Právě soutěžíme o:
poukazy na nákup u Transformu poukazy na nákup u Transformu
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Kuchyň svépomocí - 3. díl

Kuchyň svépomocí - 3. díl
Výměna funkcí dvou místností – kuchyně a dětského pokoje – vyřešila nejen potřebu soukromí dorůstající dcery ale i větší pracovní prostor pro paní domu. V minulých dílech jsme popsali (sledovali) výrobu skříněk, osazování pracovní desky, zapouštění dřezu a zapojení přívodu vody a odpadu. Dnes si ukážeme výrobu dvířek, zásuvek a spížní skříně.
reklama

Majitelé bytu upustili od klasiky a místo dřevěného desénu zvolili modrou a zelenou barevnost korpusů, dvířek i pracovní plochy. Samolepicí tapetou ve stejném desénu je polepena i lednice a posuvná dvířka ze sololitu u skřínky vedle dveří. Nerezový sporák a dřez pak vhodně doplňují moderní úchyty na dvířkách i čílkách zásuvek a halogenové osvětlení v podvěšené rampě. Jako úložný prostor s šikovnými policemi na hrnečky i kuchařské knihy je využit i prostor okolo dveří – vznikla zde úzká vysoká police a skřínka nade dveřmi, které tak spolu s hlubší zdí tvoří jakousi vstupní bránu do kuchyně. Lednice a velká spížní skříň našly svoje místo naproti pracovní ploše na druhé straně kuchyně, je k nim pohodlný přístup, takže nákupy a zásoby je vždy možné přehledně roztřídit a uložit.

Zásuvkové spodní skřínky si získávají stále větší oblibu. Hrnce,taíře i další kuchyňské nádobí a pomůcky jsou v zásuvkách přehledně roztříděny a díky plnovýsuvům jsou lehce dostupné.

Více o zásuvkových systémech se dozvíte např. na www.hettich.com/cz

Postup

 1. Pro odlehčení horních skříněk vyrobíme jednu skřínku s prosklenými dvířky. Rámeček, ze kterého dvířka budou, je široký 7 cm, příčný díl by měl kresbou let navazovat. Vnitřní rám dvířek nejprve opatříme páskou. Pomocí frézy nebo na pile vyrobíme do rámečku drážku pro vložení skla. Dvířka slepíme na kolíčky.

 2. Do dvířek vyvrtáme otvory na panty. Panty mají průměr 35 mm a jsou takzvaně naložené, což znamená, že dvířka překrývají korpus skřínky zvenku.Vrtákem na panty pak nejlépe ve stojanové vrtačce vyvrtáme na každá dvířka dva otvory pro vložení pantů.

 3. Nemáme-li s daným typem pantů zkušenost, vyzkoušíme vrtání raději na odřezku stejného materiálu. Střed vrtání otvoru pro panty je od spodní a horní hrany dvířek vzdálen 6 až 8 cm.
  Panty i protikus k boku skřínky připevňujeme dle technického listu.

 4. Horní a spodní část skřínky je zavřená. V části bez dvířek je umístěn chlebník a hrníčky, které jsou tak vždy po ruce. Otevřená část navazuje svojí výškou na kuchyňskou pracovní desku.

 5. K celkovému dokončení kuchyně a využití všech prostor patří i místo okolo vstupních dveří do kuchyně. Hluboká nika okolo dveří se výborně hodí pro vestavěnou skříňku.

 6. Na sloupu tvořícím základ skřínky je horní nadedveřní část. Ta je se sloupem spojena a kotvena ke stěně. Jako dvířka slouží otapetovaný sololit pojíždějící v plastovém profilu připevněném pomocí oboustranné lepicí pásky.

 7. I druhá strana dveří zůstala nevyužitá. Svojí hloubkou více než 80 cm vyhovovala umístění vestavěné lednice a skříně na suché potraviny. Obě dvě skříně si připravíme a dopravíme na místo rozložené. Zjednodušíme si tak manipulaci s těžkými a objemnými skříněmi.

 8. Teprve pak jednotlivé skříně sešroubujeme a usadíme na místo. Vzájemně je přes boky pomocí spojovacích šroubů spojíme v jeden celek. Skříň na lednici má okolo lednice a nad ní rezervu kvůli proudění vzduchu. Nemá také plná záda po celé délce zadní stěny.

 9. Skříň na suché potraviny je opatřena dvojími velkými dvířky. Prostor nad lednicí je doplněn do výšky skříně na potraviny dvířky výklopnými, která se otvírají směrem nahoru. Do malého prostoru se pohodlně vejde vál nebo plechy na pečení a méně často používané formy nebo nádobí.

 10. Nezbytnou částí kuchyně jsou velké zásuvky. Je to moderní praktický trend, který se vrací.
  Podle technického listu připevníme vodící části pojezdů na vnitřní boky zásuvkové skříňky. Používáme vruty 3×16 mm se zápustnou křížovou hlavou.

 11. Zásuvka sestává z kovových boků, které tvoří protikusy pojezdů. Vkládá se do ní pouze dno z tenkého lamina a zadní čelo. Přední čílko je připevněno pomocí kovového spojovacího dílu k bokům. Jemné výškové doladění čílka je možné bočním exentrickým šroubem. Na čílko připevníme úchyty.

 12. I plné zásuvky se velmi snadno otevírají. Vše je v nich přehledné a nebolí tolik záda jako u skřínky s policemi. Už není zapotřebí vše vyndat abychom se dostali k věcem vzadu na poličce. Nízká zásuvka na příbory je ještě z pravé strany sporáku, kde je vše na dosah ruky.

 13. Prostor mezi horními skřínkami bylo nutné přerušit a zachovat místo pro průtokový ohřívač vody. Aby ohřívač nerušil celkový vzhled kuchyně, je zakryt praktickou poličkou na kořenky, která je vyrobena z proužků stejného materiálu.

 14. Jelikož je občas nutné mít k ohřívači přístup, je polička připevněna pouze spojovacími šrouby. Po vyndání spodních dvou šroubů jde poličku snadno vyklopit. Horní šrouby tak dělají čepy na kterých skříňka drží.

Pepův tipV případě plynových nebo jiných typů ohřívačů vydechujících teplý vzduch je nutné záda skříňky proti teplu upravit. Ať už azbestovou deskou zezadu připevněnou nebo silnějším plechem. Mezi skříňkou a ohřívačem je vůle pro proudění a ochlazování vzduchu. Horní část je volná. Námi představovaná kuchyňská linka takto funguje už dva roky.
Jinou možností je, nechceme-li mít narušenou horní řadu skříněk, umístit elektrický průtokový ohřívač do spodní dřezové skřínky.
Autor: PePa, Pavel Zeman (text, foto, realizace)

Související články

Nábytkové spojovací kování – 1. díl 20  fotek

Nábytkové spojovací kování – 1. díl

Za vizionáře, který začal ve velkém učit svět nábytek skládat a přepravovat „naplocho“, se dá považovat zakladatel IKEA Ingvar Kamprad. Vozit skříně r ...


Praktické ukládání v kuchyni 5  fotek

Praktické ukládání v kuchyni

Úložného prostoru a místa pro ukládání kulinářských ingrediencí není v kuchyni nikdy dost. Proto jistě oceníte různé dobré nápady na využití každého v ...


Veselé barvy v malé kuchyňce 5  fotek

Veselé barvy v malé kuchyňce

Bydlíte-li v panelovém domě s malou kuchyní a ještě menším jídelním koutem, můžete se inspirovat následnými úpravami. Barevné řešení jistě potěší oči ...


Kuchyň svépomocí – 2. díl 17  fotek

Kuchyň svépomocí – 2. díl

Přeměna průchozího dětského pokoje a kuchyně ve starším činžáku na větší kuchyň a malé soukromí pro dvanáctiletou slečnu nebyla hotova za jediný den, ...


Kuchyň svépomocí, 4. díl 17  fotek

Kuchyň svépomocí, 4. díl

Výroba kuchyně se chýlí ke konci, zbývá začištění pracovní desky a dořešení osvětlení kuchyně.


Kuchyňské desky 11  fotek

Kuchyňské desky

Velká kuchyň je snem každé hospodyňky. Nejenom její velikost a počet skříněk a spotřebičů však dělá kuchyň kuchyní. Často investujeme velké peníze do ...


Kvalitní kování pro komfort v kuchyni 13  fotek

Kvalitní kování pro komfort v kuchyni

Kuchyně snů, pod tímto slovním spojením je přesně tolik představ, kolik lidí se nad tímto tématem zamyslí. Co tedy potřebujeme, abychom se v kuchyni c ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
Oprava hřídelky v nádobě domácí pekárny Kuchyně
Poslední příspěvek: 22.7.2019 14:30 Pavel Karas
2
zapojení dvou zářivek Kuchyně
Poslední příspěvek: 6.4.2019 14:31 roman suchánek
1
Trouba Kuchyně
Poslední příspěvek: 14.9.2018 08:12 Jitka
1
Obklady v kuchyni Kuchyně
Poslední příspěvek: 14.9.2018 08:09 Tomáš
1
0
Koupě sušičky Yden CI IR D5 Kuchyně
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Ema
0
0
Myčka AEG 64850 nejde spustit Kuchyně
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Vladimír Beránek
0
Gumové těsnění u ledničky Indesit Kuchyně
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Hana
2
zapojení dvou zářivek Kuchyně
Poslední příspěvek: 6.4.2019 14:31 roman suchánek
1
Trouba Kuchyně
Poslední příspěvek: 14.9.2018 08:12 Jitka
1
Obklady v kuchyni Kuchyně
Poslední příspěvek: 14.9.2018 08:09 Tomáš
1
Oprava hřídelky v nádobě domácí pekárny Kuchyně
Poslední příspěvek: 22.7.2019 14:30 Pavel Karas
1
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×