Právě soutěžíme o:
vchodovou stříšku Zenit a poukázky na nákup vchodovou stříšku Zenit a poukázky na nákup
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Kuchyň svépomocí – 1. díl

Kuchyň svépomocí – 1. díl
Chcete ušetřit, baví vás práce se dřevem nebo výroba nábytku nebo prostě máte chuť zkusit něco nového? Tak možná právě pro vás bude inspirací proměna malé kuchyně a průchozího pokojíku v obytnou kuchyň a soukromé království dvanáctileté slečny.
reklama

Nevhodnou dispozici kuchyně, která byla dostupná pouze přes dětský pokoj, bylo potřeba změnit. Dorůstající dcera toužila po soukromí, alespoň malém, ale jejím, a to průchozí pokojík nesplňoval. Bylo tedy nutné vyměnit funkci obou místností, aby pokojík nebyl průchozí a kuchyň se zvětšila.

Ne příliš náročnou i když zásadní změnou dispozice se nakonec podařilo vytvořit samostatný pokojík pro dceru a větší, částečně obytnou kuchyň s malým snídaňovým stolkem pro celou rodinu. Postačilo posunout dveře ve stěně mezi oběma místnostmi, jedny zazdít a druhé vytvořit. Tato změna byla možná, protože příčka nebyla nosná. Díky tomu bylo možné navrhnout novou kuchyň. Druhou změnou byl posun rozvodů a instalací, posun zásuvek a přívodu plynu i vody a odpadu.

Díky úpravě přibyl dostatek kuchyňského úložného prostoru pro větší rodinu a „špajzová“ skříň na suché potraviny hned vedle lednice. Tvar kuchyně do L je praktický a dává dostatek pracovní plochy po obou stranách sporáku umístěného v rohu uprostřed celé kuchyně. Podvěšená rampa, která navazuje na horní skříňky, vizuálně dokresluje tvar celé kuchyně tam, kde nejsou horní skříňky. Halogenové osvětlení v ní zapuštěné dává dostatek světla na hlavní část pracovní plochy. Ta je otočena tak, aby na ni dopadalo i denní světlo z blízkého okna.

Při vymýšlení nové dispozice obou místností napomohla počítačová animace prostoru a kuchyně.

Postup

 1. Původní dveře jsou zazděné a celá místnost byla po rozvodu nových instalací a před výrobou kuchyně vymalována. Nový sporák s troubou je připojen pomocí plynové flexihadice v délce cca 1 m, která umožňuje potřebnou drobnou manipulaci s ním.

 2. Stejně tak bylo nutné připojit se k již nepoužívanému odpadu napojenému přes zeď přímo do stoupačky na toaletě a zkontrolovat jeho funkčnost. Naštěstí bylo vše v pořádku. Bylo pouze potřeba vložit redukční mezidíl, který bude umožňovat napojení odpadu budoucího dřezu.

 3. Kuchyň je vyrobena z lamina v dezénu olše. Provedení je v pastelové zelenomodré barvě.
  Připravené díly a jejich pohledové hrany opatříme hranovou páskou. Ta má na sobě tavné lepidlo, takže k jejímu připevnění postačí obyčejná žehlička s nepoškozeným povrchem.

 4. Díly jsme si nechali připravit a na přesný rozměr nařezat v dřevoprodejně. Možné je využít i baumarket některého z řetězců. Tam jsme také zakoupili pásku a další potřebný spojovací materiál a kování. Pásku nažehlíme na hrany a přesah pásky ořízneme ostrým dlátkem nebo řezákem. Nakonec dočistíme hranu smirkem na špalíčku.

 5. Spodní skříňky jsou vyrobeny z dílů hlubokých 50 cm a vysokých 72 cm. Celková výška linky včetně 10 cm vysokých nožiček a 3 cm silné pracovní desky by měla být mezi 86–90 cm. Jsme-li vyšší, můžeme si boky určující výšku spodních skříněk nechat vyšší (75–80 cm).

 6. Je vhodné změřit si výšku naší staré kuchyně nebo kuchyň u sousedů a zjistit, co nám vzhledem k naší výšce nejlépe vyhovuje. Korpus jednotlivých skříněk je spojem na dřevěné kolíčky vložené bez lepení a zajištěn vruty do dřevotřísky, tzv. konfirmáty.

 7. Nemáme-li k dispozici vrtací šablonku na kolíčky, postačí spojení pouze pomocí vrutů. Otvory pro ně je však nutné předvrtat, nebo použít speciální vrták přímo určený pro konfirmáty. Konstrukce skříněk je taková, že mezi probíhající boky je loženo dno a půda, tedy horní a spodní díl skříňky.

 8. Skříňku postupně skládáme. Při spojování kontrolujeme, zda nám přední hrany opatřené páskou přesně lícují. K boku připevníme dno a půdu. Tím nám vznikne tvar písmene U. Položíme jej na zem a zaklopíme druhým bokem skříňky.

 9. Nejsme-li si jisti, práci nám urychlí jedny pomocné ruce. Především při montáži větších skříněk. Hlavy šroubů mírně zapustíme, aby se později k sobě spojené skřínky vzájemně neodtlačovaly. Zapuštění provedeme pomocí většího vrtáku nebo záhlubníku hvězdičky.

 10. Korpus první skříňky je hotov. Byl nejdůležitější, neboť jsme se na něm naučili všechno, co budeme u výroby ostatních skříněk pouze opakovat. Skříňku položíme a srovnáme tak, aby změřené úhlopříčky byly shodné. Potom připevníme malými vruty nebo hřebíčky sololitová záda.

 11. Záda skříňku zpevní a zavětrují. Měla by být asi o 2 mm menší než samotný korpus skříňky. Skříňku si otočíme dnemvzhůru a připevníme k němu čtyři plastové nožičky. Ty jsou výškově stavitelné a umožňují při nerovné podlaze přesné vyrovnání skříněk do roviny.

 12. Kotvící díly nožiček připevníme čtyřmi vruty. Ty musí být pouze tak dlouhé, aby nám materiálem neprošly skrz. Připevníme je asi 5 cm od přední hrany skříňky, zadní nožička může být až u hrany skříňky. Přední uskočení odpovídá hloubce budoucího soklu. Nožičky výškově seřídíme nastejno.

 13. Do boku dřezové skříňky je nutné vyrobit otvor pro průchod odpadu. Jen tak je možné přisunout skřínku až ke stěně. Výšku odpadu změříme od podlahy, hloubku od stěny. Rozměr přesně přeneseme na bok skřínky. Pomocí vykružovací pilky otvory vyřízneme.

 14. Vyvrtáme tři otvory nad sebou, aby bylo možné skříňku navléct nebo nasunout i přes kolínko odpadu. Na vyrobení otvoru můžeme stejně tak dobře využít i přímočarou pilku s ostrým pilovým plátkem. Řez vedeme z rubové strany, aby pilka materiál směrem dovnitř skříňky nevytrhávala.

 15. Máme-li hotové všechny spodní skřínky včetně úzkého lahvovníku, můžeme je začít vzájemně spojovat. K tomu nám poslouží nábytkové spojovací šrouby s vnitřním závitem a širší hlavou. Prodávají se v barevné variantě bronz a chrom a úpravě pro křížový i plochý šroubovák.

 16. Zásobník na lahve spodní řadu skříněk opticky odlehčí. Navíc jsou lahve s nealko pitím vždy po ruce. Při jeho výrobě nesmíme zapomenout před spojením korpusu vyvrtat otvory pro podpěrky pro poličky. Do úzkého prostoru lahvovníku bychom se pak s vrtačkou nedostali.

 17. Otvor pro spojovací šrouby vrtáme vrtákem o průměru 8 mm. Otvor je zhruba 10 cm od přední hrany skřínky v takové výšce a hloubce od kraje, aby nepřekážel pantům. Přidat můžeme i druhý šroub hlouběji v korpusu skříňky. Při vrtání si skříňky zajistíme proti pohybu pomocí svěrek.

Pepův tip

Dřevotříska bývá pevná a křehká. Je proto vhodné si na odřezcích materiálu vyzkoušet hloubkové dorazy a vhodné použití síly vrtání.

V hobbymarketech i truhlářstvích si můžete vybírat z pestré palety barev i desénů lamina. Není tedy třeba bát se popustit uzdu fantazii a klidně i zkombinovat více barev do jedné kuchyně.

Koupí materiálu v prodejnách pro truhláře můžete dost ušetřit, dřevo i řezivo a deskové materiály zde bývají obvykle o dost levnější než v marketech. Většinou stačí podívat se na internet nebo zlaté stránky ve vašem okolí

Pokud si chcete ušetřit práci s výrobou dvířek nebo se vám líbí typ dvířek s reliefním profilem, můžete si je koupit hotová, pak ale musíte rozměry skříněk přizpůsobit standardně vyráběným dvířkům, v případě, že byste si nechali dvířka vyrobit a potáhnout folií na míru, zaplatili byste o dost vyšší cenu.

Pro snadnou montáž a bezpečné spoje je potřeba vybrat i kvalitní spojovací materiál, více se o něm dočtete v našem článku nebo na www.hettich.com/cz.

Autor: PePa, Pavel Zeman (text, foto, realizace)

Související články

Patro do malého pokoje 17  fotek

Patro do malého pokoje

Úzká dlouhá místnost, která kdysi sloužila jako pokojík pro služku, se po zbudování sníženého patra proměnila v dětský pokoj s vyvýšenou postelí a šat ...


6  fotek

"Provence i Scandia" ve vašem interiéru

Milujete slunce a nekonečné lány levandulových polí francouzské Provence, nebo dáváte raději přednost tajemnému kouzlu skandinávských hvozdů? Pokud ...


Kutilství má v Čechách tradici a jako DIY je moderní i dnes 1  fotek

Kutilství má v Čechách tradici a jako DIY je moderní i dnes

Jsme bezesporu národem kutilů. Podle průzkumu NMS Market Research se za kutila v Česku považuje více než polovina lidí ve věku 25 až 35 let. Pozadu ...


Praktické ukládání v kuchyni 5  fotek

Praktické ukládání v kuchyni

Úložného prostoru a místa pro ukládání kulinářských ingrediencí není v kuchyni nikdy dost. Proto jistě oceníte různé dobré nápady na využití každého v ...


Veselé barvy v malé kuchyňce 5  fotek

Veselé barvy v malé kuchyňce

Bydlíte-li v panelovém domě s malou kuchyní a ještě menším jídelním koutem, můžete se inspirovat následnými úpravami. Barevné řešení jistě potěší oči ...


Kuchyň svépomocí, 4. díl 17  fotek

Kuchyň svépomocí, 4. díl

Výroba kuchyně se chýlí ke konci, zbývá začištění pracovní desky a dořešení osvětlení kuchyně.


Vyčistěte sporák a troubu po náročném vaření 6  fotek

Vyčistěte sporák a troubu po náročném vaření

Bez trouby a sporáku si kuchyň nedokážeme představit. A je úplně jedno, jestli se jedná o sklokeramickou desku s troubou, plynový či elektrický spo ...


Kuchyňské desky 11  fotek

Kuchyňské desky

Velká kuchyň je snem každé hospodyňky. Nejenom její velikost a počet skříněk a spotřebičů však dělá kuchyň kuchyní. Často investujeme velké peníze do ...


Kuchyň svépomocí – 2. díl 17  fotek

Kuchyň svépomocí – 2. díl

Přeměna průchozího dětského pokoje a kuchyně ve starším činžáku na větší kuchyň a malé soukromí pro dvanáctiletou slečnu nebyla hotova za jediný den, ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
Oprava hřídelky v nádobě domácí pekárny Kuchyně
Poslední příspěvek: 22.7.2019 14:30 Pavel Karas
2
zapojení dvou zářivek Kuchyně
Poslední příspěvek: 6.4.2019 14:31 roman suchánek
1
Trouba Kuchyně
Poslední příspěvek: 14.9.2018 08:12 Jitka
1
Obklady v kuchyni Kuchyně
Poslední příspěvek: 14.9.2018 08:09 Tomáš
1
0
Koupě sušičky Yden CI IR D5 Kuchyně
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Ema
0
0
Myčka AEG 64850 nejde spustit Kuchyně
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Vladimír Beránek
0
Gumové těsnění u ledničky Indesit Kuchyně
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Hana
2
zapojení dvou zářivek Kuchyně
Poslední příspěvek: 6.4.2019 14:31 roman suchánek
1
Obklady v kuchyni Kuchyně
Poslední příspěvek: 14.9.2018 08:09 Tomáš
1
Trouba Kuchyně
Poslední příspěvek: 14.9.2018 08:12 Jitka
1
Oprava hřídelky v nádobě domácí pekárny Kuchyně
Poslední příspěvek: 22.7.2019 14:30 Pavel Karas
1
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×