Právě soutěžíme o:
zahradnické nůžky Fiskars zahradnické nůžky Fiskars
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Jak vyrobit krabičku na čaj

Jak vyrobit krabičku na čaj
K pohodovému posezení kromě voňavé kávy patří i čaj, horký s medem, nebo vlažný či vychlazený, který v zimě prohřeje, v létě osvěží i zažene žízeň. Abychom mohli rodině i přátelům nabídnout černý, bylinkový či ovocný čaj jako dokonalí hostitelé, můžeme si vyrobit krabičku na čaj. Voňavé sáčky s čaji v ní budou přehledně uspořádány a čaj nás tak potěší na chuť i na pohled.
reklama

Krabičku můžeme ještě odekorovat patinou, vnitřek krabičky můžeme nechat nenatřený nebo jej také přetřít a zpatinovat. Pokud však jde o krabičku na potraviny, musíme vybrat barvy a lak, které mohou přijít s potravinami do styku.

Postup

 1. Základem krabičky jsou proužky lamina o tl. 10 mm. Půdorys krabičky je 30×30 cm. Jednotlivé díly opatříme nažehlovací páskou. Přesahy můžeme oříznout pomocí ostrého dláta nebo řezáku. Hrany načisto zahladíme pomocí smirkového papíru.

 2. Základní korpus krabičky sešroubujeme pomocí vrutů. Boky jsou vysoké 7 cm. Vzájemně je proto spojíme vždy dvěma vruty 3×40 mm.

 3. Otvory pro vruty předvrtáme, hlavy vrutů zapustíme pomocí záhlubníku nebo většího vrtáku.

 4. Do hotového korpusu krabičky vložíme příčky. Příčky jsou o něco nižší a musí být tak daleko od sebe, aby se sáčky s čajem mezi ně pohodlně vešly. Jednotlivé vzdálenosti příček od sebe přesně rozpočítáme.

 5. Elegantní vzhled dodáme krabičce pomocí profilových lišt, kterými víko a dno olemujeme. V malé dřevěné pokosnici si pomocí ostré pilky s jemným zubem nařežeme lišty na vhodnou délku. Použít můžeme i pilku na kov.

 6. Lišty musí být stejně silné jako materiál, ze kterého je krabička vyrobena. Pomocí disperzního lepidla je pak přilepíme po obvodu dílů tvořících víko a dno krabičky.

 7. Základem je přesný řez pod úhlem 45o. Lišty při lepení zajistíme pomocí krepové pásky.

 8. Jednotlivé díly krabičky máme připraveny. Korpus s příčkami je hotový, dno i víko jsou olemovány lištami. Ještě jednou zkontrolujeme rohové pokosové spoje lišt a jemným smirkovým papírem je začistíme do hladka.

 9. Korpus krabičky položíme nenažehlenou stranou nahoru. Na něj položíme dno krabičky tak, aby profilování lišty bylo širší částí k nám.

 10. Dno připevníme ze spodní strany ke korpusu krabičky vruty tak, aby přesah byl na všech stranách stejně veliký.

 11. Ze směsi vody, sádry a trochy disperzního lepidla si vyrobíme tmel na vyspravení otvorů pro vruty. Přidáním disperzního lepidla bude tmel déle zpracovatelný a vláčnější a lépe k materiálu přilne.

 12. Zapuštěné hlavičky vrutů a případné nepřesnosti a oděrky zatmelíme pomocí malé plastové špachtle. Jemným smirkem na špalíčku nebo brusnou houbičkou s molitanovým jádrem tmel po úplném zaschnutí přebrousíme do roviny.

 13. V otevřené poloze bude víko krabičky jištěno proti vylomení tenkým řetízkem. Na přesnou délku jej zakrátíme pomocí štípacích nebo kombinovaných kleští. Řetízek koupíme ve větším železářství. Použít můžeme i provázek nebo tkaloun.

 14. Víko krabičky spojíme s korpusem pomocí dvou malých pantů a šroubků. Dvěma šroubky s půlkulatou hlavou pak připevníme řetízek mezi víko a krabičku. Šroubky provlékneme posledními oky řetízku. Pro pohodlnější natírání spojíme víko s krabičkou až nakonec.

 15. Krabička je připravena k natírání. Vrchní hrany a příčky oblepíme a chráníme před barvou pomocí krepové pásky, kterou po natření zase bez námahy a hlavně ulpívajících zbytků lepidla pohodlně strhneme.

 16. Povrch krabičky lehce zdrsníme smirkovým papírem, případně dobře odmastíme (umyjeme hadříkem se saponátem), aby nám správně chytala barva. Krabičku natřeme barvou, která je dostatečně kontrastní proti základnímu materiálu a necháme dobře zaschnout.

 17. Připravíme si ostrou čistou drátěnku nebo smotek drátků a rovnými nebo krouživými pohyby sdíráme barvu z krabičky. Sdírat barvu můžeme jedním nebo více směry přes sebe, pokud si nejsme jisti výsledným efektem, vyzkoušíme si nejprve sdírání na kousku stejného materiálu jako je krabička.

 18. Oprášíme drobky sdírané barvy, případně lehce setřeme měkkým suchým hadříkem a přestříkáme tenkou vrstvou bezbarvého laku tak, aby nestékal. Lak necháme důkladně zaschnout.

Pepův tipŘetízek zajišťující víko krabičky musí být tak dlouhý, aby se čaje pohodlně vytahovaly a zároveň aby se víko neotevíralo příliš dozadu a nevylamovaly se okrajové dekorační lišty.
Jako další způsob patinování můžeme použít otiskování smotku látky nebo jemného kartáčku namočeného v kontrastní barvě na barvu podkladovou.
Autor: PePa (text a foto)

Klíčová slova:


Související články

Ohříváček na čaj nebo stojánek na svíčky 12  fotek

Ohříváček na čaj nebo stojánek na svíčky

Chcete si vyrobit originální dekoraci na stůl nebo udělat někomu radost praktickým dárečkem? Stačí na to kus nerezového plechu s rastrem a dvě hodiny ...


Polička na čaj a kořenky jako dárek 13  fotek

Polička na čaj a kořenky jako dárek

Ve které kuchyni by se nehodil kousek místa navíc pro kořenky nebo různé druhy čajů? A obzvlášť před rodinnou oslavou se takový tip hodí. Poličku vyro ...


Krabička s látkovou aplikací 10  fotek

Krabička s látkovou aplikací

Pokud se vám líbí patchwork, ale s jehlou a nití se příliš rádi nemáte, nebo obdivujete jemné intarzie, ale bojíte se do jejich výroby pustit, může ...


Krabička z pohledů 11  fotek

Krabička z pohledů

Je vám líto zahodit vánoční pohledy, ale nechcete si je schovávat do zásuvek ani k vánočním ozdobám? Využijte je jako materiál a vyrobte si krabičk ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
Oprava hřídelky v nádobě domácí pekárny Kuchyně
Poslední příspěvek: 22.7.2019 14:30 Pavel Karas
2
zapojení dvou zářivek Kuchyně
Poslední příspěvek: 6.4.2019 14:31 roman suchánek
1
Trouba Kuchyně
Poslední příspěvek: 14.9.2018 08:12 Jitka
1
Obklady v kuchyni Kuchyně
Poslední příspěvek: 14.9.2018 08:09 Tomáš
1
0
Gumové těsnění u ledničky Indesit Kuchyně
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Hana
0
Myčka AEG 64850 nejde spustit Kuchyně
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Vladimír Beránek
0
0
Koupě sušičky Yden CI IR D5 Kuchyně
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Ema
2
zapojení dvou zářivek Kuchyně
Poslední příspěvek: 6.4.2019 14:31 roman suchánek
1
Trouba Kuchyně
Poslední příspěvek: 14.9.2018 08:12 Jitka
1
Obklady v kuchyni Kuchyně
Poslední příspěvek: 14.9.2018 08:09 Tomáš
1
Oprava hřídelky v nádobě domácí pekárny Kuchyně
Poslední příspěvek: 22.7.2019 14:30 Pavel Karas
1
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×