.
reklama

Bez elektriky to nepůjde

Digestoř nám nejen odsává páry pomocí ventilátoru, ale také svítí. Pro obojí potřebuje přívod elektřiny. S tím je nutné při navrhování nové kuchyně počítat. Při renovaci nebo doplnění starší kuchyně digestoří je nutné dovést elektřinu k digestoři dodatečně. A to buď na pevné připojení se zásuvkou ve stěně nebo pomocí prodlužovacího kabelu. Vždy se snažíme přívod co nejvíce skrýt pod opláštění komínového odvětrání nebo pod těleso samotné digestoře.

Kam s pachy

Odvětrání digestoře je nejlépe napojit do prostoru mimo kuchyň, ať už je to ven z domu nebo bytu přes stěnu nebo do stoupaček, klimatizace nebo staršího nefunkčního komínu. Není-li tato varianta nebo je možnost napojení na odtah příliš vzdálená, není třeba zoufat. Recirkulační typy digestoří nepotřebují přímý odvod nasátého vzduchu. Pomocí kvalitních, nejčastěji uhlíkových filtrů jsou schopné zadržet nejen vlhkost, ale i pachy a mastnotu vzniklou při vaření. Pročištěný vzduch pak zase vrací zpátky do místnosti.

Napojení odvětrání

Napojení samotné digestoře na odvětrací komín nebo prostor záleží na typu a umístění digestoře. Důležité je při koupi vybírat vhodný typ odvětrání. Digestoř může mít napojení horní, zadní nebo boční. Mívá i více než jednu variantu. Nepoužívané napojení se pak uzavírá přiloženou zátkou. Zapojení digestoře na odtah je možné plastovým skladebným systémem nebo flexibilními hadicemi potaženými hliníkovou folií.
Při vedení odsávání digestoře se často neobejdeme bez přímočaré pilky, s její pomocí snadno vyřízneme obdélníkový nebo kulatý průvlak potřebný pro vedení odsávání.
Při nestejném průměru napojovaných hadic nebo profilů si pomůžeme vhodnými redukcemi nebo stahovacími objímkami. Průměr napojení nebo odsávání je nejčastěji v rozmezí 100−150 mm.

Jak vysoko

Důležitá je také vhodná výška umístění digestoře. Příliš vysoko zavěšená digestoř ztrácí na účinnosti, protože je nad sporákem vysoko a její výkon se rozptýlí do většího prostoru, nízká překáží − zabraňuje při vaření pohodlně nahlížet do hrnců. Výška umístění se však může lišit, záleží nejen na výšce toho, kdo bude vařit, ale i na typu digestoře a celé skladbě horních kuchyňských skříněk.

Různé typy odsavačů, digestoří

Digestoř může být umístěna zadní stranou na stěnu – komínový typ – nebo volně spuštěna ze stropu do prostoru − ostrůvkový model.
Dále může být připevněna pod horní skříňky − podvěšený typ − nebo schována částečně nebo plně do skříňky − vestavěný model úsporný na místo.

U systému vestavěných digestoří se jedná o typy výsuvné nebo výklopné. Za dvířky horních skříněk nejsou vidět nebo je z nich vidět pouze hrana výsuvného filtru s ovládacími prvky. Teprve po jejich vysunutí nebo vyklopení dovolí pojistka jejich používání nebo je naopak přímo zapne.

Vzhled

Co se vzhledu odsavačů par týká, je jejich výběr pouze otázkou našeho vkusu, typu naší kuchyně a možností peněženky. Vzhledových vnějších úprav komínů digestoří v kombinaci se sklem nebo drátěnými systémy je na trhu celá řada.
Jsou tipy digestoří, kterých si není možné v kuchyni díky jejich výraznému vzhledu nevšimnout. Dávají tak výraz celé kuchyni. Mluví pak také do umístění horních skříněk, to podle toho jakým typem odvodu par jsou vybaveny.

Povrch

Základem odsavače par je kovový skelet, který může být v různých barevných úpravách. Nejčastěji se však používá bílá a černá barva nebo nerezová povrchová úprava, kdy vzhled může být leštěný, matný nebo kartáčovaný.

Podle našich představ

Máme-li například rustikální kuchyni a moderní styl digestoře by ji příliš rušil, můžeme její vzhled upravit a podle potřeby její tělo opláštit a dotvořit například sádrokartonem, který můžeme nakonec doplnit dřevěnými lištami.

Některé typy digestoří se řadí k takzvaným vestavným spotřebičům. To znamená, že jsou zabudovány do skříňky tak, aby se staly součástí kuchyňské linky jako sestavy a splynuly s ní v jeden celek. U vestavěných odsavačů je tak nutné znát přesný rozměr skříňky, do které má být spotřebič zabudován. Jsme-li zruční zvládneme si ji namontovat sami. Na zapojení elektriky si raději pozveme odborníka.
Složitější typy digestoří mívají u sebe přiložený i technický list s přesným rozměrem skříňky a zakreslenými otvory, které je nutné pro její správné zavěšení a připojení vyvrtat nebo vyříznout. Jedná se především o typy vložené do skříněk. U nich bývá nutné také při zadním odtahu upravit nebo zakrátit záda skříňky.

Nastavitelný kryt

Výška krytu komínu nebo odtahu je u nástěnných vyšších digestoří složena ze dvou do sebe zapadajících částí. Tímto jednoduchým způsobem je kryt teleskopický. Snadno je pak možné jej nastavit na libovolný rozměr ke stropu nebo k horní hraně skříněk či rampě lemující celou kuchyň.

Filtry

U recirkulačních systémů je zapotřebí jednou za čas vyměnit uhlíkové filtry. Záleží však na tom, jak často vaříme a jak je filtr opotřebený a zanesený.

Parametry

Digestoře mohou být vybaveny podle výkonu jedním nebo dvěma motory, ty dokáží podle typu digestoře za hodinu vyměnit 200 až 800 metrů krychlových vzduchu.Ovládat se dají pomocí malých mikrotlačítek, posuvným ovladačem, a ty nejdražší pomocí dotykového displeje.
Jejich regulace co se týká odtahu, je jedno- až čtyřstupňová. Pro kvalitní osvětlení varné pracovní plochy jsou vybaveny dvěma až čtyřmi žárovkami nebo halogenovými zářivkami.
Hlučnost digestoří se při plném výkonu pohybuje mezi 30 až 50 decibely, je proto na nás se rozhodnout jak moc vaříme a jak výkonnou a drahou digestoř proto potřebujeme.

Cena

Funkční podvěsitelnou digestoř je možné koupit v ceně okolo 1000 Kč. Komínové nebo ostrůvkové jsou dražší, jejich cena se pohybuje od 3000 Kč výše. Samostatné ostrůvkové mohou v kombinaci s talířem z bezpečnostního skla vyšplhat i na více než 20 000 Kč.

Autor: PePa (text a foto)

Klíčová slova:


Související články

Odsavač par je důležitá součást každé kuchyně 6  fotek

Odsavač par je důležitá součást každé kuchyně

Odsavač par, neboli lidově digestoř, potřebuje každá kuchyně. Odsávání při vaření nemá jenom funkci pro nás, kdy nám zpod nosu odsaje dým z připále ...


Přednosti zásuvek v kuchyni 5  fotek

Přednosti zásuvek v kuchyni

Každý, kdo rád vaří, touží po promyšleně uspořádané kuchyni a snadné dostupnosti nádobí i surovin. Představte si dvě různé situace: jednu, jak rukama ...


Ostrovní atmosféra v kuchyni 4  fotek

Ostrovní atmosféra v kuchyni

Máte velkou kuchyň a chcete si do ní pořídit ostrůvek? Připravte se na to, že budete muset vyřešit několik zásadních stavebních úprav a také citelně z ...


Veselé barvy v malé kuchyňce 5  fotek

Veselé barvy v malé kuchyňce

Bydlíte-li v panelovém domě s malou kuchyní a ještě menším jídelním koutem, můžete se inspirovat následnými úpravami. Barevné řešení jistě potěší oči ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
Oprava hřídelky v nádobě domácí pekárny Kuchyně
Poslední příspěvek: 22.7.2019 14:30 Pavel Karas
2
zapojení dvou zářivek Kuchyně
Poslední příspěvek: 6.4.2019 14:31 roman suchánek
1
Trouba Kuchyně
Poslední příspěvek: 14.9.2018 08:12 Jitka
1
Obklady v kuchyni Kuchyně
Poslední příspěvek: 14.9.2018 08:09 Tomáš
1
0
Koupě sušičky Yden CI IR D5 Kuchyně
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Ema
0
0
Myčka AEG 64850 nejde spustit Kuchyně
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Vladimír Beránek
0
Gumové těsnění u ledničky Indesit Kuchyně
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Hana
2
zapojení dvou zářivek Kuchyně
Poslední příspěvek: 6.4.2019 14:31 roman suchánek
1
Obklady v kuchyni Kuchyně
Poslední příspěvek: 14.9.2018 08:09 Tomáš
1
Trouba Kuchyně
Poslední příspěvek: 14.9.2018 08:12 Jitka
1
Oprava hřídelky v nádobě domácí pekárny Kuchyně
Poslední příspěvek: 22.7.2019 14:30 Pavel Karas
1
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×