Právě soutěžíme o:
vchodovou stříšku Zenit a poukázky na nákup vchodovou stříšku Zenit a poukázky na nákup
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Stojánek na nože

Stojánek na nože
Rádi vaříme a často používáme nože, které chceme mít ostré a nechceme si je tupit ve společné zásuvce s ostatními noži. Postačí si vyrobit dřevěný stojánek na nože. Budeme je tak mít stále po ruce a zaručeně ostré.
reklama

Postup

 1. K výrobě stojánku na nože potřebujeme rovný hranolek dřeva. Na hoblovce jej upravíme a srovnáme kolmosti stran. Nejvhodnější bude bukové dřevo, může však být i například smrkové. Borovici a dub raději nepoužíváme pro vysoký obsah pryskyřic a kyselost.
  Použijeme raději hranolek o něco větší, abychom měli rezervu na opracování. Jeho čistý rozměr je 6 x 6 x 22 cm. Záleží to však na počtu nožů, které chceme do stojánku umístit, na jejich velikosti a délce čepelí.

 2. Šířku nožů si nejprve pečlivě změříme, protože u každé sady nožů se bude o něco lišit. K měření můžeme použít přesné posuvné měřítko – lidově šupleru – nebo obyčejný metr.

 3. Rozměry, které jsme měřením získali, přeneseme na čelo hranolku. K šířce nožů ještě připočítáme malou rezervu pro snadné zasunutí do špalku. Přesnou kolmost při rýsování docílíme použitím malého úhelníku.

 4. Na stolní kotoučové pile vyznačené drážky prořízneme. Nejprve si však nastavíme přesnou výšku vysunutí pily podle nákresu na hranolku. Při práci na pile dbáme zvýšené opatrnosti a všech bezpečnostních předpisů. Předejdeme tak možnému úrazu.

 5. Drážky jsou vyřezány na protilehlých stranách osami mimo sebe. Dvě drážky pro větší nože jsou o něco hlubší a jsou dál od sebe, aby si rukojeti nožů vzájemně nepřekážely a šly snadno vyndávat.

 6. Podle pravítka si na pile ještě zařízneme spodní část hranolku tak, aby byl po postavení mírně nakloněný. S noži tak půjde lépe manipulovat a půjdou i lépe vysunovat. Pod stejným úhlem uřízneme kratší podpěrný trojúhelník. Ten je o 2 cm užší než hranolek pro nože a o 4 až 5 cm kratší.

 7. Drážky uzavřeme dvěma připravenými prkénky, které na špalek přilepíme. Jejich síla je 1cm, šířka je shodná s hranolkem. Nemáme-li tyto lišty, je možné si je vyrobit odříznutím ze širšího hranolku, případně přímo z polotovaru, ze kterého je stojánek na nože vyroben.

 8. Krycí lišty jsou přilepeny kvalitním disperzním lepidlem. Nanášíme je pomocí zúženého hrdla nebo štětečku. Lepidla nesmí být příliš mnoho, aby nezateklo do drážek pro nože, ani málo, aby lepená prkénka dostatečně držela. Lišty k vydrážkovanému hranolku pevně stáhneme truhlářskými svěrkami. V případě poškozených patek svěrek je podložíme tvrdým rovným prkénkem tak, aby se materiál při stahování nepoškodil.

 9. Po dostatečném zaschnutí lepidla, při pokojové teplotě je to zhruba 30 až 60 minut, přesahy krycí lišty zakrátíme. Zbývá připevnit podpěrný trojúhelník. Ten rovněž přilepíme disperzním lepidlem.

 10. Hotový slepený stojan na nože je zapotřebí ještě povrchově dokončit. Jeho hrany lehce zkulatíme. Postačí nám k tomu smirkový papír na rovném špalíčku nebo jiné pevné podložce. Dočistíme jím i rovné plochy tak, abychom měli stojan připravený na namoření.

 11. Nakonec stojánek zespodu opatříme malými nožičkami. Ty můžeme našroubovat nebo přilepit. Použít rovněž můžeme průhledné dorazové čočky na nábytek opatřené samolepicí vrstvou. Stojánek tak nebude například na mokré kuchyňské pracovní desce stát ve vodě a déle vydrží.

 12. Hotový stojánek na nože můžeme nechat bezbarvý nebo jej povrchově upravit. Záleží jen na nás. Máme-li vše v kuchyni laděno například do tmavšího odstínu, bude namořený špalek na nože naší kuchyni lépe slušet. K namoření můžeme použít jakékoliv z mnoha mořidel, která jsou na trhu a jsou vhodná na dřevo.

Pepův tipMořidlo je ještě zapotřebí zafixovat lakem. Aby nám stojánek na nože dlouho vydržel pěkný, opatříme jej dvěma až třemi nátěry. Vhodný je například disperzní lak na dřevo, který rychle schne
a nezapáchá, takže s ním klidně můžeme pracovat i doma.
Autor: PePa (text a foto)

Klíčová slova:


Související články

Stojan na vajíčka 12  fotek

Stojan na vajíčka

Různé stojany a košíčky patřily vždy k základnímu sortimentu dráteníků. Jednoduchý stojan můžeme použít na stůl ke sváteční snídani s vajíčky k jídlu, ...


Ostré nože a jak na to 4  fotek

Ostré nože a jak na to

Ostrý nůž je důležitý nejen z hlediska pohodlí. Takový nůž řeže lehce, např. při krájení cibule nebo měkčí zeleniny méně stříká šťáva a z měkkého chle ...


Na nože! 3  fotek

Na nože!

Až se vás bude někdo ptát, kterou knihu byste si vzali na pustý ostrov, žádejte upřesnění: „A budu tam mít také nůž? Jestli ne, tak nikam nejedu…“ Vžd ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
Oprava hřídelky v nádobě domácí pekárny Kuchyně
Poslední příspěvek: 22.7.2019 14:30 Pavel Karas
2
zapojení dvou zářivek Kuchyně
Poslední příspěvek: 6.4.2019 14:31 roman suchánek
1
Trouba Kuchyně
Poslední příspěvek: 14.9.2018 08:12 Jitka
1
Obklady v kuchyni Kuchyně
Poslední příspěvek: 14.9.2018 08:09 Tomáš
1
0
Myčka AEG 64850 nejde spustit Kuchyně
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Vladimír Beránek
0
Gumové těsnění u ledničky Indesit Kuchyně
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Hana
0
0
Koupě sušičky Yden CI IR D5 Kuchyně
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Ema
2
zapojení dvou zářivek Kuchyně
Poslední příspěvek: 6.4.2019 14:31 roman suchánek
1
Trouba Kuchyně
Poslední příspěvek: 14.9.2018 08:12 Jitka
1
Obklady v kuchyni Kuchyně
Poslední příspěvek: 14.9.2018 08:09 Tomáš
1
Oprava hřídelky v nádobě domácí pekárny Kuchyně
Poslední příspěvek: 22.7.2019 14:30 Pavel Karas
1
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×