Právě soutěžíme o:
zahradnické nůžky Fiskars zahradnické nůžky Fiskars
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Kuchyň svépomocí – 2. díl

Kuchyň svépomocí – 2. díl
Přeměna průchozího dětského pokoje a kuchyně ve starším činžáku na větší kuchyň a malé soukromí pro dvanáctiletou slečnu nebyla hotova za jediný den, ale vynaložené úsilí stálo za to. V prvním díle jsme ukázali, jak jsme vyrobili spodní skřínky kuchyně, teď přijdou na řadu skřínky horní.
reklama

Mezi skřínkami bude umístěna karma pro ohřev teplé vody, pomocí vodováhy označíme místa pro vyvrtání otvorů pro hmoždinky na zavěšení. Karmu zavěsíme pokud možno tak, aby nám nevykukovala zpod spodní linie horních skříněk a do budoucna mohla být zakryta mělkou poličkou s kořenkami, která bude umístěna tak, aby šla bez problémů odklopit nebo sundat. Za skřínkou také musí zůstat dostatečný volný prostor, aby karma „dýchala“.

Postup

 1. Horní skříňky vyrobíme stejně jako skřínky spodní, jsou jen méně hluboké, většinou 28–30 cm plus dvířka. V horních vnitřních rozích je pro připevnění na stěnu opatříme kovovými závěsy. Ty připevňujeme 2 mm pod půdu skříňky, aby bylo po zavěšení možno nasadit plastovou krytku.

 2. Skřínky přiložíme ke stěně a přes kovové závěsy si označíme, kde bude nutno vrtat. Rovnost skříněk kontrolujeme pomocí vodováhy kterou si na ně položíme. Vidiovým vrtákem do zdi pak vyvrtáme otvory pro hmoždinky. Pro zmenšení prašnosti můžeme poprosit o přidržení vysavače pod vrtaným otvorem.

 3. Před samotným vrtáním si zjistíme, zda ve stěně nevedou skryté instalace nebo rozvody, které bychom mohli nechtěně navrtat. Po vyvrtání otvorů vklepneme hmoždinky. Používáme hmoždinky č.10, aby skříňky dobře držely a snesly potřebné zatížení a zaplnění nádobím a sklem.

 4. Stejně jako u lahvovníku si i nyní před samotným skládáním horních skříněk vyvrtáme otvory pro podpěrky pod poličky. Pomocí úhelníku a vrtáčkem o průměru 5 mm s hloubkovým dorazem, abychom neprošli bokem skrz, vyvrtáme v cca 5cm rozestupech potřebné otvory.

 5. Mechanismus zavěšení horních skříněk na stěnu nám umožňuje díky drážkám v kovovém úhelníku a podložce pod vrut seštelování skříněk jak výškově tak do stran. Skříňky zatím nedotahujeme napevno, to učiníme až budou spojeny v jeden velký celek.

 6. Že jsme měřili a vrtali přesně je zřejmé na první pohled. Všechny poličky jsou v jedné požadované linii. Není ale žádný problém díky více vyvrtaným otvorům výšku jednotlivých polic libovolně měnit. Skřínky vzájemně stáhneme pomocí spojovacích šroubů.

 7. K zapuštění dřezu do pracovní desky budeme potřebovat vrtačku a přímočarou pilku.
  U některých prodávaných dřezů je součástí jejich papírového obalu i rozměrová šablona k zapuštění dřezu do desky. Není-li tomu tak, stačí přesně měřit.

 8. Pomocí úhelníku kontrolujeme kolmost a umístění dřezu na pracovní desce a jeho vzdálenost od přední hrany desky. Dřez pečlivě obkreslíme a odečteme směrem dovnitř od obrysu jeho okrajový lem, za který v otvoru bude držet – cca 1 cm.

 9. V rozích vybrání pro dřez označíme a vyvrtáme větším vrtákem otvory. Před tím však vše ještě jednou zkontrolujeme. Vzdálenost dřezu od zadní strany pracovní desky také určuje potřebné místo pro lemovací lištu pracovní desky a prostor nutný pro stojánkovou baterii.

 10. Vyvrtané otvory slouží pro vložení plátku přímočaré pilky. Otvor dřezu je vyřezáván z plochy desky. Jinak bychom se do materiálu nedostaly. Pomalu podle narýsování vyřízneme celý otvor pro dřez. Při dořezávání desku přidržujeme, aby se nám neodlomila.

 11. Pilku vedeme v řezu klidně a netlačíme na ni, aby se nepřehřívala a nepodřezávala. Po vyříznutí otvoru vyzkoušíme vložit dřez. Dřez by neměl být v otvoru vysloveně napevno, aby bylo možno vsunout jej i s kotvícími úchyty. V případě potřeby provedeme drobné dořezy.

 12. Sporák je v naší kuchyni umístěn napříč v rohu. Pracovní desku je tedy nutné zakrátit pod úhlem 45 stupňů. To se týká i druhé části desky, která bude ke sporáku doléhat z levé strany. Nejsme-li na takovýto řez vybaveni, je lépe si takto desku nechat zakrátit v prodejně nebo u truhláře.

 13. Součástí dodávky dřezu jsou i úchytky, které dřez budou přidržovat v pracovní desce. V lemování dřezu jsou pro jejich uchycení po celém obvodu potřebné výseky. Kotvící úchyty jsou univerzální jak pro desky tl. 2,8 i 4 cm.

 14. K příslušenství dřezu ještě patří pryžové, silikonové nebo pěnové těsnění a většinou i celý sifon. Z přiloženého těsnění opatřeného samolepící oboustrannou páskou odstraníme krycí folii. Těsnění pak připevníme na lem, za který je dřez ve výřezu zavěšen.

 15. Životnost pracovní desky může podstatně prodloužit, pokud opatříme hrany výřezu pro dřez (stejně jako otvor pro baterii) sanitárním silikonem. Jedná se o prevenci proti úniku vody nebo nahlodávání desky případnými unikajícími kapičkami. Silikon nanášíme z kartuše pomocí aplikační pistole.

 16. Druhá část pracovní desky díky půdorysu kuchyně ve tvaru L zasahuje do prostoru, kde se chodí. Pro příjemnější vzhled a kvůli odstranění ostrých rohů konec desky zaoblíme. Zakulacení vyřízneme přímočarou pilkou. Načisto pak zabrousíme pomocí pásové brusky.

Pepův tip

Pracovní kuchyňské desky se nejběžněji prodávají v tl. 2,8–4 cm a délkách 410 cm, není ale nutné kupovat desku celou pokud ji nevyužijeme. Prodejny mají většinou požadavek, aby zbyl prodejný kus o délce více jak jeden metr. Cena desky se pohybuje od 450 korun za metr délky výše, její nejběžnější hloubka je 60 cm, ale prodávají se i hlubší formáty – 80 a 90 cm (to ale většinou na objednávku a pouze v případě odběru celé desky).

Pohledové hrany pracovní desky je zapotřebí dokončit lemovací páskou. Ta už není nažehlovací. Je pevnější a je nutné ji přilepit chemoprénem. Naneseme ho na pásku a hranu necháme dle návodu potřebnou dobu zavadnout. Poté pásku pevně přitiskneme. Její přesah odstraníme dlátkem a začistíme smirkem nebo jemným pilníkem.

Na stránkách našich partnerů – www.fischerwerke.cz a www.hettich.com/cz, se dozvíte, jaké hmoždinky a jaký typ závěsů zvolit, aby vám horní skříky nespadly přímo do hrnce nebo na hlavu.
Autor: PePa, Pavel Zeman (text, foto, realizace)

Související články

Nábytkové spojovací kování – 1. díl 20  fotek

Nábytkové spojovací kování – 1. díl

Za vizionáře, který začal ve velkém učit svět nábytek skládat a přepravovat „naplocho“, se dá považovat zakladatel IKEA Ingvar Kamprad. Vozit skříně r ...


Praktické ukládání v kuchyni 5  fotek

Praktické ukládání v kuchyni

Úložného prostoru a místa pro ukládání kulinářských ingrediencí není v kuchyni nikdy dost. Proto jistě oceníte různé dobré nápady na využití každého v ...


Dřezová baterie se sprchou 5  fotek

Dřezová baterie se sprchou

Jestliže si pořizujete nový dřez a hodláte investovat i do nové baterie, zamyslete se nejprve nad několika funkcemi, které od baterie požadujete. Možn ...


Veselé barvy v malé kuchyňce 5  fotek

Veselé barvy v malé kuchyňce

Bydlíte-li v panelovém domě s malou kuchyní a ještě menším jídelním koutem, můžete se inspirovat následnými úpravami. Barevné řešení jistě potěší oči ...


Kuchyň svépomocí – 1. díl 19  fotek

Kuchyň svépomocí – 1. díl

Chcete ušetřit, baví vás práce se dřevem nebo výroba nábytku nebo prostě máte chuť zkusit něco nového? Tak možná právě pro vás bude inspirací proměna ...


Hmoždinka skoro pro každou zeď 16  fotek

Hmoždinka skoro pro každou zeď

Konzole, obrázek, zrcadlo, lustr - to vše má jedno společné. Abychom je připevnili na zeď, neobejdeme se bez hmoždinky a aby dotyčná věc neskončila ...


Kuchyň svépomocí, 3. díl 15  fotek

Kuchyň svépomocí, 3. díl

Výměna funkcí dvou místností – kuchyně a dětského pokoje – vyřešila nejen potřebu soukromí dorůstající dcery ale i větší pracovní prostor pro paní dom ...


Kuchyň svépomocí, 4. díl 17  fotek

Kuchyň svépomocí, 4. díl

Výroba kuchyně se chýlí ke konci, zbývá začištění pracovní desky a dořešení osvětlení kuchyně.


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
Oprava hřídelky v nádobě domácí pekárny Kuchyně
Poslední příspěvek: 22.7.2019 14:30 Pavel Karas
2
zapojení dvou zářivek Kuchyně
Poslední příspěvek: 6.4.2019 14:31 roman suchánek
1
Trouba Kuchyně
Poslední příspěvek: 14.9.2018 08:12 Jitka
1
Obklady v kuchyni Kuchyně
Poslední příspěvek: 14.9.2018 08:09 Tomáš
1
0
Gumové těsnění u ledničky Indesit Kuchyně
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Hana
0
Koupě sušičky Yden CI IR D5 Kuchyně
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Ema
0
2
zapojení dvou zářivek Kuchyně
Poslední příspěvek: 6.4.2019 14:31 roman suchánek
1
Oprava hřídelky v nádobě domácí pekárny Kuchyně
Poslední příspěvek: 22.7.2019 14:30 Pavel Karas
1
Obklady v kuchyni Kuchyně
Poslední příspěvek: 14.9.2018 08:09 Tomáš
1
Trouba Kuchyně
Poslední příspěvek: 14.9.2018 08:12 Jitka
1
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×