Právě soutěžíme o:
volnočasové oblečení Patriot volnočasové oblečení Patriot
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Prostorný dřez: Základ pohodlí v kuchyni

Prostorný dřez: Základ pohodlí v kuchyni
V mytí nádobí se patrně nevyžívá nikdo, čas od času se mu však nevyhneme, i když máme myčku: i tak je leckdy třeba nádobí předtím opláchnout nebo třeba vymýt šálky nebo vypláchnout sklenice.
reklama

Kuchyňský dřez je tedy stejně nezbytnou součástí domácnosti jako umyvadlo nebo toaleta. Chceme-li však v kuchyni trávit co nejméně času, je důležité mít dřez, který co nejúčelněji slouží našim potřebám. Zanedbatelné navíc není ani hledisko hygienické: v zašlém, oprýskaném dřezu se daří bakteriím daleko lépe než dejme tomu v dřezu z ušlechtilé nerez oceli.
Výměna starého, nevyhovujícího dřezu je poměrně jednoduchá a při výběru toho nového můžete skutečně dát volný průchod svým představám. Můžete si vybrat mezi dřezem s odkapávací plochou, dvoudřezem bez odkapávací plochy, dvoudřezem s nestejně velkými polovinami a odkapávací plochou atd. Vždy záleží na tom, jak mnoho se u vás v kuchyni vaří, kolik místa máte na pracovní desce, do níž musíte dřez zapustit, i dejme tomu na tom, zda máte myčku.
Popustit uzdu svým přáním můžete, i pokud jde o materiál: klasikou zůstává ušlechtilá nerez ocel, k dostání jsou však i dřezy ze smaltovaného ocelového plechu nebo keramiky v nejrůznějších barevných tónech.

  S novým dřezem doporučujeme vyměnit i pracovní desku a vodovodní baterii. Budete-li ji však měnit spolu s dřezem, je nutno při jejím výběru vzít v potaz několik faktorů:

  • Používáte-li elektrický nízkotlaký průtokový ohřívač vody, budete potřebovat speciální nízkotlakou baterii se třemi vývody. Upozornění: Montáž ohřívače může provádět pouze kvalifikovaný elektrikář.
  • Baterie se zasazuje do dřezu nebo do pracovní desky, podle typu dřezu.
  • Pokud si současně instalujete i novou pracovní desku, doporučujeme pročíst si nákupní seznam s tipy k instalaci kuchyňské pracovní desky

  Dřezy

  Dřez nerez Flex mini
  Vnější rozměr: 780×435 mm.

  Nerezový dřez Tipo
  Rozměr: 930×510 mm.
  S odtokovou armaturou 3 1/2".

  Dřezy Ikaria
  Materiál: žula-poligran, 470×790 mm.
  Hloubka: 175 mm, ventil: 3,5".
  Příslušenství: sifon, úchyty a těsnění.

  Nerezový dřez
  EE 3×4

  Rozměry vnější: 330×470 mm.
  Včetně odtokové armatury.
  Vhodný do kuchyňských koutů, rekreačních chat.

  Dřezové baterie

  Umyvadlová dřezová nástěnná
  – délka výtokového ramínka 200 mm, rozteč 100 i 150 mm.

  Baterie Lux dřezová stojánková teleskopická
  – chrom, kartuše 40 mm, hadice délky 1,5 m.

  Dřezovánástěnná páková

  Dřezová stojánková
  – délka výtokového ramínka 200 mm.

  Váš nákupní seznam

  dřez
  1 nízkotlaká baterie
  odtokový set vč. přepadu
  protipachový ventil
  1 sifon
  flexihadice, příp. přípojky pro přívod vody
  1 kartuše silikonu
  role těsnicí pásky

  Vaše potřeby
  vrtačka
  přímočará pilka
  šroubovák
  děrovadlo na armatury
  sikovky
  pilník
  vodováha
  skládací metr
  tužka
  vytlačovací pistole na silikon

  U všech materiálů dbejte pokynů výrobce a návodů ke zpracování.

  Postup

  1. Před začátkem práce uzavřete hlavní přívod vody a nechte roztočené kohoutky, aby z potrubí vytekla voda.

  2. Demontujte přívod a odtok vody a dřez. Je-li nový dřez o něco širší nebo delší, musí tomu být uzpůsoben i výřez na pracovní desce.

  3. Abyste to zjistili, přiložte dřez dnem vzhůru na desku, vyznačte obrysy a po obvodu okraje naznačte směrem dovnitř linie řezu. K některým dřezům se přidává šablona.

  4. Otvor pro dřez: pracovní desku vyřízněte podél vyznačené linie řezu/šablony přímočarou pilkou. Začátek řezu si předvrtejte v místě budoucího otvoru – zde začněte řezat.

  5. Na otevřené hrany řezu naneste sanitární silikon nebo zde nalepte těsnicí pásku, abyste zabránili vstupu vlhkosti do pracovní desky.

  6. Při montáži dřezu (po namontování baterie, přepadu vody a odtokového setu – viz níže) dbejte na to, aby (háčkovité) úchytky seděly skutečně pevně.

  7. Na pracovní desce vyznačte otvor pro baterii a vyvrtejte ho. Některé dřezy mají tento otvor již předvrtaný.

  8. Baterii nasuňte měkkým těsněním shora a zespodu ji upevněte tvrdým těsněním a maticí. Baterii byste pokud možno měli instalovat před montáží dřezu.

  9. Zasuňte odtokovou přípojku do gumové manžety stávající odpadní roury. Při problémech s místem lze použít i pružných přípojek.

  10. Instalace plastového sifonu odpadu: nejprve namontujte přepad (I), poté nasaďte odtokový set (II) a odtokový ventil (V), k tomu napojte protipachový ventil (III) a oblouk odtokové roury (IV).

  11. S pomocí flexibilních spojů a těsnění napojte přípojky, příp. flexihadice pro přívod studené a teplé vody na rohové ventily.

  12. Průtokový ohřívač vody vyžaduje nízkotlakou baterii s třemi vývody: 1× rohový ventil pro studenou vodu (modrá šipka směřující vzhůru), 1× přívod studené vody (modrá), 1× zpětný koloběh tepl. vody (červená).

  Pepův tip

  Využijte služby přířezu dřeva v marketech OBI. Zakoupíte-li v OBI dřez a pracovní desku, bude vám tato služba poskytnuta ZDARMA! Zakupte v OBI i dřezovou baterii a do pracovní desky vám pro ni odborný personál vyvrtá ZDARMA otvory. OBI vám nabízí i spojení pracovních desek kolmým spojem (frézované spoje).

  Zabudováváte-li dřez do zcela nové kuchyňské desky, plánujte pečlivě jeho umístění. V dosahu byste měli mít dostatečný odkládací prostor. V dosahu dřezu nedoporučujeme umísťovat dekorační prvky, které by poškodil častý kontakt s vodou. V blízkosti však oceníte háček na utěrku.

  Připraveno ve spolupráci s OBI.

  Autor: OBI (text, foto)

  Klíčová slova:


  Bikersstickers.com Samolepky se jménem a vlajkou

  Související články

  Poradce pro pískoviště 5  fotek

  Poradce pro pískoviště

  Pískoviště je oblíbeným místem mnoha dětí - mohou zde totiž stavět své hrady z písku, hloubit tunely a povolit uzdu své kreativitě. Aby se děti cít ...


  Jak uchovat dřez dlouho pěkný 4  fotek

  Jak uchovat dřez dlouho pěkný

  Asi každá majitelka (a určitě i majitel) nové kuchyně, nebo alespoň nového dřezu se snaží, aby mu vydržel dlouho pěkný. Někdy se nám to nepovede tak, ...


  Jakou vybrat baterii k dřezu 5  fotek

  Jakou vybrat baterii k dřezu

  Jestliže plánujete pořídit si k novému dřezu vhodnou baterii a nemůžete si mezi množstvím nabízených zorientovat, soustřeďte se na důležité parametry. ...


  Jak si vybrat dřez 5  fotek

  Jak si vybrat dřez

  Před nutností vybrat si nový dřez stojíme v případě, když si zařizujeme anebo renovujeme kuchyň. Úkol to není jednoduchý, je nutné se zamyslet nad něk ...


  Instalace kuchyňského dřezu 5  fotek

  Instalace kuchyňského dřezu

  Stane se, že kuchyňský dřez doslouží, potřebujete větší anebo při renovaci kuchyňské linky vyměňujete pracovní desku. Ve všech zmíněných případech vás ...


  Mohlo by vás zajímat

  Co všechno byste měli zkontrolovat při nákupu vitríny?

  Co všechno byste měli zkontrolovat při nákupu vitríny?

  Při nákupu si dávejte pozor na stabilitu vitríny a nosnost polic (především pokud jsou skleněné). Zkontrolujte také pevnost a kvalitu spojů i použitéh ...


  Vyháníme červotoče

  Vyháníme červotoče

  Drobné dírky a úzké tunely v nábytku jsou v naprosté většině případů signálem, že se nám do domácnosti nastěhovali červotoči. Jak na červotoče v nábyt ...


  Jak vybrat rošt na postel

  Jak vybrat rošt na postel

  Při výběru matrace už musíme vědět, na jaký rošt ji položíme, protože ne každá matrace je vhodná na každý rošt. Rovná pevná plocha nezaručuje takovou ...


  Relaxační křeslo si můžete vybrat na míru svojí postavě

  Relaxační křeslo si můžete vybrat na míru svojí postavě

  Relaxační křesla mívají různou tvrdost čalounění (sezení), takže si každý může vybrat přesně takové, které mu vyhovuje. Některá dražší křesla jsou dok ...


  reklama

  reklama
  Diskuze kutilů
  1
  Trouba Kuchyně
  Poslední příspěvek: 14.9.2018 08:12 Jitka
  1
  Obklady v kuchyni Kuchyně
  Poslední příspěvek: 14.9.2018 08:09 Tomáš
  0
  Koupě sušičky Yden CI IR D5 Kuchyně
  Poslední příspěvek: 30.8.2018 09:41 Ema
  0
  Myčka AEG 64850 nejde spustit Kuchyně
  Poslední příspěvek: 28.2.2018 13:51 Vladimír Beránek
  0
  Gumové těsnění u ledničky Indesit Kuchyně
  Poslední příspěvek: 2.1.2018 18:37 Hana
  0
  Myčka Whirlpool ADP 5350 PC porucha Kuchyně
  Poslední příspěvek: 17.12.2017 17:27 Aleš
  0
  Myčka Candy4570E Kuchyně
  Poslední příspěvek: 28.10.2017 16:27 Oldřich
  0
  Lednice Electrolux ERB 3441 Kuchyně
  Poslední příspěvek: 7.9.2017 11:49 Aleš
  1
  Trouba Kuchyně
  Poslední příspěvek: 14.9.2018 08:12 Jitka
  1
  Obklady v kuchyni Kuchyně
  Poslední příspěvek: 14.9.2018 08:09 Tomáš
  1
  reklama

  reklama


  Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

  © 2007 - 2018 Český kutil.cz, s.r.o.
  Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
  Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.  © 2007 - 2018 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
  ×